הכנסת דחתה את הצעת החוק הפרסונלית של לפיד נגד רה"מ נתניהו - 0404
הכנסת דחתה את הצעת החוק הפרסונלית של לפיד נגד רה עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת דחתה את הצעת החוק הפרסונלית של לפיד נגד רה"מ נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם היום (רביעי) במליאת הכנסת, בדיון בהצעת החוק הפרסונלית שהוגשה נגדו, ע"י ח"כ יאיר לפיד. בתום העימות בין השניים, נדחתה הצעת לפיד, ברוב של 53 ח"כים שהצביעו נגדה, מול 37 שהצביעו בעדה.

רה"מ נתניהו אמר במהלך נאומו: "אנחנו פועלים לשמור על הביטחון, על החיים, על הבריאות ועל הפרנסה של אזרחי ישראל. דווקא כאן בכנסת, בהיכל הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו עדים היום לעוד פרק מאוס במסכת בלתי נסבלת, אני עומד פה כראש ממשלת ישראל, בתוקף בחירת העם, בזכות רצון העם. ציבור עצום בגודלו, חסר תקדים בגודלו, נתן לי את אמונו בבחירות. לא תוכלו לעצור את האמת, למעלה ממיליון אזרחים הצביעו לליכוד בראשותי. יאיר לפיד ואיימן עודה רוצים לפגוע ברצון העם, כפי שקורה במשטרים רודניים. הצעת החוק הזו היא עיוות מוחלט – איפה מעבירים חוקים כאלו? המקום היחיד בעולם שמעבירים חוקים לסיכול מועמדים זה באיראן וצפון קוריאה.

אצלנו יש מי שרוצים לעבור מתפירת תיקים לתפירת חוקים. יאיר לפיד, אלף מסיכות לא יצליחו לכסות את הדיקטטורה שלך. אתה ואיימן עודה לא יכולים לנצח אותנו בקלפי אז ביד אחת אתם מעודדים הפגנות שמאל וביד השנייה אתם מביאים חוק איראני לכנסת במטרה לפסול אותי מלהיבחר לראשות הממשלה.

לפיד, ההתנשאות שלכם על מצביעי הימין והליכוד – בלתי נסלחת. אצלך הכל פייק. אתה יודע מעט על כמעט לא כלום. אתה כל הזמן מתחזה. בלי תעודת בגרות ובלי תואר ראשון ניסית להשיג פייק דוקטורט. דוקטור לפיד. אתה מתחזה לדמוקרטור אבל אתה דיקטטור עם חוקה שכתבת לעצמך ומינוי אנשים שלך לרשימה. אתה ד"ר לפיד ומיסטר דיקטטורה. האחרונה שהעזה להגיד לך את האמת במפלגה שלך, עדי קול, סולקה מהמפלגה. דמוקרטור גדול.

העם קובע מי ימשול. העם והעם בלבד. זה הרעיון המרכזי של הדמוקרטיה. ד"ר לפיד, תפסיק לפעול לחיסול הדמוקרטיה. אתה פייק דמוקרט, אבא שלך היה דמוקרט אמיתי ואני הולך בדרכו".

ראש הממשלה התייחס גם בנאומו לדיון בו אביו של ח"כ לפיד, טומי לפיד ז"ל, התנגד להצעה דומה מאוד לזו של בנו. בדיון בשנת 2004 אמר לפיד ז"ל: "הסברתי לאופיר פינס מה הבעייתיות של החוק שלו, ואף שהוא יודע שזה חוק אנטי-דמוקרטי באופן קיצוני ביותר.

רבותי, מה אומר אופיר פינס? הוא אומר, שאם פקיד – היועץ המשפטי לממשלה הוא הפקיד הכי בכיר, אבל הוא פקיד – יחליט להעמיד לדין ראש ממשלה, אתם יודעים על מה? על כך ששרט מכונית בכוונה. אם אתה לוקח אבן ושורט מכונית, זה על-פי החוק פשע, כי יש על זה יותר משלוש שנות מאסר.

מה שאתה מציע, שפקיד יוכל לפטר את ראש הממשלה. אתם לא יכולים לרצות את זה. אני בטוח ששמעון פרס, אם היה יודע מה אתה מציע, היה אומר לך לרדת מזה. אתה לא רוצה להפקיד בידי היועץ המשפטי לממשלה את הסמכות הבלעדית והמוחלטת לפיטוריו של ראש ממשלה ולסילוקה של ממשלה.
תחשוב על כך שיועץ משפטי מתמנה, לא אדם כמו מני מזוז, נקי כפיים ובר-לבב ומעל כל חשד, אלא יועץ משפטי מאוד פוליטי, על-ידי ממשלה וראש ממשלה, ומתחלפת הממשלה. יש בחירות, נופלת הממשלה, נופל ראש הממשלה, ונבחרת ממשלה בדיוק הפוכה, אבל יש יועץ משפטי שנשאר מהשלטון הקודם, ואתה משאיר בידיו את הזכות לפטר את הממשלה.

איך אתה עושה דבר כזה? האם הדמוקרטיה לא יקרה לך? אתה רוצה שפקידים יסלקו ממשלות? אתה רוצה שפקידים יפטרו ראש ממשלה? הרי הייתי חושב שלא חשבת על זה עד הסוף, אבל הזהרתי אותך בפני המכשלה הזאת.

רבותי, אל תיתנו לנציג מפלגת העבודה לחוקק חוק אנטי-דמוקרטי בעליל, מסכן את שלטון החוק במדינת ישראל, רק כדי לנצל איזה קוניונקטורה פוליטית רגעית. אני מציע להצביע נגד ולהוריד את הצעת החוק האומללה הזאת מסדר-יומה של הכנסת".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]