תחקיר ערוץ 20: מקרובי אהוד ברק מממנים את קמפיין הצוללות נגד רה"מ תוך גיוס כספים בשם "צה"ל" - 0404
תחקיר ערוץ 20: מקרובי אהוד ברק מממנים את קמפיין הצוללות נגד רה יוסי אלוני, פלאש 90

תחקיר ערוץ 20: מקרובי אהוד ברק מממנים את קמפיין הצוללות נגד רה"מ תוך גיוס כספים בשם "צה"ל"

תחקיר של כתב ערוץ 20, הלל ביטון רוזן, העלה כי מקורבי אהוד ברק משתמשים באמצעים פסולים לגיוס כספים לקמפיין הצוללות נגד ראש הממשלה, בין היתר נעשה שימוש בלוגו של צה"ל.

באמצע חודש יולי האחרון, פורסמה בכלי תקשורת מרכזיים בישראל, מודעה עליה חתומים אלפי מפקדים וקצינים בכירים, הדורשים להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקירת המעורבים בפרשת הצוללות.

"כאזרחים שתרמו שנים ארוכות לביטחון המדינה, בצה"ל, בשב"כ, במוסד ובמשטרת ישראל, אנו דורשים להקים ועדת חקירה שתחקור את כל המעורבים ברכש הצוללות וכלי השיט מגרמניה, ובמתן האישור למכירת הצוללות המתקדמות למצרים" לשון המודעה.

מובילי הקמפיין מתגאים כי בין החותמים על העצומה נמנים: שלושה רמטכ"לים לשעבר: אהוד ברק, בוגי יעלון ודן חלוץ, 32 קצינים בדרגת אלוף, 132 קצינים בדרגת תת-אלוף,  27 בכירי המוסד והשב"כ ועוד מאות קצינים בדרגות שונות.

המודעה נחתמת בפניה אישית לראש הממשלה נתניהו תוך רמיזה ברורה כי הוא האשם המרכזי בפרשת הצוללות: "בנימין נתניהו- אם הכל נעשה כשורה אתה יותר מכולם אמור לדרוש חקירה שתנקה איתך". בתמונת הקמפיין מופיעה תמונתו של  נתניהו עם הכיתוב: "על מה הוא קיבל 16 מליון ₪?".

המודעה שפורסמה על פרשת הצוללות

בדף העצומה המקורי לא צוין מי עומד מאחוריה, אך בקמפיין מימון המונים, עליו עוד נרחיב בהמשך, נכתב כי מי שיזם אותה הוא גיא פורן, טייס לשעבר בחיל האוויר שהיה גם מיוזמי מכתב הטייסים בפברואר האחרון, וקרא לנשיא ריבלין שלא להטיל את הקמת הממשלה על נאשם בפלילים. לפני מספר חודשים אגב, פרסם אתר "וואלה" כי בעקבות מגפת הקורונה עזב פרון את הארץ לסיני, כאשר אמרו לו במעבר הגבול כי יצטרך להיכנס בידוד בחזרתו, "מי אמר שאחזור" הוא הגיב.

דף הפייסבוק של "עצומת הקצינים", הוא זה שפרסם את המודעות הקוראות לקצינים לחתום על העצומה. אלא שבדיקה שערכנו מעלה שמי שמימן את כל המודעות בדף הפייסבוק הוא ארגון בשם "אחריות לאומית".

      

אחריות לאומית, היא חברה לתועלת הציבור (חל"צ)  שהוקמה בשנת 2017 ע"י מקורביו של אהוד ברק במטרה לשמש תשתית לחזרתו של ברק לפוליטיקה.  בין מייסדי הארגון, ניתן למצוא את אושי אלמליח, בעבר יועצו הפוליטי של ברק; טל ברוג, אחייניתו של ברק; איתי וינטרשטיין, שהיה בעבר יועצו של ברק; ומקורבים נוספים. מבדיקת הדוחות הכספיים עולה כי כ 80% מהכנסות העמותה מגיעות מחו"ל, כתרומות שמתקבלות במטבע חוץ. בספטמבר האחרון פרסם גיד וייץ (הארץ) כי אחד התורמים לאחריות לאומית הוא לא אחר מאשר ג'פרי אפשטיין שתרם בשנת 2017 קרוב ל150 אלף שח לארגון.

תעודת ההתאגדות של של "אחריות לאומית"

גיוס המונים עם לוגו רשמי של צה"ל

דף הפייסבוק שמקדם את ההחתמה על העצומה הוקם ב-9.7.20, במהלך כשבועיים, הקמפיין קודם ברשת החברתית ע"י אחריות לאומית. אך מהרגע שבו התפרסמה המודעה בכלי התקשורת ב-24.7.20, נעלמו העקבות, והמימון הופסק. בתזמון מעניין החלו בעמותה מאותו יום בקמפיין נוסף, הפעם במטרה לגייס כספים מהציבור. הקמפיין נראה כהצלחה ועד כה גוייסו קרוב ל130,000 ₪ מלמעלה מ500 תורמים, בין התורמים מופיע גם אחד בשם: משה יעלון.

צילום מסך מתוך דף העצומה על פרשת הצוללות

אלא שבדף הקמפיין מצד שמאל מתנוסס לו דגל ישראל, ומהצד השני בו היינו מצפים לראות את הלוגו של העמותה, נמצא לא אחר, מאשר הלוגו של צבא הגנה לישראל, משל היה הקמפיין פרויקט רשמי של צבא הגנה לישראל. האם השימוש בקציני צה"ל, דגל ישראל ולוגו רשמי של צה"ל נועד להטעות את התורמים? תשפטו בעצמכם.

מאהוד ברק ומארגון אחריות לאומית לא התקבלה תגובה לכתבה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]