פרופ' גמזו: ״למנוע קיום טיסות ישירות לאוקראינה מסיבות בריאותיות" - 0404
פרופ' גמזו: ״למנוע קיום טיסות ישירות לאוקראינה מסיבות בריאותיות הדס פארוש, פלאש 90

פרופ' גמזו: ״למנוע קיום טיסות ישירות לאוקראינה מסיבות בריאותיות"

פרופ' רוני גמזו, הציג היום לקבינט הקורונה שני מתווים להמשך תפקוד המדינה ולהתמודדות עם הקורונה בהורדת התחלואה, על מנת לשוב לשגרת חיים נורמלית. שרי הקבינט הביעו תמיכה במתווה שהציג גמזו ובהימנעות מסגר.

בראשית דבריו הדגיש גמזו את חומרת המצב, כאשר מדי יום אנו עדים ל-1500 נדבקים בממוצע, שזה אומר כ-40 חולים קשים חדשים וכ- 10-15 נפטרים. מדובר בכ-400 נפטרים בחודש. לדברי גמזו זו המשוואה גם במצב הנוכחי של שמירה על הקשישים.

פרופ' גמזו ציין, כי רוב הציבור משתף פעולה ורוצה לחזור לשגרה, מיעוט מכעיס שחוצה מגזרים- מתעלם, מזלזל, ודוחף קדימה את מעגל ההדבקה.

למרות זאת, המליץ פרופ' גמזו להמשיך את המתווה הנוכחי ולתת הזדמנות נוספת לבניית התשתיות, אמון הציבור ושיתופו.

בנוסף, קרא פרופ' גמזו לא לטוס השנה לאומן להשתטחות על קבר הרב נחמן מברסלב, וזאת מחשש לאירוע הדבקה המוני לא רק בקרב אלפי הנוסעים, אלא גם בקרב התושבים המקומיים באוקראינה. הוא ציין כי הוא מקווה שמנהיגי שתי המדינות יפעלו לעצירה מוחלטת של המשלחות לאומן השנה, מתוך גילוי אחריות לבריאות הציבור. גמזו: "על הממשלה להנחות את רשות שדות התעופה למנוע טיסות ישירות לאוקראינה, מסיבות בריאותיות".

המתווה הראשון אשר הומלץ ע"י פרופ' גמזו הוא המשך "שגרת המאמץ מבלימה לשליטה". זאת למרות שהירידה ברמת התחלואה נעצרה. המתווה כולל המשך בניית תשתיות – ובכלל זה המערך הצבאי לחקירות אפידמיולוגיות,
כניסה מסיבית של פיקוד העורף לניהול האירוע בעשרות רשויות מקומיות, הפעלה מלאה של תוכנית "הרמזור" ברשויות המקומיות.

במתווה הזה בתי הספר צפויים להיפתח ב- 1 בספטמבר בכיתות א'-י"ב, על פי מתווה שאושר עד כה, לפיו בכיתות הגבוהות הלימודים יהיו בקפסולות יומיים בשבוע, והשאר בזום. גם כאן המטרה היא להחזיר את הפעילות במשק לשגרה. עם זאת במתווה זה ההמלצה היא לא לאפשר את פתיחת שנה"ל בערים שבהן התחלואה גבוהה. רשימת הערים תסוכם עם שר החינוך. שינוי במתווה הזה יבוצע אך ורק משיקולים רפואיים, וכאשר:
1. בתי החולים ירימו דגל אדום ויצביעו על אי ספיקה 

2. עלייה בהיקף התחלואה

כעשרה ימים לאחר פתיחת שנת הלימודים תיעשה בחינה מחודשת של המצב ובאם יחול שינוי לרעה בממדי התחלואה, או אפילו עמידה במקום, אזי יקבע דיון להיערכות לקראת חגי תשרי במתווה הגבלות שיוחלט בהמשך.

המתווה השני כאמור, ״הריסון המהודק״, אותו ביקש להכין ראש הממשלה ליום פקודה, יופעל ע״פ שיקול דעת הממשלה וכאשר המערכת הרפואית תרים דגל אדום.

המתווה כולל הגבלת תנועה של 500 מטר בערים האדומות, סגירה של המסחר, בתי קפה, קניונים, פעילות פנאי ועוד. העבודה במגזר הציבורי – במתכונת חירום
עבודה במגזר הפרטי – בהיקף של 30%.

בנוסף לשני המתווים הללו, הומלץ כי תוכנית רמזור תופעל החל מ- 1.9 , במסגרתה ההגבלה לרוב איננה ע״פ סוג ואופי העסק, אלא ע״פ מגבלת התקהלות במבנה סגור, או חלל פתוח וע״פ אופי התחלואה בעיר.

התוכנית תובא לאישור הכנסת לאחר גיבוש התקנות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]