ח"כ שטרית: "לעצור הפצת עלילות דם על ישראל באקדמיה, במימון גופים ממלכתיים!" - 0404
ח עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ שטרית: "לעצור הפצת עלילות דם על ישראל באקדמיה, במימון גופים ממלכתיים!"

חברת הכנסת קטי שטרית (הליכוד), מרכזת הקואליציה בוועדת חינוך, פנתה לקרן הלאומית למדע (ISF) לאחר שהתברר שהקרן מימנה את מחקרה של פרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן, מחקר המכנה את ישראל "קולוניאליסטית" ומקשר אותה באופן מופרך לרצח עם, חטיפות והתעללות מינית בילדים פלסטינים. הקרן היא גוף ממלכתי המתוקצב ע"י הוועדה לתכנון ותקצוב של מערכת ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל.

המחקר שכותרתו "ילדים, משפטים ותיאולוגיית הביטחון של ישראל" מאשים את ישראל בין היתר ב"אלימות שמופעלת על ידי מערכת המשפט הפלילית באמצעות מעצרי ילדים" ומעביר ביקורת על ההחמרה בענישה כלפי קטינים פלסטינים בתקופת פיגועי הטרור בשנים 2016-2014. בנוסף, במחקר מופיעים תרגומים מעוותים, בהם ציטוטים של פוליטיקאים ישראלים המציגים מצג שקרי בו ממשלת ישראל מעודדת אלימות ורצח עם.

בתגובה לפנייתה של ח"כ שטרית השיבה הקרן כי "הקרן אינה מתערבת בתוכן המחקר המדעי או במאמרים המבוססים עליו ולכן אין לקרן, כקרן הלאומית למדע, עמדה לגבי תוכן המאמר עצמו". עוד השיבה הקרן בנוגע להרצאות בה שטחה פרופ' נדירה את משנתה האנטי ישראלית כי היא נחשפה למידע רק בעקבות מכתבה של ח"כ שטרית וכי "הקרן אינה יכולה להתערב בהרצאות של חוקרים".

ח"כ קטי שטרית: "כנסת ישראל העבירה את חוק החרם, אך מנגד גופים ממלכתיים מממנים בעקיפין מחקר אנטי-ציוני שמפיץ עלילות דם על מדינת ישראל וחיילי צה"ל בעולם. כיצד ייתכן דבר כזה? אני קוראת להציב קריטריונים ברורים למחקרים שממומנים מכספי משלם המיסים ולעצור את הביזיון הזה לאלתר. כסף ישראלי לא יממן מחקרים הפוגעים בשמה הטוב של המדינה".

תנועת "אם תרצו" שנאבקת בפוליטיזציה באקדמיה מסרה: "לא יעלה על הדעת שמרצה שעבודת המחקר שלה מזכירה עלילת דם מופרכת מן ההיסטוריה תקבל מענק כספי של 170,000 ש"ח מהקרן הלאומית למדע. פרופ' קיבורקיאן מאשימה במחקרה את צה"ל בהאשמות חסרות בסיס, אותן הציגה כנובעות ממחקרה וזאת בדומה לטענה נגד היהודים באירופה, ולפיהן הם משתמשים בדם ילדים נוצרים כדי להכין מצות.

כשם שהאוניברסיטה העברית דחתה בתקיפות את האשמותיה חסרות הבסיס של פרופ' קיבורקיאן ביחס לצה"ל, אנו מצפים מגוף ש-98% מהמימון שלו הוא מכספי משלם המיסים לבטל את המענק של קיבורקיאן ומעתה והילך לקבוע אמות מידה נוספים לפני מתן מענק לכל חוקר".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]