המשטרה הודתה כי הסתייעה ב"מקומיים" ערבים כדי להבריח משתתפים בסיבוב שערים בירושלים - 0404
המשטרה הודתה כי הסתייעה ב דוד פרקש

המשטרה הודתה כי הסתייעה ב"מקומיים" ערבים כדי להבריח משתתפים בסיבוב שערים בירושלים

המשטרה הודתה בבית המשפט כי הסתייעה ב"מקומיים" ערבים בכדי להרחיק את משתתפי סיבוב השערים מהר הבית. בנוסף, כאשר אחד הצעירים ניגש למחרת האירוע להגיש תלונה בגין התקיפה אותה חווה מצד ערבים, עצרה אותו המשטרה. עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו: "התנהלות שערורייתית, המשטרה לא עוצרת באדום. המשטרה חברה לפורעים הערבים על מנת להניס את היהודים מן המקום, למותר לציין שאף אחד מן התוקפים לא נעצר".

במהלך סיבוב שערים בעיר העתיקה שהתקיים ביום חמישי האחרון, הותקפו משתתפי האירוע על ידי ערבים תושבי האזור. בהמשך התפתח עימות בין התוקפים למשתתפים היהודים, ולבסוף הרחיקה המשטרה את היהודים מהעיר העתיקה ואף עצרה 2 חשודים יהודים. כאשר אחד מהמותקפים הגיע למחרת בבוקר לתחנת המשטרה בכדי להגיש תלונה בגין התקיפה, החליטה המשטרה לעצור דווקא אותו.

בתחילה, בעת דיון המעצר הראשוני בבית המשפט השלום, הכחישה המשטרה את עובדת היות הערבים המקומיים מעורבים בתקיפת היהודים. אולם בדיון שנערך ביום ראשון האחרון בבית המשפט המחוזי בירושלים הודתה המשטרה וטענה כי "הסתייעה במקומיים" בכדי למנוע את כניסת משתתפי סיבוב השערים להר הבית – כך לטענת המשטרה.

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המייצג את העצורים טען "ברור לחלוטין כי מדובר בתיאור לא נכון של האירוע, היות ומדובר באירוע שאירע בשעת לילה מאוחרת בו שערי הר הבית נעולים, ובנוסף מדובר בנערים חרדים שכלל לא מבקשים להיכנס להר הבית בשל חשש מאיסורים הלכתיים".

לדבריו, המשטרה מנסה להסתיר את העובדה כי הסיבה האמיתית להרחקת הצעירים מן המקום הייתה חוסר היכולת המשטרתית להתמודד עם התקיפות מצידם של הערבים המקומיים.

כאמור, במהלך האירוע נעצרו שני משתתפים, האחד בגיר תושב העיר העתיקה שגר בסמוך לשער האריות, שניגש לסייע למשתתפי סיבוב השערים ולהציע להם לאכול ולשתות. משראה את ניסיון ההרחקה האלים החל לצלם במכשיר הטלפון שלו את השוטרים, ואז נעצר ומכשירו נלקח ממנו.

העצור השני הינו קטין כבן 16 שנקלע, לטענתו, בטעות למקום וניסה להפסיק את האלימות המשטרתית אליה נחשף, שכללה בעיטות בנערים יהודיים, ונעצר בשל חשד לתקיפת שוטרים. כאמור, משתתף נוסף נעצר רק למחרת, בעת שהגיע לתחנת המשטרה להגיש תלונה בגין תקיפת ערבים נגדו.

מארגון חוננו נמסר כי בדיון הראשון שנערך בבית המשפט השלום, נציג המשטרה לא ידע כלל לענות מדוע נעצר הצעיר שרצה להתלונן. בית המשפט שחרר את הצעיר ללא כל תנאי וקבע כי אין כל חשד סביר למיוחס לו. בית המשפט אף קבע כי לא נשקפת מסוכנות מן העצורים, ושחרר אותם ללא הטלת כל מגבלה או הרחקה. בדיון בבית המשפט המחוזי הסכים אביו של הקטין להרחקתו של הקטין מן המקום למשך 30 ימים, וזאת על מנת שלא ייקלע לאירועים האלימים המתרחשים במקום.

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המייצג את העצורים תקף את התנהלות המשטרה: "התנהלות המשטרה שערורייתית, המשטרה לא עוצרת באדום. לא רק שהמשטרה, כדרכה, לא מתמודדת עם הפורעים המקומיים כפי המתבקש תוך ביצוע מעצר התוקפים, אלא שהמשטרה בוחרת את הדרך הקלה, הנוחה והמוכרת לנו – והיא להבריח באלימות את היהודים שהותקפו. חמור מכך, באירוע הנוכחי חברה המשטרה לפורעים הערבים על מנת להניס את היהודים מן המקום. למותר לציין שאף אחד מן התוקפים לא נעצר".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "במהלך סבב שערים ניסו מספר צעירים להיכנס בכוח להר הבית ובהמשך לאחר שנהדפו ניסו כמה עשרות להיכנס לעיר העתיקה והחלו בתקיפת שוטרים, הפרעה לשוטרים ותקיפה על רקע גזעני שבעקבותיו נפצע שוטר ופונה לקבלת טיפול רפואי. בעקבות המקרה נעצרו 3 חשודים. האזרחים שהיו במקום החליטו לסייע לשוטרים מיוזמתם לאור האירוע הפלילי שנגלה לעיניהם וכלל גם תקיפת שוטרים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]