שישה כינויי מקור חדשים בישראל: יצרני יין מאזור מטה יהודה יקבלו בלעדיות על כינוי המקור "יהודה" - 0404
שישה כינויי מקור חדשים בישראל: יצרני יין מאזור מטה יהודה יקבלו בלעדיות על כינוי המקור OLYMPUS DIGITAL CAMERA, ויקיפדיה

שישה כינויי מקור חדשים בישראל: יצרני יין מאזור מטה יהודה יקבלו בלעדיות על כינוי המקור "יהודה"

בימים אלה נרשמו שישה כינויי מקור ישראלים על שם המועצה האזורית של מטה יהודה, אשר הגישה שש בקשות לרישום אזור "יהודה" בכללותו ואזורי המשנה "הרי יהודה ו"מורדות יהודה", ככינוי מקור עבור יינות. מטה יהודה מתהדר ביינות ייחודיים, שאיכותם נובעת מהמקום הגיאוגרפי, סוג האדמה, האקלים ועוד. הבקשות נבחנו על ידי מחלקת סימני המסחר ברשות הפטנטים ופורסמו להתנגדויות הציבור. לרישום כינויי המקור לא הוגשו התנגדויות, ומשכך נרשמו בימים האחרונים בפנקס הישראלי. כעת תוכל המועצה האזורית להגיש בקשה לרישום כינויי המקור במדינות נוספות החברות באמנה- 29 מדינות כולל ישראל.
יצרנים אחרים שאינם שייכים לאזור זה לא יוכלו לציין על גבי יינותיהם את שם כינוי המקור "יהודה".

כינוי מקור מוגדר בחוק, כשם הגיאוגרפי של ארץ או אזור הכלול בשמו של מוצר ובא ללמד על מקורו ותכונותיו, כתוצר של אותה סביבה גאוגרפית. מדובר בסוג של קניין רוחני המוסדר באמצעות חוק כינויי מקור וציונים גיאוגרפיים, תשכ"ה -1965. הרשות המוסמכת לרישום כינויי מקור בישראל היא רשות הפטנטים. רישומים אלה מתבצעים לראשונה לאחר יותר מ- 50 שנה, כאשר JAFFA נרשם ב- 1968 לפירות הדר הגדלים באזורים שונים בישראל. כל כינויי המקור שהיו רשומים עד כה בישראל, מלבד JAFFA, מקורם בחוץ לארץ (מצרפת, איטליה ומדינות נוספות שחברות באמנת ליסבון). רישום כינוי מקור בא להגן על המוניטין של המוצרים האזוריים, ומעניק לבעליו זכות ייחודית להשתמש בו.

עו"ד אופיר אלון, ראש רשות הפטנטים: "רשות הפטנטים נרגשת לרשום שישה כינויי מקור חדשים בישראל, לאחר יותר מ- 50 שנה וקוראת לעוד אזורים וחבלים בארץ לרשום כינויי מקור ליבולם ותוצרתם. בעולם כולו מוכרים יין הבורדו, שמפניה, גבינת פרמזן והמותג Jaffa , שהם כינויי מקור הרשומים בישראל עבור תוצרים חקלאיים, הקשורים בקשר הדוק לאדמה ובאים לציין את המוניטין של המוצר הנובע מהמקום".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]