כך תפעל "המפקדה לסיוע בקטיעת שרשרת ההדבקה" | כל הפרטים - 0404

כך תפעל "המפקדה לסיוע בקטיעת שרשרת ההדבקה" | כל הפרטים

צה"ל נערך להקמת "המפקדה לסיוע בקטיעת שרשרת ההדבקה" בהובלת פיקוד העורף, גופים נוספים בצה"ל ובשיתוף משרד הביטחון, משרד הבריאות, גופי הביטחון השונים והרשויות המקומיות. המפקדה תחל בפעילותה ביום חמישי הקרוב, 6 באוגוסט 2020, על פי שלבים מתועדפים ועד לפעולה מלאה.
 
אתמול (שני), אישר ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, את תכנית ההקמה של המפקדה. בימים שקדמו לכך התנהלו דיונים בראשות סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר ומפקד פיקוד העורף, אלוף אורי גורדין להעמדת מפקדה חדשה בזמן קצר. ההקמה התאפשרה אחרי סיכום של ראש הממשלה ושר הביטחון בנושא ובתיאום מלא עם פרויקטור הקורונה.
 
המפקדה החדשה תיקרא "מפקדת אלון" תפעל ברמה הלאומית לסיוע בקטיעת שרשראות ההדבקה תוך ריכוז וחיבור כלל הגופים והמאמצים לכדי מערכת אחת. המפקדה תפעל בהתאם לצרכים, מתוך מטרה לצמצם את התפשטות הנגיף ולסייע בשמירה על ביטחון ובריאות אזרחי ישראל. בראש המפקדה יעמוד תת- אלוף ניסן דוידי, תחת פיקודו של מפקד פיקוד העורף. 
 

 
המפקדה תכלול מרכזים, מכלולים וצוותים שונים ובהם מרכז דיגום, מרכז בידוד ומשל"ט מלונות, מכלול הערכה, מערך הסברה, מרכז בדיקות ומרכז לחקירות מגעים. בנוסף, יוקם שולחן מרכזי במסגרתו יפעלו נציגי המרכזים, המכלולים והצוותים, ארגוני החירום ומשרד הבריאות (הרגולטור), הכל במטרה ליצור מעגל שלם. המפקדה תפעל למשך מספר חודשים ותצבור את יכולותיה, כך שמימושן יחל לפי תעדוף המשימות, החל מהשבוע ועד לפעילות מלאה בתוך כחודש.
 
בצה"ל מתכננים לקיים את המשימה בשותפות הדוקה עם משרד הבריאות ושילוב ידיים. כמו כן תתבצע עבודה שוטפת מול הרשויות המקומיות וקיימת כוונה לשתף אותן באופן משמעותי.
יעדה המרכזי של המפקדה הינו קיצור משמעותי של לוחות הזמנים לדגימות, תהליכי המעבדה, החקירות האפידמיולוגיות, בידוד חולים ומגעים וביצוע הערכה וניתוח של המחלה לצורך קביעת מדיניות.
 
המפקדה תוקם בשני שלבים- ראשית, בטווח הקצר, בהתבסס על מפקדות ויכולות קיימות בצה"ל ובמרחב האזרחי. לאחר מכן, בטווח הארוך, מיסוד המפקדה לקראת עונת החורף וגלי תחלואה אפשריים נוספים.

מצה"ל נמסר כי "ישנה שאיפה להגדיל את כמות הבדיקות. לא רק סימפטומטיים, אלא גם בדיקות במטרה לקטוע את שרשרת ההדבקה. הגדרנו זמן מאתגר מאוד מרגע הדיווח עד הכנסה לבידוד וזיהוי כחולה מאומת בין 24 ל-36 שעות".

 

סה"כ יהיה מדובר בכ-2,000 אנשים שיעסקו בנושא מקצה לקצה. תחילה יעשה שימוש בעיקר באנשי סדיר ומילואים וכן בעתודאים ובהמשך מתכוונים בצה"ל להעסיק יותר ויותר אזרחים במשימה ולהכניס אותם למעגל העבודה.

 

בצה"ל מקווים להגיע לחורף עם רמת תחלואה נמוכה והשאיפה היא להיות בחורף עם 3% תוצאות חיוביות. בצה"ל מדגישים כי כל ההחלטות הנוגעות למדיניות הן של משרד הבריאות.

כרגע יש בפיקוד העורף מעל 1,000 מגויסים אך כדי להגיע לסד"כ הרצוי, יהיה צורך בגיוס נוסף של עוד כ-1,000 אנשים למשימה.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]