תכנית ברקת: "כך נוכל להחזיר במהירות עוד 100,000 עובדים" - 0404
תכנית ברקת: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תכנית ברקת: "כך נוכל להחזיר במהירות עוד 100,000 עובדים"

כחלק מהתוכנית הכלכלית הגדולה להחזרת חצי מיליון עובדים לעבודה ולהצלת 60 אלף עסקים שבסכנת קריסה, שחלקים ממנה אומצו על ידי ראש הממשלה ושר האוצר, הציג היום (שלישי) ח"כ ניר ברקת בפירוט את העוגן השלישי של תכניתו "הסבות עובדים טורבו".

חברי הוועדה הביעו תמיכה רחבה בתוכנית, לצד הנוכחים בהם מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי ונשיא התאחדות בוני הארץ ראול סרוגו.

ברקת אשר גיבש את התוכנית ביחד עם המגזר העסקי, ערך בשבוע האחרון סבב פגישות נוסף עם ראשי החברות המובילות במשק והגדיר יחד איתם למעלה מ-100,000 משרות הנדרשות במשק. בכך יינתן מענה נוסף להחזרת מובטלים רבים שנפגעו בעקבות משבר הקורונה. חלק מהמשרות המיועדות שהוגדרו הן בתחומים הבאים: תעשייה, הייטק, נותני שירות שונים, כוח עזר רפואי, חקלאות, בניה ופיננסים, כאשר לכל משרה תקופת הכשרה ייעודית.

בהתאם לתוכנית המוצעת, העסקים הם אלו שיגדירו את צורכיהם והם אלו שיבצעו את הכשרות בפועל, הן המפעליות והן הענפיות. במהלך תקופת ההכשרה יקבל העובד שכר מהביטוח הלאומי, שלא יפחת מגובה דמי האבטלה המשולמים לו כיום. עלות ההכשרה לעובד תחולק בין המדינה למעסיקים, כך שהמדינה תישא בשני-שליש מהעלות ובשליש הנותר יישאו העסקים.

בנוסף, סוכם עם נציגי המגזר העסקי כי תוקם מנהלת להסבת עובדים, בניהול ושליטה מלאים של המגזר העסקי ודירקטוריון המורכב מאנשי העסקים וראשי החברות המובילים בארץ. המנהלת תתכנן את הצרכים הנדרשים לשוק התעסוקה העתידי והנוכחי ותבצע התאמות באמצעות מערכת בינה מלאכותית ייעודית, שתחבר הצרכים של העסקים בישראל להיצע העובדים בהתאם לדרישות התפקיד, לכישורי העובד ורצונותיו.

ח"כ ברקת: "אנו שמחים שהאוצר אימץ את החלק של הסיוע הישיר בתוכנית שהצגתי, אך זו חייבת לבוא כתוכנית משלימה ליתר הרכיבים. היום יש למעלה מ-800 אלף מובטלים ואנשים שהוצאו לחל"ת במשק, ולכן חשוב לראות את התמונה הגדולה ולפעול גם במישור של הסבת עובדים והכשרות, על מנת לצמצם את האבטלה. תחום ההכשרות צריך לצאת מהידיים של המדינה ולעבור לניהול המגזר העסקי. המגזר העסקי יודע היטב מה המשק צריך ובשיתוף פעולה עימו נוכל לתת את המענה המתאים".

התוכנית זכתה לתמיכה רחבה מחברי הוועדה והמשתתפים בהם מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ טלי פלוסקוב מהליכוד שאמרה כי: "כולנו צריכים לשים על השולחן את הניסיון והידע שלנו, אנחנו צריכים לספק לאזרחים איך להמשיך לחיות והתוכנית הזו בהחלט יכולה להיות מענה להרבה אנשים, ואפילו ליותר ממה שמוצע כאן".

עוד הביעו תמיכה בתוכנית ח"כ משה אבוטבול מש"ס, ח"כ אורלי פרומן מיש עתיד: "מרענן לראות תוכנית סדורה עם הגיון מאחוריה, ממוקדת שנותנת מענה לצורך מיידי". מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי: "זו תוכנית מבורכת. רואים שנעשו לא מעט פעולות כדי לגבש משהו ראוי ומקיף, ואין ספק שלעשות את זה יחד עם המעסיקים שאמורים לקלוט את העובדים זה הדבר הנכון". דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי: "התוכנית היא חלק מתוכנית רחבה יותר שהולכת להיחתם כמיזם משותף בין הפורום הכלכלי חברתי לנשיאות המגזר העסקי. התוכנית מעמיקה, גדולה ורחבה, וכל מי שיכול לקדם אותה אני מודה לו כי זה צורך השעה". עוד הצטרפו ראול סרוגו נשיא התאחדות בוני הארץ, ללי דרעי מפורום 121, וספיר בלוזר מנכ״לית התאחדות הסטודנטים.

כזכור, התוכנית הגדולה של ברקת כוללת התמקדות בשלושה עוגנים. העוגן הראשון הוא החייאת העסקים ועצמאיים ע"י סיוע כספי ישיר לעסקים, לפי קריטריונים ברורים, כאשר עסק שהפסיד מקבל לפי מדרגות הסיוע מידי חודש בחודשו בו הוא מפסיד כסף. העוגן השני הוא יצירת תמריצים להחזרת מובטלים, ע"י האצת ביקושים ועידוד המשק לצריכה, גם זאת באמצעות שיתוף פעולה עם המגזר העסקי. העוגן השלישי הוא מסלול להסבה מקצועית והכשרות לפי צרכי המשק והתאמת היצע העובדים ולביקושים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]