כנס שדולת ארץ ישראל | עשרות שרים וח״כים: ״לא נוותר על החלת ריבונות בהקדם״ - 0404
כנס שדולת ארץ ישראל | עשרות שרים וח״כים: ״לא נוותר על החלת ריבונות בהקדם״ מאיר אליפור

כנס שדולת ארץ ישראל | עשרות שרים וח״כים: ״לא נוותר על החלת ריבונות בהקדם״

שדולת ארץ ישראל בראשות ח״כ חיים כץ וח״כ בצלאל סמוטריץ׳ ובשותפות עם מועצת יש״ע ותנועת רגבים התכנסה היום (שני) לראשונה לכינוס יסוד מיוחד על רקע ההודעה על דחיית הריבונות.

הכנס התקיים במעמד יו״ר הכנסת ח״כ יריב לוין, יו״ר מועצת יש״ע דוד אלחיאני, סגני שרים וחברי כנסת מכלל סיעות הבית אשר התחייבו: ״לא נוותר על החלת ריבונות בהקדם. נתגייס לקידום תנופת התיישבות, ולהסדרת המאחזים. נמנע ולא נאפשר הקמת מדינה ״פלסטינית ״ונסיגות מא״י״.

חברי הכנסת החברים בשדולה התחייבו לפעול למימוש מטרות השדולה הקובעות כי היא תפעל לחיזוק האחיזה והריבונות של מדינת ישראל בכל רחבי ארץ-ישראל, ובפרט בנגב, בגליל, ברמת הגולן, ביהודה, שומרון ובקעת הירדן.

במהלך הכינוס חתמו השרים על התחייבות אישית לפעול לקידום מטרות השדולה בכנסת וכן במסגרת פעילות משרדם על מנת לחזק את המשילות והריבונות של מדינת ישראל בכל מרחבי ארץ ישראל.

בנוסף חתמו בכנס על מגוון הצעות חוק אשר יונחו בימים הקרובים על שולחן הכנסת. בין ההצעות חוק נמצאים: חוק לביטול המנהל האזרחי, חוק מרקם חיים – להסדרת ההתיישבות הצעירה (מאחזים) וחוק לתיקון פקודת האגודות השיתופיות אשר יאפשר תנופת התיישבות בכל רחבי הארץ.

זהו כינוס ראשון של השדולה מאז הכנסת ה-20. השדולה הובילה בשנים האחרונות את שינוי השיח והלגיטימציה הציבורית להחלת הריבונות והחוק הישראלי על כל מרחבי ההתיישבות.

יו״ר השדולה, יו״ר מרכז הליכוד, ח״כ חיים כץ (ליכוד): ״אני מקווה שביחד באמצעות הפעילות של השדולה, נביא להכרה בריבונות על כל שטחי ארץ ישראל. נקבע אבני דרך ונשתדל להיות מדידים. אנחנו מחכים הרבה זמן והגיעה העת להוקיר את המתיישבים שבונים את הארץ הזאת. הגיע הזמן לריבונות. כולנו מברכים את ראש הממשלה שהביא שלום תמורת שלום ורוצים שגם יביא ריבונות. אנחנו הולכים להפוך את מה שנאמר כאן לעובדות בשטח. ניזום את הבנייה, הפיתוח וההשקעה ביישובים. נפנה לשרים כדי לוודא שההתיישבות באה לידי ביטוי בתוכנית העבודה שלהם״.

יו״ר השדולה, ויו״ר האיחוד הלאומי, ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ (ימינה): ״שדולת ארץ ישראל זו השדולה הכי גדולה ומשפיעה בכנסת. זכינו והשדולה היתה החלוצה של הבית הזה בהובלת שיח הריבונות. היתרון של ארץ ישראל שמאחד את כולנו. לכל אחד ואחת פה יש את האפשרות להתחבר לקידום ההתיישבות בנגב בגליל ברמת הגולן ויו"ש. שמים את הפוליטיקה בצד ומאחדים כוחות של שרים וח"כים. החידוש שלנו בשדולה הזאת הוא שאנחנו מגדירים לעצמנו יעדים ברמה המעשית כדי להצליח, בייחוד דרך השרים ותחומי משרדם. עשינו עבודה מדויקת דרך כל משרדי הממשלה והשר העומד בראשה כדי לראות איך ניתן לייעל את תרומתם להתיישבות״.

יו״ר הכנסת, ח״כ יריב לוין (ליכוד): ״בשדולה כאן יש חברי כנסת חוצי מפלגות וזה חשוב. אנחנו נמצאים בתקופה של חוסר וודאות ברמה הפוליטית והלאומית ולכן האחידות שלנו חשובה. העובדה שלא הייתה שדולה ופורום כמו השדולה על נושא הריבונות, פגע פגיעה קשה בלהגיע לתוצאה מחייבת. ריבונות היא זכותה של עם ישראל ובלתי ניתן לערעור, ומימוש הזאת היא חובתינו. לא עניין של בחירה. יש לריבונות היבטים רבים ומורכבים, ממדיניות ועד לדבר בשטח ברמת היישובים. אני כיו״ר הכנסת רואה תפקידי כמי שצריך לנהל את הבית באופן ממלכתי אבל אני לא מהאום ואני אסייע לקדם״.

יו״ר מועצת יש״ע, דוד אלחיאני: ״יש לנו משימה אדירה של החלת הריבונות. המחויבות של חברי הכנסת היא להגיד בשום פנים ואופן שלא ניתן יד להקמת מדינה פלסטינית, לשם הדברים הולכים. אם הח"כים לא יפסיקו לדבר על זה, אנחנו נקבל ריבונות כפי שאנחנו רוצים. רק כך נתניהו יוכל לדבר, לפעול ולהביא את הריבונות. אלחיאני הוסיף והתייחס לסוגיית המינהל האזרחי והדרישה לסגירתו: ״לא נעים לי לעמוד מול אנשי צבא ולהתווכח איתם. צריך להפסיק את הסממן של הכיבוש ולסגור את המינהל האזרחי״.

סגן שר הבריאות, ויו״ר השדולה היוצא, ח״כ יואב קיש (ליכוד):: בנושאי ארץ ישראל כולנו קואליציה. הייתה לי ביקורת קשה בתוכנית המאה, אך אני מסתכל מה זה עשה לריבונות, ובכך שלא היינו מלוכדים הדבר לא סייע ובכך איבדנו את המומנטום. התחלנו עם אובמה שאיתו לא היה כלום והגענו לשלב שבו יש ידיד אמת בבית הלבן ולכן יש תחושת פספוס. אם עכשיו נתלה את הסכם השלום בגלל שוויתרנו, זה עוול.

ח״כ מיקי זוהר, יו"ר הקואליציה (ליכוד): ״על ארץ ישראל לא חסרות הבטחות והצהרות, אך בסוף צריך לראות את ההישגים. אני מסתובב בימים האחרונים מאז הודעת עיכוב החלת הריבונות בתחושה לא טובה. הבהרתי את העניין לראש הממשלה שציין שלא ויתר על הריבונות. זה נותן לי תקווה להצליח בהמשך ביחד עם עבודה של שדולת ארץ ישראל.מהרגע שאיבדנו את אפשרות הריבונות, צריך לקדם את החוק של צביקה האוזר. הבהרתי את הדברים לראש הממשלה״.

יו״ר ועדת החוץ והביטחון ח״כ צביקה האוזר (דרך ארץ): ״המאבק על גבולות הארץ חוצה מפלגות ונמשך כבר 100 שנה. חוק יסוד משאל עם אותו הגשתי על יישובי יהודה ושומרון הוא מצוין להתיישבות. מאז החלת הריבונות על רמת הגולן, חמש ממשלות ניהלו מו"מ על החזרת השטח ומה שעלה בחקיקת חוק יסוד משאל עם הובילה אותנו להשארת רמת הגולן בידינו. ראוי שהכנסת תקבע גם לתושבי יהודה ושומרון את חוק זה ולהבטיח את ההתיישבות שלנו״.

שרת המשפטים לשעבר, ח״כ איילת שקד (ימינה): ״חשבנו שנצליח לקדם את הריבונות, אך ברגע שהממשלה הזאת הוקמה הבנתי שיהיה קשה. אני אומרת לחבריי מהליכוד – תפסיקו לומר לוקשים. נתניהו בחר באמירויות במקום ריבונות והמחויבות שלנו להביא את הריבונות על יהודה ושומרון״.

מנכ״ל תנועת רגבים, מאיר דויטש: ״השדולה לקחה על עצמה לעמוד על המשמר בהסדרת ההתיישבות, חוק קמיניץ, חיזוק הנגב והגליל ועוד. השריפה היא לא רק בשומרון אלא בכל רחבי מדינת ישראל. יש משמעות גדולה לחברי השדולה בשמירת אדמות ארץ ישראל שלנו״.

ראש מועצת השומרון, יוסי דגן: ״אנחנו בהתיישבות מאוד מאוכזבים, מרגישים פגועים בנושא הריבונות. מרגיש ניצול בכל בשנה וחצי האחרונות ויש כאן פספוס גדול. אנחנו נמצאים בימים לא פשוטים בכלל וקשים. הציבור שלנו כעוס ופגוע מהתנהגות נתניהו ומכאן חברי השדולה צריכים להרים את הראש ולהילחם בכל העוז כדי להביא את הריבונות ולהבהיר זאת לראש הממשלה. החוק של האוזר לא ריבונות אבל נכון לשעה זאת״.

יו״ר מועצת גוש עציון שלמה נאמן: ״האכזבה שלנו בשדה המדיני לא פוגע בנו בשדה המעשי – נושאי אדמות שטחי c עם שמירתם והעצמת הבנייה יכסו על המצב המדיני. אלה הדברים שיחזקו אותנו בהתיישבות באדמתינו״.

ח״כ מיכל שיר (ליכוד): ״השלום מבורך אך אסור שיבוא על חשבון הריבונות. אני חוששת שאנחנו מחמיצים את הריבונות ועלינו לתת הגדרת זמנים כדי לא רק לדבר, אלא לבצע. צריך לפעול כדי שלא נמצא את עצמנו בכנסות הבאות יושבים בשדולה ומדברים על ריבונות״.

ח״כ אופיר סופר (ימינה): ״התפקיד המרכזי של השדולה בסוף לעמוד על משמר ארצנו. המציאות עלולה להיות מתעתעת ומסוכנת וחשוב לעמוד בעיניים פקוחות ולראות הישגים בנושא הריבונות״.

ח״כ שרן השכל (ליכוד): ״אסור להפסיק לחתור במשימה להחיל את הריבונות. בשיתוף פעולה של חברי השדולה שחוצת מפלגות, נוכל להביא למשימות דה פקטו בשטח״.

ח״כ ניר ברקת (ליכוד): ״אנחנו צריכים לדרוש מראש הממשלה להאיץ את הבנייה ביהודה ושומרון. לא להתבייש לדבר על שני מיליון תושבים. אף אחד לא יכול לדרוש מאיתנו לא לתכנן ולהרחיב את הבנייה שלנו ולצד זאת צריכים לפעול לתוכנית בנייה רחבה ולפתח חשיבה על תעסוקה ואתרים סביב סיפורי תנ"ך וכמובן לסכל את תוכנית פיאד ההרסנית להשתלטות על שטחי c במסגרת תוכנית פיאד. כל הדברים הללו נותנים מסר אסטרטגי מי בעל הבית של ישראל״.

ח״כ הילה שי וזאן (כחול לבן): ״ארץ ישראל חוצה מפלגות. אני שמחה לשבת כאן ולקחת חלק באירוע משמעותי שכזה. כאחת שגדלה על ערכי היהדות והציונות, אני רואה בחשיבות הקמת שדולת א"י וארתם למאמץ הנוכחי״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]