העמותה שמאחורי קמפיין 'קריים מיניסטר' פועלת בניגוד לחוק העמותות - 0404
העמותה שמאחורי קמפיין 'קריים מיניסטר' פועלת בניגוד לחוק העמותות

העמותה שמאחורי קמפיין 'קריים מיניסטר' פועלת בניגוד לחוק העמותות

עמותת 'חוזה חדש' עומדת מאחורי קמפיין 'קריים מיניסטר', המתנהל מזה כשנתיים כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. חברי 'קריים מיניסטר' נטלו חלק מרכזי בארגון ההפגנות בסמוך לביתו של היועמ"ש מנדלבליט, בניסיון ללחוץ עליו להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה, בהקמת 'משמרות המחאה' בבלפור, ובחודש האחרון אף בארגון ההפגנות מול מעונו הרשמי בבלפור.

העמותה הוקמה לפני כשנתיים, ובין מטרותיה – "לקיים פעילות מחאה נגד השחיתות השלטונית, להגן על ערכי הדמוקרטיה ושלטון החוק, להטמיע בקרב הציבור הרחב, במגוון דרכים, את הערכים הדמוקרטיים והשלטוניים הראויים". מייסדי העמותה הם אנשי שמאל קיצוני עם היסטוריה ציבורית רחבה ועם קשר לארגוני הקרן החדשה. ביניהם ניתן למצוא את אלדד יניב – עיתונאי המקורב לראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, וממובילי ההפגנות מול ביתו של היועמ"ש מנדלבליט, טרם החלטתו להגיש כתבי האישום נגד נתניהו.

וכן את חיים שדמי, שנחקר במשטרה לאחר שתועד בהפגנה קורא להשליך בקבוק תבערה ולפגוע ביאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה. גם אורלי זינגר, פעילה ותיקה במפלגת העבודה שעבדה עם ראש הממשלה המנוח יצחק רבין וכן עם שמעון פרס, נמנית עם מייסדי העמותה. העיתונאי דן מרגלית הוא חבר בעמותה. כיום רשומים בעמותת 'חוזה חדש' 36 חברים. בעמותה, הדוגלת בשקיפות, סרבו למסור לנו את רשימת החברים המלאה.

אתר רשם העמותות

כעת אנו חושפים כי העמותה, שאחת ממטרותיה המוצהרות היא "מינוי נציב שקיפות שלטונית, שיציג לציבור הצהרות הון שנתיות של נבחרי הציבור ושומרי הסף" – פועלת לכאורה שלא כחוק וללא שקיפות. מבדיקה ברשם העמותות עולה כי עמותת 'חוזה חדש' לא הגישה דוחות כספיים או דוחות אחרים מאז הקמתה ועד היום. זאת לכאורה בניגוד לחוק העמותות. בתיק העמותה ברשם העמותות מופיעה רק תעודת רישום העמותה, ומאז, כאמור, במשך יותר משנתיים לא הוגש שום דיווח.

במענה לפנייתנו השיבו בעמותת 'חוזה חדש' כי אכן לא הוגשו דיווחים כספיים, וכן פרוטוקולים של ישיבות הנהלה לרשם העמותות, וכי מדובר ב"כשל". יודגש כי חוק העמותות (תש"ם 1980, תיקון מס' 3 תשנ"ו, 1996) מחייב כל עמותה לקיים ישיבת אסיפה כללית לפחות פעם בשנה, ולהגיש לרשם העמותות כל שנה את הדוחו"ת הכספיים, וכן את פרוטוקול ישיבת האסיפה הכללית, זאת במטרה לאפשר שקיפות בניהול העמותות בישראל. ב'חוזה חדש' העומדת מאחורי 'קריים מיניסטר' החליטו, משום מה, שהם לא מחוייבים לשקיפות הזאת.

העמותה הגישה עתירות רבות לבג"צ מאז הקמתה ועד היום, רובם ככולם נגד גורמים פוליטיים מהצד הימני של המפה הפוליטית. בחמשת החודשים האחרונים הגישה העמותה 7 עתירות. בין היתר, העמותה הצטרפה לעתירה שדרשה מבג"ץ למנוע מנתניהו להקים ממשלה בשל כתבי האישום שהוגשו נגדו, וכן לעתירה נגד יו"ר הכנסת דאז, יולי אדלשטיין, בפרשת התפטרותו מראשות הכנסת.

הטיפול בעתירות הרבות עולה כסף רב, ובמענה לשאלתנו טענו ב'חוזה חדש' כי עורכי דין טיפלו בעתירות 'פרו בונו' או בעלויות מינימליות שהתבססו על תרומות. עם זאת, בקשתנו לעיין בדוחו"ת הכספיים של העמותה – בשל העובדה שדוחות כאלה לא הוגשו כחוק לרשם העמותות – לא נענתה.

בעמותת 'חוזה חדש' סרבו להגיב לכתבה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]