השר אוחנה: "פעלתי מול שוטרים שמעדו באלימות וכך אמשיך אבל לא אשפוך את דמם בחוצות העיר" - 0404
השר אוחנה: דוברות המשטרה

השר אוחנה: "פעלתי מול שוטרים שמעדו באלימות וכך אמשיך אבל לא אשפוך את דמם בחוצות העיר"

השר לבטחון פנים, אמיר אוחנה, הגיע היום (שני) לדיון בנושא נהלי עבודת משטרת ישראל בזמן הפגנות בועדת הפנים של הכנסת, והשיב לטענות על אלימות משטרתית.

לדברי השר אוחנה: "השוטרים מסכנים את חייהם כדי לשמור על שלומם, בטחונם ובריאותם של אזרחי ישראל. כל השוואה לגרמניה הנאצית היא בזויה ומסוכנת וגורמת לזילות השואה. עושים שימוש באמירת הבזויות הללו כדי להילחם במדינת ישראל. אני עצמי פעלתי מול שוטרים שמעדו באלימות וכך אמשיך. אבל לא אשפוך את דמם בחוצות העיר.

חשבו עליהם ועל משפחותיהם בטרם תחרצו דין. מכל החירויות, שכולן מוגבלות ואף אחת מהן איננה מוחלטת, חירותם של אדם או חברה לבטא עצמם הם אלה שבלעדיהם אין חברה חופשית ואין דמוקרטנה. הקשיים האובייקטיבים, כמו גם התסכול הרב והמתמשך של חלקים בציבור מאי ההצלחה להחליף באופן דמוקרטי את רה"מ בבחירות, אבל גם חופש הביטוי אינו בלתי מוגבל. כשמנגד עומדים ערכים כמו חופש התנועה, שימוש סביר בשטח ציבורי, הגנה מפני פגעי רעש. קיימתי דיונים במשרדי בנושא. אין בידי ידע טוב יותר מקציני המטרה. לא נכנס לטקטיקות של איזה כוח ואמצעים להפעיל.

יש לי מהמשטרה 3 דרישות מדיניות: לפעול באופן שווה כלפי הציבורים השונים, לצמצם למינימום את חסימות הכבישים שעלולות להגיע לכדי סיכון חיים. לא תהיה סובלנות לכך. לא להתפרק מחובתה למנוע הפרת חוק. הציבור השקט ברובו ראוי לכך.

ביום חמישי פינתה המשטרה חלק מהמפגינים לצד השני של הרחוב. כולל ח"כ יוראי להב-הרצנו. קיימנו דיון מעמיק בנושא. הוריתי לחדד נהלים בנושא. להבנתי, מפקד המרחב התנצל אישית בפני חבר הכנסת עוד לפני התערבותי.

בשעות הערב התקיימה הפגנת תמיכה ברה"מ. ב-21:30 הגיעו אלי תלונות כי המשטרה מפסיקה תפילה באמצע. אני סבור שזה כתוצאה מהוראת בגצ בנושא: "המגבלות המוטלות על ההפגנות והרעש לא מקוימות כלשונן. תושבי השכונות סובלים ממטרדי רעש לרבות בשעות לילה מאוחרות.

אז יש כאלה שטוענים כי המשטרה היא משטרת אוחנה. האם גם בית המשפט העליון הוא של אוחנה? המשטרה היא פסיפס של החברה הישראלית. היא של כולם. המשטרה בעת הצורך היא מפעילה כוח. אם כולם היו נשמעים לחוק ולהוראותיה לא היה צורך להפעיל כוח. אני מקבל הודעות מחאה משני הצדדים כל הזמן. אני מבקש לחזק את השוטרות והשוטרים, השומרים על הציבור כולו. מתוך עשרות אלפי אינטראקציות ביום, רוב מוחלט עובר ללא אירועים חריגים. היכן שחיש כאלה, נעמוד על בירור האמת והפקת הלקחים. אני סומך על המפקדים, יותר מאשר על מח"ש, שיידעו לתדרך את השוטרים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]