התקדמות בהחלת חוק הגז הטבעי ביהודה ושומרון - 0404
התקדמות בהחלת חוק הגז הטבעי ביהודה ושומרון רועי חדי

התקדמות בהחלת חוק הגז הטבעי ביהודה ושומרון

הישג לשר האנרגיה יובל שטייניץ ולראש מועצת שומרון יוסי דגן. לאחר מאבק משותף של 4 שנים – התקדמות בהחלת חוק הגז הטבעי ביו"ש.

משרד האנרגיה פרסם אתמול (ראשון) מכרזים ל-3 תקנים במנהל האזרחי, שיאפשרו הצבת אנשי מקצוע אשר תפקידם יהיה להכין את השטח להחלת חוק הגז הטבעי ביהודה ושומרון – באופן שיתאים לאזור. המכרזים שייפתחו: מנהל/ת תחום (רגולציה – גז טבעי), מרכז/ת בכיר/ה (תכנון פיזי וסטטוטורי), מרכז/ת בכיר/ה (הנדסה ובטיחות הגז הטבעי).

חוק משק הגז הטבעי עבר בכנסת בשנת 2002 ומאז ממתינים העסקים ביו"ש להחלתו. החלתו תאפשר תכנון תוואי צינור הולכת הגז ופריסה של מעברי הגז הטבעי בכל יהודה ושומרון. החלת חוק הגז הטבעי תאפשר לעבור מהשימוש במזוט וסולר לשימוש בגז טבעי אשר יחסוך למפעלים בין חצי לשני-שליש מעלות השימוש באנרגיה.

מה שעצר עד כה את החלת חוק משק הגז הטבעי ביו"ש הוא דרישה של המנהל האזרחי לתוספת תקנים עבור החלת החוק, כעת בהתערבות שר האנרגיה, יובל שטייניץ, התקנים אושרו.

ביהודה ושומרון ישנם 14 אזורי תעשייה. סה"כ רשומים כ-4,000 עסקים ביו"ש. רק אזור תעשייה ברקן לבדו מגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה. בכל יו"ש מדובר במיליארדי שקלים בשנה. כמו כן, בימים אלו מתוכננים לקום בשומרון שני אזורי תעשייה גדולים חדשים. באם החברות הללו ייאלצו לצאת מיו"ש בשל הוצאות מוכפלות ומשולשות על אנרגיה בניגוד למה שקורה בשאר חלקי הארץ, תביא לפגיעה אנושה ברשויות וכן בתושבים.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ: "אנו שמחים לקדם את תשתיות הגז הטבעי ביהודה ושומרון לטובת אזורי התעשייה ולרווחת כל התושבים – היהודים והפלסטינים. התקנים החדשים שנפתחו יאפשרו להמשיך ביישום התהליך לחיבור יהודה ושומרון הזרמת גז טבעי ליו"ש תסייע בקידום הכלכלה באזור, בהורדת עלויות ויוקר מחיה וחשוב לא פחות – בהפחתת זיהום האוויר".

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן: "לא ניתן להפריז בחשיבות הגז הטבעי לאזורי התעשייה ביו"ש. בעוד מספר שנים, אזור תעשייה ללא גז טבעי יהיה משול לאזור תעשייה ללא אינטרנט, לא רלוונטי ויביא לקריסה רבתי של אזורי התעשייה.

 

ההתגייסות של שר האנרגיה לנושאים שהם בלבה של הכלכלה הישראלית וההתיישבות חשובה ומחזקת את התחום עליו ממונה השר באזור כולו", עוד הוסיף דגן ואמר: "באם הייתה מוחלת ריבונות כפי שהובטח כבר בחודש ינואר, לא היינו נאלצים להתמודד עם אבסורדים מהסוג הזה. מזה 4 שנים מתמודדת הרשות רק עם החלת החוק ביו"ש טרם הגענו למכרזים להפעלת הגז הטבעי עצמו והכנת התשתיות. אי החלת הריבונות מפלה בפועל מאות אלפי אזרחים והופכת אותם לסוג ב' בכל תחום כולל תחום הגז הטבעי. זה רק קצה קצהו של קרחון האפליה איתו מתמודדות הרשויות ביהודה ושומרון".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]