צה״ל פועל בניגוד לפקודה: חיילי גולני בוגרי מכינה תורנית רותקו ל-21 יום בגלל זקנים - 0404
צה״ל פועל בניגוד לפקודה: חיילי גולני בוגרי מכינה תורנית רותקו ל-21 יום בגלל זקנים דובר צה"ל

צה״ל פועל בניגוד לפקודה: חיילי גולני בוגרי מכינה תורנית רותקו ל-21 יום בגלל זקנים

בשקט ומתחת לפני השטח ותוך ניסיון להסתיר מהתקשורת, ממשיכים בצה״ל לפעול בניגוד גמור לפקודת מטכ״ל ומענישים חיליים המגדלים זקן בהתאם לפקודה ועל פי אורח חייהם הדתי. במקביל, מפקדים הפועלים בניגוד גמור לפקודה ומענישים חיילים דתיים, לא עומדים לדין.

לחדשות 0404 נודע כי שני חיילים בבא״ח גולני רותקו ל-21 יום לאחר שעמדו למשפט בגין סירובם לגלח את זקנם. השניים, מנהלים אורח חיים דתי לחלוטין והם בוגרי מכינה צבאית תורנית, שממנה הגיעו לשרת בגולני.

על פי הפקודה, חייל רשאי להשאר עם זקנו עד שיוחלט בבקשתו. המסלול פשוט וידוע לכל: חייל מגיש בקשה וכל עוד זו לא נידונה או שלא התקבלה בה החלטה, אינו חייב להסיר את זקנו. במידה וקיבל תשובה שלילית, החייל עדיין יכול להשאר עם זקנו עד לאחר שיקבל תשובה על ערעור שהגיש.

שני חיילי גולני נדרשו להסיר זקן. נאמר להם כי בקשתם לא אושרה, אך הם הבהירו כי הם מגישים ערעור עליה ומבקשים לשוחח עם הרב. הרס״ר והמ״פ זעמו על השניים וכאמור, ריתקו אותם ל-21 יום בבסיס הצבאי, תוך שהם עומדים דרישתם שיתגלחו. בשלב הזה מסרבים השניים לגלח זקנם ודורשים התערבות כדי שלא יפגעו באמונתם.

הפעולה של המפקדים בגולני היא למעשה פעולה נגד פקודת מטכ״ל, אשר מחייבת העמדתם לדין. עוד חשוב לציין כי הפקודה שניתנה לחיילים להתגלח היא בגדר פקודה בלתי חוקית בעליל, שכן, היא נוגדת את ההוראות והפקודה בעניין.

מארגון "צו 1" נמסר לחדשות 0404: "המח"ט החדש אל"מ ברק חירם ממשיך ומתעמר בחיילים, וזאת בהיעדר מענה דתי בצבא. חוסר הרלוונטיות של בכירים ברבנות הצבאית דוגמת רב פיקוד הצפון סא"ל יהונתן רובין והרבצ"ר תא"ל אייל קרים, מייצרת כאוס מוחלט בנושא זה אשר פוגע בחיילים שרק עתה התגייסו במוטיבציה גבוהה. אנחנו פועלים לחזק את הרבנות הצבאית כדי שתוכל להגן על החיילים הדתיים. אין כל קשר בין זקן למשמעת. להפך, אנו קוראים לרמטכ"ל כוכבי שכבר שיפר את הפקודה לאור בקשתנו, להעמיד לדין משמעתי כל מי שפגע באורח חייו של חייל יהודי באשר הוא".

מאז יום שישי ועד לרגע זה, לא התקבלה תגובת דובר צה״ל לשאלת חדשות 0404: מדוע הועמדו החיילים לדין, מדוע לא מאפשרים לחיילים לפעול ע״פ הפקודות ולהגיש ערעור ומדוע, פעם אחר פעם, מפקדים עוברים על פקודה ברורה ולא עומדים לדין?

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לשאלת 0404: "בהתאם להוראה לגידול הזקנים, כפי שנכתב בהוראת קבע אכ״א ״כללי ההופעה והלבוש״, חלה חובה על כלל החיילים בצה״ל לגלח את פניהם על מנת לשמר את הסדר והמשמעת בצה״ל וכן ליצור אחידות בקרב כלל המשרתים. במקרים חריגים מטעמים שונים, חייל יוכל לקבל היתר מיוחד לגידול זקן או שפם ממפקד היחידה בה הוא משרת, קצין בדרגת סא"ל לפחות.

בעקבות שינוי ההוראה לגידול הזקנים בצה"ל,והעברת סמכות מתן פטור זקן למפקדי היחידות, כלל חיילי צה״ל, וביניהם חיילי חטיבת גולני, קיבלו הנחייה להגיש לבחינה את הבקשות לפטורי הזקן על פי פקודת אגף כוח האדם. 

הלוחמים המדוברים הגישו בקשה לבחינה מחודשת של הפטור על פי התקנות של צה"ל. לאחר שנקבע כי אינם זכאים לפטור זקן ומכיוון שלא הביעו רצון לערער – התבקשו לגלח את זקנם. 

המפקדים קיימו מספר שיחות עם הלוחמים שסירבו להתגלח ומאחר שעדיין סירבו, עלו למשפט אצל מפקד הפלוגה בבא״ח. גם במהלך המשפט הלוחמים לא הביעו רצון לערער בנושא".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]