ועדת השימור העירונית בחיפה בדרישה מבז"ן: שחזרו את הלבנייה - 0404
ועדת השימור העירונית בחיפה בדרישה מבז 0404

ועדת השימור העירונית בחיפה בדרישה מבז"ן: שחזרו את הלבנייה

ועדת השימור העירונית של חיפה קיימה (שני) דיון דחוף בנושא הלבנייה המזרחית שקרסה חלקית לפני כחודשיים. הדיון התקיים בעקבות חוות דעת הנדסית שהוצגה על ידי נציגי בז"ן, המעלה חשש ממשי לקריסה מיידית של המבנה, תוך פגיעה אפשרית בלבנייה המערבית.

ועדת השימור עודכנה בצורך להריסה מיידית של החלק שנותר מהלבנייה המזרחית וקבעה כי על צו ההריסה לכלול הוראות כך שההריסה תהיה מבוקרת ולא יהיה בה לפגוע בלבניה המערבית. עוד מדגישה הוועדה בהחלטתה כי על ההריסה תבוצע תוך הקפדה על היבטי הסביבה ומניעת מפגעי אבק.

הועדה מציינת בהחלטה את ביקורתה על "העבודה שבז"ן, אפשרה את הדרדרות מבנה הלבניה המזרחית שהביא לתוצאה העגומה של קריסתה.

לאור העובדה כי מדובר במבנה אייקוני לשימור בעל חשיבות היסטורית לעיר, נדרשת בז"ן להגיש לוועדת השימור הצעות אדריכליות לשיחזור מלא של המבנה.

הבחינה תעשה לרבות ע"י תחרות עיצוב אדריכלית אשר תייצר חלופות שונות. ההצעות יובאו לדיון בפני וועדות השימור תוך 6 חודשים לאחר תיאום עם מחלקת השימור העירוני.

עוד קובעת הועדה כי לאור תהליכי הבלייה שהוצגו על בז"ן להשלים בדחיפות סקר ייעודי לשאר המבנים ולדווח על מצבם הפיזי, ולו"ז הטיפול בהם. כמו כן על בז"ן להציג דוח מצב של הלבנייה המערבית המשמשת היום כמרכז מבקרים.

מבז"ן נמסר בתגובה: "קריסת ה"לבנייה" היא אירוע שכולנו בקבוצת בזן כואבים אותו, מדובר במבנה היסטורי וסמלי, שהיה לבשר מבשרו של המקום, והנוף שכולנו גדלנו עליו. מהודעת העירייה עולה, כי ועדת השימור קיבלה את עמדת המומחים בנושא, שקבעו כי מדובר במבנה מסוכן שיש להרסו מיידית. בז"ן תמשיך לפעול בנושא באחריות, כאשר נושא הבטיחות ימשיך להיות נר לרגליה. בז"ן תמשיך לנהל שיג ושיח פורה ופתוח, כפי שהתקיים עד היום".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]