תיק מנדלבליט | הנצ"מ מותח ביקורת על הפרקליטות: "הותרת התיק פתוח ברישומי המשטרה - התנהלות בלתי ראויה" - 0404
תיק מנדלבליט | הנצ יונתן זינדל, פלאש 90

תיק מנדלבליט | הנצ"מ מותח ביקורת על הפרקליטות: "הותרת התיק פתוח ברישומי המשטרה – התנהלות בלתי ראויה"

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות (נת"ם), השופט בדימוס דוד רוזן, השיב על מספר תלונות שהוגשו למשרדו בדבר סגירת תיק החקירה של מנדלבליט וכן בדבר ניגודי העניינים שבמינוי מנדלבליט למ"מ פרקליט המדינה, בנושא לתפקיד היועמ"ש. הנצ"מ הצביע על קושי במינוי מנדלבליט למ"מ פרקליט המדינה במקביל לתפקידו כיועמ"ש (מבלי שאף אחד מינה אותו לתפקיד) אך ציין כי ידיו כבולות בשל החלטת בג"ץ להכשיר את המהלך.

בפתח מכתבו מציין הנצ"מ כי מנדלבליט היה פקוד שלו במשך שנתיים והיה עדיף שמישהו אחר יעסוק בנושא, אך כיוון שאין מי שיכול לבדוק את הטענות הוא החליט להשיב עליהן.

לדברי הנצ"מ: "ד"ר מנדלבליט נחקר בתיק לפני כשש שנים, בגין התנהלותו כארבע שנים קודם לכן, עת שימש כפרקליט הצבאי הראשי. התנהלות זו נבחנה היטב בידי מבקר המדינה דאז, משטרת ישראל, צוות פרקליטים בכיר בראשות פרקליט המדינה דאז, היועץ המשפטי לממשלה דאז, ועדת האיתור למשרת היועץ המשפטי לממשלה ובית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ.

חומרי חקירה רבים היו מונחים בפני צוות החוקרים והפרקליטים, ואלה בחנו אותם לעומקם, ובסופו של דבר התקבלה ההחלטה לסגור את התיק.

נחה דעתי, כי מלוא החומר הרלוונטי היה מונח בפני גורמים אלה, ובחומרים שפורסמו לאחרונה בתקשורת אין כל חדש.

אחת ההקלטות בתיק נמצאה כהאזנת סתר, ולא היה כל מנוס מהוצאתה מחומר החקירה ומחיקת כל התייחסות אליה. בדיעבד הוחוור, כי לא היה בהקלטה זו להביא
לשינוי התמונה הראייתית וכלל שיקולי ההעמדה לדין בתיק.

ההחלטה לסגור את התיק לא באה לידי ביטוי ברישום המשטרתי. זאת, למרות שנושא זה עלה בפני הפרקליטות מספר פעמים, עוד בסמוך לקבלת ההחלטה.

הותרת התיק פתוח ברישומי המשטרה הינה בבחינת התנהלות בלתי ראויה.

בקשתו של ד"ר מנדלבליט לסגור תיק החקירה הפתוח בעניינו, נותרה פתוחה, בשל החשש לניגוד עניינים, שלהשקפתי אמור היה לסגת מול בקשת אדם לניקוי שמו,
כאשר אליבא דפרקליטות, נכון היה לסגור התיק בהעדר אשמה, לאור פסיקת בג"ץ.

מצאתי פגם בהימנעות הפרקליטות מליתן מענה בכתב לבקשת ד"ר מנדלבליט לסגור התיק במשטרה בעילה של היעדר אשמה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]