ח"כ השכל למועצת הביטחון: לא להארכה אוטומטית של מנדט יוניפי"ל - 0404
ח דוברות הכנסת

ח"כ השכל למועצת הביטחון: לא להארכה אוטומטית של מנדט יוניפי"ל

לקראת הדיון במועצת הביטחון של האו"ם: יו"ר ועדת המשנה לענייני חוץ בכנסת, ח"כ שרן השכל (הליכוד) פנתה היום (חמישי) לחברי המועצה בדרישה שלא להאריך את המנדט של יוניפי"ל באופן אוטומטי.

במכתב כתבה השכל: "תפקידו המרכזי של יוניפי"ל הוא לשמור על הפסקת האש השברירית בין ישראל ולבנון, למנוע זליגת תחמושת לאזור ולעצור ארגוני טרור מלהשתלט על הגבול בין המדינות. למרות זאת, ביחס לחיזבאללה, כוחות יוניפי"ל הוכיחו פעם אחר פעם כי אינם רוצים ואינם יכולים לעמוד במשימה שהוטלה עליהם".

השכל ציינה שורה של דוגמאות למחדלים של כוחות יוניפי"ל, האחרונה בהן ביום שלישי האחרון, כאשר כוחות חיזבאללה ירו לעבר קיבוץ מנרה בצפון, מבין שני בסיסי יוניפי"ל, ללא הפרעה. בהמשך ציינה סגנית יו"ר הכנסת שורה של תקריות – בהן חטיפת החיילים בשנת 2000, המתקפה בהר דב שהובילה למלחמת לבנון השנייה.

השכל: "תקריות אלו מחווירות ביחס למחדל העצום שנחשף על ידי כוחות ישראליים בקיץ 2018. צה"ל איתר שש מנהרות חדרו לעומק שטח מדינת ישראל. מנהרות אלו נחפרו מתחת לאפם של חיילי יוניפי"ל.

אני מבקשת שתאריכו את המנדט רק לאחר שתבחנו את מטרות יוניפי"ל, ההנחיות שניתנו לכוחות, ולאפשר להם את הסמכות והמשאבים למלא את ייעודם. כוחות יוניפי"ל מוכרחים להיות מצוידים בטכנולוגיית מעקב וביטחון נאותה לאיסוף מודיעין ולצפייה טריטוריאלית, על מנת להשיג הרתעה תקינה והכי חשוב. ללא רפורמה ברשות ובציוד כאחד, יש לי תקווה מועטה כי יוניפי"ל תוכל לשמור על השפעה כלשהי על גבול לבנון".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]