אירוע הלינץ' בשומרון - ביהמ"ש המחוזי קיצר את מעצרו של החקלאי - 0404
אירוע הלינץ' בשומרון – ביהמ ארגון חוננו

אירוע הלינץ' בשומרון – ביהמ"ש המחוזי קיצר את מעצרו של החקלאי

ביהמ"ש המחוזי מרכז בלוד, קיבל היום (רביעי) באופן חלקי את הערר שהוגש כנגד הארכת מעצרם של החקלאים שנפגעו בלינץ' בשומרון, וקיצר את מעצרו של אחד החקלאים עד למחר, כאשר הוא משווה את מעצרו של החקלאי למעצרם של השניים הנוספים עד למחר בשעות אחה"צ.

בדיון בערר שהוגש ע"י עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, אשר מייצג את החקלאים, קיבל השופט עידו דוריאן-גמליאל באופן חלקי את טענותיו של עו"ד קידר, וקבע כי ניתן לקצר את מעצרו של החקלאי וזאת כיוון שנשארו רק שתי פעולות חקירה לביצוע. נזכיר כי בימ"ש השלום, האריך אתמול את מעצרו של החקלאי ב-5 ימים.

נזכיר כי העצורים, חקלאים, תושבי היישובים נוף איילון, טלמון ודולב, אחד מהם נשוי ואב ל-5 ילדים. כולם בוגרי צבא, וחלקם בוגרי סיירות מובחרות ללא עבר פלילי. לפני כשבועיים החקלאים הותקפו יחד עם אחרים בידי מאות ערבים, בקרקע יהודית בסמוך ליישוב מעלה שומרון, במהלך התקיפה שכללה ידוי אבנים ומכות נפגעו ארבעה מתוך הקבוצה, כוחות מד"א פינו את הנפגעים לבית החולים מאיר בכפר סבא. החקלאים נאלצו להגן על עצמם באמצעות ירי מנשקם, לאחר האירוע דיווחו רשתות ערביות על פציעתם של שניים מהתוקפים.

בתוך כך, יו"ר מועצה אזורית שומרון יוסי דגן שלח מכתב למפקד משטרת מחוז ש"י, ניצב משה ברקת. במכתבו הסביר דגן כי החקלאים עמדו מול התקפה המונית שסיכנה את חייהם בצורה ממשית, ולולא השתמשו בנשקם להגן על חייהם האירוע כולו היה מסתיים אחרת.

כמו כן, במכתב הסביר דגן כי מדובר על שטח שנרכש כדין לפני עשרות שנים, ועבר רישום מסודר לצורך הקמת יישוב עתידי, וחקלאים יהודים החלו לעבד את האדמות בכדי למנוע השתלטות עוינת ע"י ארגון הפת"ח וארגון 'אינתיפאדת האדמות'.

שני הארגונים מנסים להשתלט על השטח באמצעות נטיעות מכוונות במקום, צעדות מצד הפת"ח ועוד, המטופלות על ידי המנהל האזרחי וצה"ל. לעומתם, עבודת החקלאים היהודים מוכרת לרשויות, הן למועצה אזורית שומרון והן למועצה המקומית קרני שומרון הסמוכה לשטח. הלינץ', שהתרחש לפני למעלה משבועיים, "הינו אירוע חמור ביותר במהלכו הותקפו חקלאים שהגיעו לקרקע, הוזעקו עשרות רבות של פורעים על מנת לבצע בהם לינץ'".

עוד תיאר דגן כי מח"ט אפרים, אל"מ יפתח נורקין, הבהיר כי הוא רואה את האירוע כהתקפה המונית וניסיון ביצוע לינץ' ע"י עשרות רבות של פורעים. בנוסף, אל"מ נורקין הדגיש בפני דגן כי בזמן אמת הרמקולים במסגדים בכפר הסמוך כרזו והזעיקו את הציבור לצאת מהבתים, להגיע ולתקוף את החקלאים: "מדובר על אירוע מובהק של התקפה המונית על מנת לנסות ולבצע לינץ' בחקלאים כפשוטו".

דגן הזכיר כי גם באירועים קודמים בגזרת השומרון נאלצו אזרחים להשתמש בנשקם לצורך הגנה עצמית כנגד התקפות מחבלים. לדבריו: "אירועים כאלה מתרחשים בין פעם לפעמיים בשנה.. ברור לי כי מדובר באירוע מובהק של התקפה מסכנת חיים, ולולא הגנו החקלאים על חייהם ע"י השימוש בנשקם, היינו חלילה עוסקים ב7 הלוויות של נרצחי לינץ' נורא".

דגן סיכם את מכתבו: "אני מצפה כי המשטרה תתייחס לאירוע בחומרה הראויה, ותפעל למצות את הדין עם הפורעים שניסו לבצע לפגוע ולבצע לינץ' אכזרי בחקלאים".

עו"ד קידר מסר בסיום הדיון: "סיימנו כרגע דיון בערר שהוגש מטעמנו לבימ"ש המחוזי, בדיון היה ממוקד וממצה, בימ"ש מצא כי לא היה צורך לבקש כל כך הרבה ימי חקירה, נותרו מספר פעולות מצומצם לביצוע, ובעיקר ועל כך אני שמח, בימ"ש קיצר באופן משמעותי את מעצרו של החקלאי, והוא יובא מחר לבימ"ש יחד עם האחרים.

אני מאד מקווה שמשטרת ישראל תבין את הרמזים, תראה את האירוע בכללותו, שהנפגעים העיקריים הם העצורים עצמם. ותמצה את החקירה אל מול הערבים ואל מול ההסתה הגוברת אל מול השטחים הללו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]