חשיפת ערוץ 20: נעצרת בהפגנות נגד רה"מ? מדינות זרות יממנו לך עו"ד | האזינו להקלטה - 0404
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חשיפת ערוץ 20: נעצרת בהפגנות נגד רה"מ? מדינות זרות יממנו לך עו"ד | האזינו להקלטה

הזרוע המשפטית של הקרן לישראל חדשה –  הקרן למגיני זכויות אדם, מבטיחה ייצוג משפטי חינם לנעצרי הפגנות השמאל בבלפור וממליצה: "תכתבו גרפיטי", כך התגלה היום בחשיפת ערוץ 20.

"הקרן להפגנה חדשה":

ההפגנות בבלפור הפכו ללא ספק ללהיט הרשמי של קיץ 2020. ספק רב אם הלורד ג'יימס בלפור העלה בדעתו, כשחתם על הצהרתו המפורסמת בלונדון, שגם בעוד מאה שנה שמו יפתח את מהדורת החדשות במדינת היהודים. בעולם שבו אירועי תרבות מתרחשים רק בזום, ומפגשים חברתיים מסתכמים בקבוצות וואטסאפ, נשארה שמורת טבע אחת אליה אפשר לצאת, לבלות וליהנות. כעת מתברר שיש גם מי שישלם את החשבון בסוף המסיבה.

בעוד כלי תקשורת מסוימים מנסים להציג את ההפגנות כספונטניות, הגורמים שמארגנים את ההפגנות מאחורי הקלעים מסירים כפפות (ומסכות), ומשאירים טביעות אצבעות בכל מקום שרק אפשר.

השחקנית הראשונה והמוכרת ביותר לציבור הישראלי, היא כמובן הקרן לישראל חדשה. כבר בתחילת עונת ההפגנות, פרסמה הקרן הדרכה מפורטת למפגינים כיצד להיערך ולהגיע להפגנות באופן 'נכון' מבחינה משפטית. בדף הנחיות של האגודה לזכויות האזרח, אותו צירפה הקרן החדשה לפוסט, נכתב בין היתר: "אז איך להתכונן להפגנה? חשוב לנו שתכיר/י כמה כללי אצבע". בין היתר המליצו בפוסט שלא להביא להפגנה קנאביס, אולר או כל דבר "שלא רוצים להיעצר איתו", וכן לקחת בחשבון את "התרחישים הצפויים ורמת הסיכון שאת מוכנה לקחת". עוד ממליצים בקרן: לנעול בסיסמה את הטלפון הנייד, לנטרל אמצעי זיהוי ביומטריים, וללבוש בגדים שמסתירים קעקועים או סימני זיהוי אחרים.

אלופת העולם – גבי לסקי:

אחת מעורכי הדין שמובילים את הייעוץ והטיפול המשפטי במפגינים, היא עורכת הדין גבריאלה לסקי . לסקי עובדת בכירה לשעבר בארגון שתי"ל של הקרן לישראל חדשה ומזכ"לית שלום עכשיו לשעבר, עושה רושם של אישה מוכשרת ורבת פעלים. בין לקוחות המשרד שלה "גבי לסקי ושות' " ניתן למצוא את מחסום ווטש, בצלם, תעאיוש, 'אנרכיסטים נגד הגדר', וגם את הגיבורה הפלסטינית עהאד תמימי, שסטרה לחיילי צה"ל.  לסקי, בעבר חברת מועצת העיר תל אביב מטעם סיעת מרצ, היתה גם מועמדת ברשימה הארצית (מקום שביעי) בבחירות לכנסת העשרים, בה זכתה מפלגתה לחמישה מושבים בלבד. מסתבר שללסקי יש עוד זמן פנוי, אותו היא מנצלת כדי לתת ייעוץ משפטי מטעם 'הקרן למגיני זכויות אדם'.

Hadas Parush, Flash90

לסקי גם העבירה וובינר למפגינים לפני כשבועיים, בו היא הסבירה למשתתפים על זכויותיהם, ומה לעשות במקרה של מעצר. הוובינר נערך בחסות הקרן למגיני זכויות אדם, כמו גם ארגוני שמאל נוספים, בהם האגודה לזכויות האזרח, שתי"ל ועוד.

מאיפה הכסף?

מעיון קצר באתר NGO MONITOR עולה כי 'הקרן למגיני זכויות אדם' הוקמה בשנת 2011, כחברה לתועלת הציבור, במטרה "לסייע למגיני זכויות אדם לממן את ההגה הנה בהליכים המשפטיים שננקטו נגדם". בין חבריה נמנים: סהר ורדי שריצתה שלושה עונשי מאסר על סירובה להתגייס לשירות בצה"ל, גיל גוטליק שחבר בארגון שוברים שתיקה, נעה ערממי שייצגה את משפחת המחבלים מהפיגוע בשרונה, עו"ד מיכאל ספרד המייצג ארגוני שמאל רדיקלים, וחולוד בדאווי שפוטרה מעבודתה באו"ם בעקבות פעילות אנטי ציונית.

אז מסתבר שבעוד הקרן לישראל חדשה מסתפקת במתן עצות ודיבורים, בקרן למגיני זכויות אדם עוברים למעשים. שם מבטיחים יעוץ משפטי חינם לכל מפגין שייעצר או יעוכב בהפגנות השמאל. בהודעת וואטסאפ שרצה בין המפגינים והגיעה לידנו נכתב: "טיפים מעורכת הדין אלופת העולם גבי לסקי; במקרה של מעצר בעת הפגנה אפשר לצלצל לקו החם של קרן מגיני זכויות האדם (קזא), הם מייעצים ושולחים עורכי דין מעולים מטעמם לייצוג. זמינים כמעט תמיד. כדאי גם לרשום את המספר על פתק למקרה שהבטריה בטלפון תגמר או שיקחו לכם אותו", לשון ההודעה.

מנין יש לקרן תקציב לממן עורכי דין לעשרות עצורים? מנתוני  NGO עולה כי בשנים 2012 עד 2017, מעל 50% מתקציב הקרן, (כשנים וחצי מליון שקל) הגיעו ממשלות זרות. כך למשל: בשנת 2018 תרמה דנמרק לקרן מגיני זכויות אדם 96,586 ש"ח, נורבגיה 80,403 ש"ח, גרמניה 58,940 ₪ , ושוויץ תרמה לקרן 49,690  ₪. הקרן לישראל חדשה העבירה במהלך השנים הללו לקרן מגיני זכויות אדם 1,133,496 ₪.

"גרפיטי שנועד להגנת זכויות אדם הוא חוקי"?

כדי לבדוק כיצד הדברים עובדים בפועל, התקשרנו למוקד של הקרן. המענה היה אדיב וידידותי, והגברת מעבר לקו, שנשמעה ודיברה כעורכת דין, הדגישה בזהירות רבה כי היא לא יכולה לתת עצות איך להפגין, ולא התחייבה כי יתנו ייצוג למי שיפעל באלימות. אלא שבסוף השיחה, כשהתחקירן שלנו ביקש למחות מחאה משמעותית, הציעה לו נציגת הקרן לרסס גרפיטי, לא פחות. כך נשמעת השיחה:

נציגת הקרן: "תקשיב, יש כל מיני דרכי מחאה שהן יוצאים מגדר השלטים וזה נחשב שזה בסדר"

תחקירן: "כמו מה למשל?"

נציגת הקרן: "אפילו לפעמים גרפיטי נחשב בסדר, יש מיצג, כל מיני דרכים"

כשהתחקירן התעקש להבין על איזה גרפיטי מדברת הנציגה, זו התשובה שקיבל:

https://cdn.ch20-cdnwiz.com/ch20/player.php?clipid=0_lysomyq4&autoplay=false&automute=false

נציגת הקרן: "זה תלוי, מבחינת החוק יש סעיף בחוק שאומר שזה לא מותר, אבל אם אנחנו בקרן מגיני זכויות אדם, רוצים לייצג, אז  בוחנים האם הגרפיטי  נועד לעשות נזק ולהפיץ שנאה, או נועד להפיץ דברים חיובים להגנה על זכויות אדם כמו נשים שעברו תקיפה מינית".

אלא שבדיקה פשוטה בחוק העונשין קובעת כי :"הכותב, מצייר, משרטט או חורת על מקרקעין של זולתו שלא כדין, או מדביק עליהם שלא כדין כל כתב או שלט, דינו – מאסר שנה אחת" לכאורה נראה כי אין בחוק חילוק לגבי תוכן הגרפיטי. עצה כזו יכולה לעלות לכאורה לכדי עבירה על חוקי האתיקה של לשכת עורי הדין, הקובעת כי: לא יעלה עורך דין, בין בעל פה ובין בכתב, טענה עובדתית או משפטית ביודעו שאינה נכונה.

אם נסכם במילים פשוטות: מדינות זרות באירופה מעבירות עשרות אלפי שקלים, במטרה לעודד ולתת גב משפטי למפגינים פורעי חוק, שיפעלו כדי להפיל ראש ממשלה מכהן במדינה ריבונית. עד כמה זה הזוי? נשאיר לכם להחליט.

בקרן למגיני זכויות אדם סרבו להגיב לכתבה.

עו"ד לסקי הגיבה: "אני עו"ד עצמאית. לא עובדת בקרן. לגבי מקורות המימון של הקרן – תפנה לקרן. במהלך עבודתי כעו"ד לזכויות אדם ייצגתי ארגונים חברתיים, ארגונים לזכויות אדם, ופעילים ופעילות רבים, כולל מפגינים חרדים, ישראלים יוצאי אתיופיה ומחוסרי דיור. שמחה שניתנה לי ההזדמנות לייצג ארגונים הפועלים נגד הכיבוש ולמען זכויות אדם והאזרח, כמו בצלם ואחרים".

מהקרן לישראל חדשה לא נמסרה תגובה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]