רה"מ נתניהו: "ההחלטה האמריקנית להחזיר את הסנקציות נגד איראן - החלטה נכונה, מברך את ארה"ב" - 0404
רה יונתן סינדל, פלאש 90

רה"מ נתניהו: "ההחלטה האמריקנית להחזיר את הסנקציות נגד איראן – החלטה נכונה, מברך את ארה"ב"

רה"מ בנימין נתניהו, התייחס הערב (חמישי) להחלטה האמריקנית להחזיר את הסנקציות נגד איראן ואמר: ״אני מברך את ארה"ב על החלטתה להפעיל את מנגנון החזרת הסנקציות נגד איראן. זוהי ההחלטה הנכונה. בדיוק כמו ב-2018, ארה"ב קיבלה את ההחלטה הנכונה כשהיא נסוגה מהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. ההסכם הזה מעולם לא צריך היה להיחתם. הוא לא חסם את דרכה של איראן אל הפצצה – אלא סלל את דרכה של איראן אל הפצצה. 

אני הייתי היחיד מבין מנהיגי העולם שיצא בגלוי נגד ההסכם. אולם ברחבי המזרח התיכון, הרבה מאוד מנהיגים היו שותפים לדעתי. התנגדתי לעסקה כיוון שהיא הייתה מבוססת על שקר בסיסי, שאיראן כביכול ויתרה על חתירתה לנשק גרעיני. זה לא היה נכון אז, וזה לא נכון היום. לפני שנתיים, סוכניה של ישראל שמו ידיהם על ארכיון הגרעין הסודי של איראן, ומצאנו שם הוכחה חד משמעית לכך שתכנית הגרעין האיראנית תמיד הייתה ונותרה תכנית גרעינית צבאית. 

כפי שהתרעתי, ההסכם רק הפך את איראן לעשירה יותר ותוקפנית יותר. הוא שימן את מכונת המלחמה שלה בעיראק, בסוריה, בלבנון, בתימן, בעזה ובמקומות אחרים ואיפשר לה להמשיך ולפתח את רשת הטרור הבינלאומית שלה. הליקוי החמור ביותר בהסכם הגרעין הוא מה שנקרא סעיפי ה-sunset. אני דחקתי במעצמות ה-P5+1 שלא להסכים למסגרת שמסירה את המגבלות מעל איראן באופן אוטומטי, ואת הסנקציות על ייבוא וייצוא של כלי נשק מצד המשטר, תכנית הטילים ופעילותו הגרעינית. 

הימנעותה של מועצת הביטחון מפעולה הייתה בגדר הפרה של התחייבותה להגן על שלום וביטחון העולם. ללא עוררין, כישלון זה הופך את מועצת הביטחון לשותפה בחימוש המשטר הרצחני של איראן. למרבה המזל, הנשיא טראמפ ומזכיר המדינה פומפאו סירבו לקבל זאת. על מדינות אחראיות לתמוך בארה"ב בחתירה לפתרון אמיתי שימנע מאיראן נשק גרעיני. 

ישראל ניצבת בגאווה ובנחישות לצד ארצות הברית, כפי שעושות ממשלות ברחבי המזרח התיכון שהתנגדו להסכם הגרעין בשקט וכעת הן תומכות פומבית בהחזרת הסנקציות. בסופו של דבר, הרודנים בטהראן יהיו חייבים להבין שאם איראן רוצה שיתייחסו אליה כאל מדינה נורמלית, עליה להתחיל להתנהג כמו מדינה נורמלית. זה עדיין לא קרה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]