פשרה בסכסוך על נחל האסי: רצועה מהנחל תפתח לציבור, בהרשמה מראש. מטה המאבק דוחה את ההסכם: "הנחל כולו עדיין שייך לציבור" - 0404
פשרה בסכסוך על נחל האסי: רצועה מהנחל תפתח לציבור, בהרשמה מראש. מטה המאבק דוחה את ההסכם:

פשרה בסכסוך על נחל האסי: רצועה מהנחל תפתח לציבור, בהרשמה מראש. מטה המאבק דוחה את ההסכם: "הנחל כולו עדיין שייך לציבור"

לאחר המחלוקת רבת השנים בין תושבי בית שאן לתושבי ניר דוד על השימוש בנחל האסי במסגרתם הודרו תושבי בית שאן מהמקום על ידי בני הקיבוץ, כעת נראה כי נמצא פיתרון. ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי, ראש המועצה האזורית עמק המעיינות יורם קרין והנהלת קיבוץ ניר דוד הגיעו להסכמה כי כמחווה של רצון טוב לציבור תפתח רצועה מנחל האסי לציבור. במטה המאבק הודיעו כי ההסכם לא מקובל עליהם.

בהודעה משותפת של שני ראשי הרשויות יחד עם הנהלת הקיבוץ, נמסר: "משהו גדול מתרחש כאן. אנחנו פועלים לקידום וביצוע תכנית אזורית כוללת של הזרמת "מי האסי" לבית שאן, תוכנית  אשר תצמיח כאן את הדור הבא לערכים של שותפות, וסולידריות אזורית. לא ניתן יד למאבקים ואלימות באזור. אנחנו מובילים שותפות ודרך, וכך אנו רוצים לראות גם את ילדינו, חיים בשכנות טובה ובשיתוף מלא. יחד אנחנו מביאים תקווה ובשורה שיתנו מענה אזורי ואפשרויות לפיתוח התיירות לטובת כל תושבי האזור ועם ישראל כולו. אנו מקווים כי הפיתרון שהושג יביא להרגעת הרוחות והפסקת האלימות".
 
לצד קידום התכנית הגדולה להזרמת מי האסי לעיר בית שאן ופיתוח נחל חרוד  עם משרדי הממשלה, נפגשו אתמול ראשי הרשויות עם שלמה גלזר – יו"ר קיבוץ ניר דוד לפגישה שבה סוכם כי רצועה מנחל האסי, בסמוך למרכז הספורט ע"ש הולצר בישוב, תיפתח לציבור כבר בימים הקרובים.
הכניסה לרצועת הנחל תהיה ללא תשלום, באחריות תיירות ניר דוד,  תחת מגבלות הקורונה,  (מרחק פיזי, כמות אנשים, שעות פעילות) בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ובהרשמה מראש באתר.

ח"כ מאי גולן התייחסה לפשרה שהושגה: "לאחר שפניתי בנושא לשר הפנים וגם הגשתי בקשה לדיון דחוף בועדת הפנים של הכנסת, אני שמחה שסוף סוף בוצע צדק עם תושבי בית שאן והם יוכלו להנות ממשאב ציבורי כמו נחל האסי.
בישראל של 2020 לא יכול להיות שאתרי טבע יהיו פתוחים לקבוצה מצומצמת בלבד בעוד תושבי הפריפריה יודרו מאותם אתרים.

אבל הצדק החלוקתי ממש לא מסתיים בנחל האסי. אני פועלת מול גורמים במשרד הפנים על מנת לערוך רפורמה מקיפה בנושא ולהנגיש עוד ועוד מקומות לכלל האוכלוסיה. ימי מפא״י והקיבוצים נגמרו מזמן, וטוב שכך".

ממטה המאבק לא אימצו את הפשרה. יאיר בן חמו, ממובילי המאבק פרסם פוסט בפייסבוק וקרא להמשך המאבק.

לדבריו: "בטוח תתרגשו לשמוע שהחברים הנאצלים מניר דוד הסכימו ברוב טובם לשחרר לנו קטע של 2 סנטימטר מהנחל (איזה מלכים), לאחר שהמומחה למו"מים מר ז'קי לוי סגר מולם על "פיתרון שיביא סוף לסכסוך" ללא ידיעתנו, ככל הנראה כדי להפתיע אותנו לרגל יום ההולדת המתקרב לקבוצת המחאה.

ולהלן פרטי ההסכם:

הנחל ההוא שהם גידרו ומנעו מכם להיכנס אליו? אז הם הולכים ככל הנראה לוותר ברוב נדיבותם על חלק ממנו ולאפשר לכם להיכנס אליו.

מי ינהל את האזור הזה?
לא אחרת מהגברת יעקבס, מנכ"לית חוויות ניר דוד החביבה שהשוותה את המאבק לתקיפה מינית בעודה סופרת מאזן רווחים, הכנסות והוצאות ממעיינות העמק ובכללם נחל האסי.

תראו, לא צריך להיות גאון הדור כדי להבין במה מדובר. מדובר בזריקת עצם צעצוע לכלב, לא בפיתרון.

חוק המים עומד בעינו, חוק המקרקעין עומד בעינו, נהלי התעבורה עומדים בעינם, הטאבו לא השתנה ולא שום דבר, הנחל כולו *עדיין* שייך לציבור (למי שבמקרה תהה).

דמיינו שאתם ילדים בבית ספר, ובא איזה ביריון אחד, לוקח לכם את הסנדוויץ', בוצע ממנו חתיכה קטנה ומחזיר לכם.
תגידו לו תודה יא חצופים, הוא נתן לכם חלק מהסנדוויץ'!

הם מספרים לכם שברוב טובם הם וויתרו על חלק מהנחל לטובתכם. כל הכבוד להם, ממש "וויתרו".
מסרו לכם חלק שהם מחוייבים על פי חוק לאפשר גישה אליו, על מי בדיוק הם מנסים לעבוד?

יתרה מזאת, מי ינהל את החלק שמתוכנן להיפתח? נכון מאוד, (כפי שכבר אמרנו) – חוויות ניר דוד בראשות הגברת יעקבס. אלה שגזרו עליכם קופון עד עכשיו, ימשיכו לגזור אותו, רק בדמות ניהול פארק בצמוד לנחל במקום בדמות "הפעלות חברה". נוסף על כך יגזרו עליכם קופון בניהול הפארק במקום הקופון שהיה גוזר עד כה מרכז הולצר מ"פינת רגיעה" למנויי ומבקרי המתחם.
כל הכבוד להם, ראש עסקי חבל על הזמן.

ז'קי לוי טוען ש"הגענו לפיתרון בסוגייה", זאת לאחר שהוא ולא אחר מלבדו סיכם בשם המוחים מול קרין וגלזר פתרון שלכאורה (ובושה לומר זאת -) אמור לספק את כל הצדדים (ברצינות, קשה לי לכתוב את המילים האלה בלי להקיא תוך כדי).

ז'קי, תענה לי בכנות, מתי קיבלת ומי נתן לך את המנדט "להגיע לפיתרון" בשם כלל תושבי המדינה, למחאה ציבורית שמובלת על ידי אנשים אחרים ואתה אינך בתוכם? שוב מדובר בבית שאן? מתי תבין שבית שאן אינה קשורה לסיפור?
מה חטאנו שאתה עד כדי כך אובססיבי להתערב ברגל גסה? העובדה שאני וכמה מחבריי תושבי בית שאן אומרת שאנחנו עדר מרעיתך, צריכים שתנהל את עסקינו גם מחוץ לעיר?

בשורה התחתונה – מדובר ללא ספק בפיתרון שמספק את 2 הצדדים: ז'קי לוי, ויורם קרין.
אם תרצו אפשר לומר שמספק גם צד שלישי – ניר דוד ומפעל התיירות שלו שכולל בין היתר את הגוף הקרוי חוויות ניר דוד.

ואיפה הציבור בישראל בסיפור הזה? הוא לא צד, מתברר".

הפגנה מתוכננת ליום שישי הקרוב בשעה 12:00 בשער קיבוץ ניר דוד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]