כל הנחלים זורמים אונליין: צרכנות בימי קורונה - 0404
כל הנחלים זורמים אונליין: צרכנות בימי קורונה Shutterstock

כל הנחלים זורמים אונליין: צרכנות בימי קורונה

בימים אלו בהם רובנו בוחר להישאר בבית עקב הקורונה, הפכה פעילות האונליין לפופולרית במיוחד. היא מקלה על חיינו, רחבה וענפה ואף נראה שהפכה לאמצעי רכישה מרכזי. אז מה תוכלו לרכוש בדאבל קליק על העכבר?

יובל בנר

מגפת הקורונה השפיעה משמעותית על מדינות רבות בעולם וסגרה אוכלוסיות שלמות בבתיהן לתקופות זמן שונות. עקב הלחץ וחוסר הוודאות שנוצרו, חשו רבים צורך להצטייד בכל הבא ליד ובעוד שעל הכלכלה הארצית והעולמית להמשיך כסדרה, החלו עסקים רבים להתאים את עצמם למצב החדש. עסקים אשר הכינו מבעוד מועד מערך פעילות אינטרנטי יעיל הצליחו לצאת מהמצב כשידם על העליונה ועם רווחים נאים, ואלו שלא הספיקו לעשות זאת לעומתם, נותרו הרחק מאחור, אמדו את הנזקים שנגרמו והחלו לבנות אסטרטגיות למכירה אונליין גם כן.

לפניכם כל השירותים והרכישות אותם ניתן לבצע אונליין מבלי לצאת מהבית וכן גם ההשוואות שיחסכו לכם כמה מאות ואפילו אלפי שקלים בכל רכישה.

תעשיית ביטוח הרכב

עוד טרם תקופת הקורונה, עברו מכירות ביטוחי הרכב, הדירה או הרכוש לפעילות מקוונת. עדיין תוכלו  להשיג את חברת הביטוח שלכם באמצעי ישן יותר כמו הטלפון, אך ההבנה כי תהליך אינטרנטי מושלם עשוי להפחית עלויות משמעותית ולחסוך בירוקרטיות מיותרות לכלל הצדדים – חילחלה אל הענף כבר מזה זמן רב. כיום, בכל הנוגע לביטוח מקיף השוואה מקיפה ניתנת לביצוע בדקות ספורות בלבד, תוך קבלת מידע על תנאי פוליסת הביטוח לרכב ומחירה. חשוב לציין כי ניתן לערוך גם השוואה טלפונית בין חברות ולהתמקח, אך השוואת ביטוח מקיף אונליין היא דרך טובה במיוחד לחסוך זמן וכסף.

לימודים

גם לימודים בבתי הספר ובאקדמיה עברו למתכונת אונליין בזום שלוותה באתגרים רבים בתחילתה אך סיפקה צרכים בסיסיים כמו סיום תוכנית הלימודים כמתוכנן, שמירה על שגרה יומית ועבור הדור הצעיר בפרט – תעסוקה לימים הארוכים בבית. זאת ועוד, הובילה למידה זו למיתוגם המחודש של בתי הספר, האוניברסיטאות והמכללות ככאלו המוכנים לכל תרחיש ובעיקר הוכיחה כי ביכולתם להעביר שיעורים וקורסים גם במתכונת שונה ויצירתית מזו המקובלת מזה שנים.

שירותי הרפואה

שירותים אלו עשו אולי את הצעד המשמעותי ביותר בתקופה זו. ההבנה כי עלולים להתרכז חולים רבים בקופות החולים השונות בנוסף לאלו החולים בקורונה, הביאה אותן להאיץ את שירותי האונליין שברשותן כדי לעמוד ביעדי השירות ויחד עם זאת למנוע מלקוחותיהם להגיע לסניף שלא לצורך. כך נוצר מערך גדול ויעיל יותר של בדיקות רפואיות אונליין, שאלונים שמטרתם לאבחן את המצב הרפואי ומרשמים לכל דורש במחי טלפון או צ'אט. התקדמות זו הינה מבורכת, שכן ברוב המקרים היא חוסכת הגעה שלא לצורך והמתנה ארוכה בתור.

רשתות המזון

רשתות המזון שציפו לעומס רב בליל הקניות של חג הפסח האחרון נחלו אכזבה קשה, ואילו אלו שהשכילו לפתוח מערך משלוחים אונליין – הרוויחו מעל לציפיותיהן. עבור רובנו, נסיעה לסופר היא טירחה, חיכוך לא רצוני עם אנשים רבים והתלבטות בלתי נגמרת בין המוצרים והמבצעים השונים. רכישת מצרכים אונליין מאפשרת הבאת המצרכים הדרושים בלבד, גם במצב בו שכחתם לבדוק עוד קודם לכן אם נגמר החלב במקרר ומהווה אמצעי נוח וחסכוני במיוחד. יחד עם זאת, ההתנפלות שהחלה על שירותי המשלוחים גרמה ללא מעט איחורים ולטעויות רבות בהזמנה אך בעיות אלה צפויות להצטמצם משמעותית עם הזמן עקב ניסיונן המצטבר של הרשתות השונות.

אתרי הקניות

על אף שאתרי הקניות הישראליים אינם מציעים מחירים אטרקטיביים כמו אלו שמציעים היצרנים הסיניים, בתקופה זו בה עלה היקף הרכישה באינטרנט משמעותית וכן הופסק היבוא מסין כמעט לחלוטין, נמצאו פתרונות יצירתיים. בענף הריהוט למשל, נרשמה עליה של 75% ברכישת ריהוט אונליין ובתחום הפארם נרשמה עליה משמעותית ברכישות המתבצעות על ידי גברים מבוגרים שנמנעו משירותים אלו בעבר. האתגר הגדול הצפוי לקמעונאי הרשת יהיה לשמר את קהל הלקוחות שקיבלו במתנה גם לימים שלאחר המשבר.

לסיכום, מספר רכישות האונליין הולך ונעשה גדול יותר משנה לשנה ובפרט בתקופה זו. השירות האיכותי והמהיר, המחירים הנמוכים והאטרקטיביים והיכולת לבזבז מינימום זמן – מושכים קונים רבים. מגמה זו צפויה להימשך גם לאחר המשבר שכן יכולתינו להסתדר לחלוטין מבלי לצאת מהבית תהפוך לטובה ואף לממכרת יותר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]