בג"ץ דחה עתירת התושבים נגד ההפגנות בבלפור, למרות ביקורת קשה מצד השופט שטיין על המשטרה - 0404
בג 0404

בג"ץ דחה עתירת התושבים נגד ההפגנות בבלפור, למרות ביקורת קשה מצד השופט שטיין על המשטרה

בית המשפט העליון דחה הבוקר (רביעי) את עתירת התושבים נגד המשך קיומן של ההפגנות בבלפור, המתקיימות בסמוך למגוריהם, זאת למרות הביקורת הקשה מצד השופט אלכסנדר שטיין על התנהלות כוחות המשטרה.

בפסק הדין כתב שטיין: "המציאות שבה פורעי חוק יכולים לכפות את עצמם על אלו שסביבם איננה מתקבלת על הדעת, ועמה אין להשלים. מציאות כאמור מנוגדת לעיקרון החוקיות. אשר על כן, אף שבנוגע להפגנות שבהן עסקינן נחה דעתי כי בהתנהלות המשטרה לא נפל פגם הקורא להתערבותנו, אין פירושו של דבר כי מסקנה זו תעמוד על כנה גם בעתיד אם נמצא שחוקי המדינה אינם נאכפים כלל, או אינם נאכפים כדבעי, ומפריהם חוגגים על גבם של שומרי חוק.

במילים אחרות: אין להשאיר את החוק בגדר אות מתה. כשם שאין מחלקים פרסים לאלימות ואין מקריבים את הזכות להפגין לטובת "וטו של אספסוף", כך לא נוכל להשלים עם הגישה של "שב ואל תעשה" מצד אוכפי החוק ביחס לאלו שמפרים אותו כשהם מטילים וטו עברייני על זכויותיהם של אזרחים שלווים".

עו"ד חור אוריאל ניזרי, המייצג את העותרים, מסר בתגובה: "בית המשפט הציב היום תמרור "עצור!" להתנהלות משטרת ישראל, בכל הקשור להפגנות בסמוך לביתם של העותרים. פסק הדין ביחס להתנהלות משטרת ישראל, הינו מהחמורים ביותר שנכתבו כלפי רשויות אכיפת החוק.

בפועל בית המשפט קיבל את עתירת התושבים, שכן כפי שטענו העותרים מן היום הראשון, כל מבוקשם הינו אכיפת החוק והסדר, בניגוד למעשי המשטרה בפועל, עובדה אשר אומצה בפסק הדין. כפי שבעת האחרונה הדירו ההפגנות שנה מעייני התושבים, צריכה התנהלות צמרת משטרת ישראל והפרקליטות, בדגש על הייעוץ המשפטי, להדיר שינה מכל תושב במדינת ישראל.

אוזלת היד של המשטרה, בהתאם להנחיות הדרג המשפטי, פגעה ביסודות החוק של מדינת ישראל. הדברים החריפים ביותר, של בית המשפט העליון כלפי רשויות אכיפת החוק, יהיו כתם על משטרת ישראל לעוד שנים רבות ויש למצות את הדין עם מפרי החוק באשר הם, גם אם הם לובשי מדים. לא יעלה על הדעת כי מי שאמור לשמור על החוק יצטרף למי שמפר את החוק בין אם במעשה ובין אם במחדל.

אנו קוראים למשטרת ישראל, לעמוד בהתחייבויות כפי שנקבעו בפסק הדין, ולעצור את הרעש עד השעה 21:00 וכן לאסור ההפגנות בשעות האסורות על פי חוק".

מעמותת "עם כלביא" נמסר: "אות הקלון מעל מתחם האנרכיזם בבלפור נגד נתניהו צריך לעבור אל ראש התורן בבניין הבג"ץ לאחר שאישר היום להמשיך להפריע לשכנים יום ולילה ברמקולים ולהתקבץ בהמונים תוך סיכון עצמי וסיכון השוטרים והדיירים העוברים ושבים במקום.

כללי ההפגנות נוסחו מחדש עבור מפגיני השמאל. תוך טולרנטיות של מערכת המשפט והאכיפה כלפי מפירי חוק והמתפרעים .למרות שכללים אחרים נוסחו ובוצעו כלפי מפגיני ימין בעבר הרחוק והקרוב. רק לאחרונה ביום ירושלים באיסור על התקבצות המונית במפגן דגלים, ובתשעה באב בצעדת דגלים. מה שמעיד שכל מה שנגד ביבי מוכשר".

מאיר אינדור, העותר בשם "עם כלביא": "הדיון בבג"ץ חשף ציר שיתוף פעולה בין היועמ"ש למפקדי המשטרה שבה לא מעמידים להעמיד לדין את מפירי החוק של השמאל. גם אם נעצרו בהתפרעויות אלימות. ולמרות האמירה של רוב ההרכב בבג"ץ על הצורך לאכוף את החוק, השדר שיצא מפסק הדין הוא שהקרקס בבלפור יכול להמשיך בלי מורא לאחר שהשופטים כפי שהשוטפים הודיעו שלא יתערבו עבודת המשטרה.

מפסיקת בג"ץ יצאה הוראה לרבים שתקנות הבריאות אינן עומדות מול חופש הבעת הדעה בהפגנות ומכאן הדרך פרוצה למתפללים באומן ובכל מקום אחר להפגנות תפילה. הם יאמרו בצדק שהבעת דעה ומחאה מול הקב"ה חשובה יותר ויעילה יותר לעת צרה זו" .

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]