״מרמה והפרת אמונים״ | עו״ד שפטל מגיש תלונה במשטרה נגד היועמ״ש מנדלבליט - 0404
״מרמה והפרת אמונים״ | עו״ד שפטל מגיש תלונה במשטרה נגד היועמ״ש מנדלבליט שמעון מלכה, דוברות הכנסת

״מרמה והפרת אמונים״ | עו״ד שפטל מגיש תלונה במשטרה נגד היועמ״ש מנדלבליט

עו"ד יורם שפטל יגיש תלונה במהלך היום (שני) במשטרת ישראל כנגד היועמ"ש אביחי מנדלבליט בגין מרמה והפרת אמונים. 

בתלונה נכתב: "בדו"ח שפרסם לאחרונה, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, קבע הנציב חד משמעית כי היוהמ"ש פנה אל כפיפו, פרקליט המדינה דאז שי ניצן, בבקשה כי יחליט על סגירת תיק החקירה נגדו, בעילה של חוסר אשמה.

המדובר בחקירתו של היוהמ"ש בעת שהיה הפצ"ר בפרשת מסמך אשכנזי –המכונה למרבה החרפה "מסמך הרפז" – פרשה בה הוא נחקר בחשד של ביצוע עבירות של מרמה, הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. עבירות על סעיפים 284 ו – 244 לחנ"ש, בהתאמה. 

בסיום החקירה הוחלט שלא להגיש כתב אישום נגד היוהמ"ש –הפצ"ר דאז – וזאת מן הנימוקים הבאים:

קשיים ראייתיים, כלומר מחוסר ראיות. היעדר נזק קונקרטי שנגרם עקב מעשיו, כלומר זוטי דברים. מעשיו מצויים ברף הנמוך של העבירה, כלומר זוטי דברים.

בעצם פנייתו של היוהמ"ש אל פרקליט המדינה הכפוף לו, כדי שהאחרון ישנה את החלטת סגירת החקירה נגדו, כך שתהיה בעילת "חוסר אשמה", יש לכאורה מעשה מרמה והפרת אמונים ברף הגבוה ביותר האפשרי, וזאת בגין ניגוד העניינים הקיצוני, ככל שקיצוני יכול להיות קיצוני, בגין ניגוד עניינים בוטה, בעניין זה שבין היוהמ"ש לפרקליט המדינה הכפוף לו. במיוחד אמורים הדברים כאשר מעשה כגון דא נעשה ע"י היוהמ"ש.

מן הראוי להדגיש כי פרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן, החליט שלא להחליט בבקשתו הנפסדת, שלא לומר המבישה של היוהמ"ש.

מעלליו של היוהמ"ש כמפורט לעיל, בסוגיית ניגוד העניינים הקיצוני מקבלים נופך בוטה במיוחד לאור מסמך ניגוד ששלח לאחרונה לראש הממשלה נתניהו.

לפי מסמך זה נדרש ראש הממשלה להימנע ממעורבות כלשהיא במינויים הצפויים של המפכ"ל, פרקליט המדינה, היועץ המשפטי ושל שופטים.

צא וראה, אף כי בין כל הנ"ל לבין ראש הממשלה אין כל ניגוד עניינים, שהרי חקירותיו של ראש הממשלה הסתיימו זה מכבר, כתב האישום נגדו כבר הוגש, חבר שופטיו כבר נקבע, לרבות מועד פתיחת הליך ההוכחות  במשפטו, ובכל זאת היוהמ"ש סבור באופן חסר יסוד לחלוטין, כי לראש הממשלה ניגוד עניינים עם כל הנ"ל.

לעומת זאת היוהמ"ש עצמו סבור כי לפנות למי שכפוף אליו , קרי פרקליט המדינה לשעבר, כדי שיחליט החלטה מרחיקת לכת לטובתו, זהו צעד ראוי, חרף ניגוד העניינים הקיצוני הברור מאליו הקיים ביסוד פנייה שכזו.

בהערת אגב שאינה אגבית בהכרח, אין מנוס מלציין עד כמה מעוררת חלחלה התנהגותו של היוהמ"ש באותה סוגייה –ניגוד עניינים – כלפי ראש הממשלה מחד, ומאידך, כלפי עצמו.
וכל המוסיף גורע.

לפיכך, הנכם מתבקשים לפתוח מיידית בחקירה פלילית נגד היוהמ"ש ולזמנו על אתר למסור עדות תחת אזהרה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]