הצעת החוק של ח"כ קלנר: השוואת ניגודי העניינים של השופטים לזה של נבחרי ציבור - 0404
הצעת החוק של ח עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הצעת החוק של ח"כ קלנר: השוואת ניגודי העניינים של השופטים לזה של נבחרי ציבור

חבר הכנסת אריאל קלנר (הליכוד) הגיש היום (רביעי) הצעת חוק שמטרתה להשוות את הדינים החלים על עובדי ציבור ונבחרי ציבור בנוגע לניגוד עניינים, כך שיחולו באותה מידה גם על שופטים.

בהצעת החוק נכתב: "בתקופה האחרונה מתעורר שיח ציבורי רחב בנוגע לחובות החלות על שופטים בכל הקשור לניגודי עניינים שהם נמצאים בהם. בין השאר, פורסמו תחקירים חמורים שמהם עלה חשד ממשי כי בתי המשפט אינם כפופים לאותם כללים שחלים על נבחרי ציבור בכל הנוגע לניגודי עניינים, וכי פשתה תרבות בעייתית של שפיטה בניגוד עניינים ובניגוד לרשימות מניעות שהשופטים עצמם אימצו".

עוד נכתב בהצעה כי נוצר פער של ממש בין הדרישות שחלות על שופטים בכל הנוגע להימצאות במצב של ניגודי עניינים, לבין אלה שחלות על עובדי ונבחרי ציבור: "מצב זה הביא לביקורת חריפה על מערכת המשפט, ולירידה באמון הציבור בה". הצעת החוק של קלנר מבקשת גם כי אחת לשנה יגיש מנהל בתי המשפט דו"ח לוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, בדבר הליכי הפסלות שנדונו בשנה שקדמה למועד הגשת הדו"ח.

חה"כ קלנר: "הגיעה העת שיהיה חוק אחד לכולם. הגשת הדו"ח תגביר את השקיפות בבית המשפט בכל הנוגע לסוגיות ניגודי עניינים, ותסייע להגביר את אמון הציבור במוסד זה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]