תנועת רגבים: "ה-D9 של בג"ץ מופנה לצד אחד" - 0404
תנועת רגבים: מצפה כרמים

תנועת רגבים: "ה-D9 של בג"ץ מופנה לצד אחד"

בג"ץ הורה היום (חמישי) כי היישוב מצפה כרמים יפונה בתוך שלוש שנים, בניגוד לעמדת המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, כי ההתיישבות במקום בוצעה בהתאם להסכמה שלטונית, ולפיכך יש להחיל עליו את מתווה "תקנת השוק" המכונה "סעיף 5".

כזכור, היועמ"ש ‏אביחי מנדלבליט ניסה לשכנע את שרת המשפטים הקודמת, איילת שקד לוותר על קידום חוק ההסדרה, כאשר בתמורה לכך הוא יקדם את מתווה תקנת השוק (סעיף 5 לצו בדבר רכוש ממשלתי) כדי להסדיר את מצבם המשפטי של אלפי מבנים ביישובי יהודה ושומרון.

בפועל, לפני שלושה חודשים פסל בג"ץ את חוק ההסדרה, והיום דחה את מתווה תקנת השוק.

מאיר דויטש, מנכל תנועת רגבים, תוקף בחריפות את פסק הדין. לדבריו: "במשך שנים ובאופן עקבי, בג"ץ הופך אבן אחר אבן כדי למצוא כל אמתלה שתמנע הריסת בניה ערבית בלתי חוקית, ואילו במקרים הפוכים, כמו במצפה כרמים, נתיב האבות, עמונה, עפרה, מגרון ועוד ועוד, בג"ץ מרים את כף ה-D9 ולא מותיר אבן על אבן. 

בפסיקותיו בשנים האחרונות, בג"ץ מלמד כי לא מעניין אותו לא המשפט ולא הצדק, אלא מהווה זרוע ביצוע של העמדות הפוליטיות בהן אוחזים שופטי בית המשפט העליון. עם זאת, יש לזכור כי הממשלה שלא מנעה את חקיקת פסקת ההתגברות, ולא ריסנה את ההפיכה השיפוטית, נושאת באחריות לא פחות כבדה. אם תושבי מצפה כרמים היו רוצחי חיילים, האם בג"ץ היה מותיר את בתיהם על תילם".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]