הרב הראשי לרה"מ ולשר הבריאות: לקבוע מספר המתפללים בהתאם לגודל בית הכנסת - 0404
הרב הראשי לרה ידידיה לאו, ויקיפדיה

הרב הראשי לרה"מ ולשר הבריאות: לקבוע מספר המתפללים בהתאם לגודל בית הכנסת

בעקבות אישור ההנחיות בדבר הגבלת מספר המתפללים בבתי הכנסת, פנה היום (שלישי) הרב הראשי לישראל הרה"ג דוד לאו אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין, בפניה לשנות את ההחלטה שהתקבלה בדבר הגבלת מספר המתפללים.

הרב הראשי מסביר במכתבו כי הקביעה השרירותית של מספר מתפללים בכלל בתי הכנסת אינה נכונה לכל מקום, ויש לקבוע את מספר המתפללים בהתאם לגודל בית הכנסת.

מכתבו של הרב הראשי: "בראשית דברי אחזק ידיכם במאבק בנגיף הקורונה. האתגר העומד בפניכם הוא עצום, ואני עוקב אחר המאמצים הבלתי נלאים שאתם עושים לילות כימים למגר את המחלה.

הנגיף אינו מבחין בין אוכלוסייה זו או אחרת, מגדר זה או אחר ונוגע לכל אחד ואחד מתושבי ישראל.

בהחלטה על פתיחת בתי כנסת קבעתם מספר מסוים של מתפללים, וזאת מתוך הבנה כי אם ישנם יותר אנשים אז אפשר לערוך שני מניינים נפרדים.

הדבר הגיוני ונכון. אבל ישנו דבר נוסף שלדעתי לא נלקח בחשבון וברצוני להעיר את תשומת לבכם אליו. אינו דומה בית כנסת שיכול להכיל בתוכו מאות ולעיתים אלפי מתפללים לבית כנסת קטן שבקושי יכול להכיל שני מניינים, ועל כן הקביעה השרירותית של מספר מתפללים מצומצם איננה נכונה לכל מקום. יש להתחשב בגודל ובמרחק שניתן לשמור בין האחד למשנהו.

על פי מה שאני רואה ויודע, ציבור פוקדי בתי הכנסת מקפיד מאד על קיום הנהלים. נצרף לזה גם את העובדה שאחוז מאד קטן של נדבקים נדבקו במקומות אלו.

אני פונה אליכם בנושא זה כיוון שלמרות שעדיין אנו נמצאים בתקופת הקיץ אבל באופק כבר מבצבץ ועולה ריחו של חודש אלול והימים הנוראים שיבואו אחריו. בימים אלו נוהג ציבור גדול לפקוד את בתי הכנסת ולכן ראוי שהוראה שאני מציע – לדון כל בית כנסת לגופו, לגודלו, תצא כבר עכשיו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]