הועדה לביקורת המדינה תדון בהצעה לחייב את מבקר המדינה לחקור את מינוי מנדלבליט - 0404
הועדה לביקורת המדינה תדון בהצעה לחייב את מבקר המדינה לחקור את מינוי מנדלבליט יונתן זינדל, פלאש 90

הועדה לביקורת המדינה תדון בהצעה לחייב את מבקר המדינה לחקור את מינוי מנדלבליט

נשיאות הכנסת אישרה את הצעתו של ח"כ שלמה קרעי לדיון מהיר בוועדה לביקורת המדינה לבחינת נסיבות מינויו של היועמ"ש מנדלבליט ולחייב בהצבעה את המבקר להוציא חו"ד בנושא. על פי חוק הדיון חייב להתקיים בתוך עשרה ימים.

בדברי הסבר לבקשתו של קרעי נכתב: "על אף פניות רבות למבקר המדינה בעניין מינויו של מדלבליט לתפקיד יועמ"ש לממשלה, החליט המבקר שלא לפתוח בחקירה או בדיקה כנגד ד"ר מנדלבליט.
התגלו דברים רבים ושערורייתיים הדורשים את התערבותו, אשר נוגעים להליך מינויו של ד"ר מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש.
בין היתר, פגמים בהליך המינוי, הסתרת מידע מוועדת האיתור ומבג"ץ וניצול מכוון לכאורה של טעויותיהם לשם זכיה בתפקיד ועוד.

נושאים אלו לא נמצאים בתחום סמכותו של נציב הביקורת על הפרקליטות, האמון על בדיקת התנהלות הפרקליטים במסגרת תפקידם בלבד. מדובר בצבר חמור, הגורם לפגיעה חמורה באמון הציבור ודורש בדיקה מערכתית, הנמצאת בליבת תפקידו של מבקר המדינה, שרק הוא מסוגל לבצע.

מנדלבליט הפר לכאורה את סעיף 416 לחוק העונשין: "קבלת דבר בתחבולה או בניצול מכוון של טעות הזולת", וניצל את הטעות של בג"ץ בגיבוי הפרקליטות כדי לזכות בתפקיד. לפי הפרסומים, עד היום! תיקו של מנדלבליט לא נסגר מחוסר אשמה. עובדה זו מהווה למעשה יסוד לכך שאינו כשיר לשמש כלל כיועץ משפטי לממשלה.

בנוסף פורסם כי טרם בקשתו לעיל של מנדלבליט משי ניצן, פעל הראשון לטובת האחרון בגניזתו של דוח ביקורת חריף ביותר נגד ניצן ובהצטברות הנ"ל יש חדש ליחסי "תן וקח" אסורים.
על הוועדה לביקורת המדינה לדון בכך בהקדם האפשרי ולהצביע בעד דרישה ממבקר המדינה לחוות דעה בנושא זה לפי סעיף 21 לחוק מבקר המדינה".

לאחר שהצעתו לדיון מהיר התקבלה, מסר ח"כ קרעי: ""אני בטוח שאם הוועדה תצביע בעד, מבקר המדינה יבדוק לעומק את הדברים (על אף שלא רצה מיוזמתו), כפי שקובע החוק, ויגיש לנו חו"ד רצינית ומקיפה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]