ח״כ מאי גולן הגישה הצעת חוק ״חסינות חיילים״: ״לא יעלה על הדעת שחיילינו ירגישו חשופים״ - 0404
ח״כ מאי גולן הגישה הצעת חוק ״חסינות חיילים״: ״לא יעלה על הדעת שחיילינו ירגישו חשופים״ יצחק הררי, דוברות הכנסת

ח״כ מאי גולן הגישה הצעת חוק ״חסינות חיילים״: ״לא יעלה על הדעת שחיילינו ירגישו חשופים״

חוק ״חסינות חיילים״ הבא להגן על חיילי צה״ל המבצעים פעולות במהלך פעילות מבצעית, וימנע העמדתם לדין, הוגש לכנסת כהצעת חוק ע״י ח״כ מאי גולן לאחר שנפגשה עם עו"ד אייל פלטק שדיבר על היוזמה בתכנית האולפן הפתוח' עם בועז גולן בערוץ 20.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב בין היתר כי ״ ברור ומוסכם כי על אנשי כוחות הביטחון להיות נחושים במשימתם ועליהם לבצע כל משימה, מורכבת ככל שתהיה, ללא דופי. עם זאת, פעמים רבות, מורכבות המשימות מעמידה אותם במצבים מורכבים, לא רק מבצעית, כי אם ערכית, ושאלות של דילמות לחימה, מוסר לחימה וטוהר הנשק צצות תוך כדי אירועים מבצעיים. איש כוחות הביטחון המצוי ב"ערפל קרב"בעת תפעול אירוע טרור או אירוע מבצעי, נמצא בתנאי אי ודאות ולחץ רב, כשאחריות רבה מוטלת על כתפיו במציאת מענה מיידי. חיילי צה"ל הופכים להיות משותקים בביצוע משימותיהם מפחד אימת הדין״.

עוד נכתב בהצעה כי ״לא ניתן להשלים עם מצב שבו איש כוחות הביטחון המסיים למלא את תפקידו באירוע מבצעי או באירוע טרור, מובל באזיקים מזירת האירוע. כפועל יוצא, לא ניתן להשלים עם מצב בו אנשי כוחות הביטחון נחקרים בחקירות ממושכות תוך עינוי דינם, כאשר ההחלטות בענייניהם מתקבלות על ידי משפטנים ולא על ידי קצינים בכירים בעלי ניסיון קרבי. הצעת חוק זו נועדה להעניק לכוחות הביטחון חסינות בפני כל פעולה משפטית על פעולות שבוצעו במהלך פעילות מבצעית או פעילות נגד מעשה טרור. החסינות תוענק רק ללוחמים ולמפקדים מאנשי כוחות הביטחון שהיו מעורבים באירוע מבצעי או אירוע טרור, ואינה כוללת חסינות כאשר מתעורר חשד לעבירות כגון: גניבה, ביזה, השחתת ציוד, לקיחת שוחד, התעללות, השפלות ואלימות כלפי עוברי אורח בלתי מעורבים.
בנוסף החסינות תחול על איש כוחות ביטחון המעורב באירועכאמור, אך תהיה ניתנת להסרה על ידי ועדה לבחינת הסרת החסינות, ששר הביטחון ימנה את חבריה, ותפקידה יהיה לבחון בקשות להסרת החסינות במקרים בהם התעורר חשד כי איש כוחות הביטחון פעל בחוסר תום לב או בזדון. כמו כן, תוקם ועדת ערר שאליה ניתן יהיה לערור על החלטות שהתקבלו בוועדה לבחינת הסרת החסינות. כך למעשה יבוצע איזון ראוי בין הרצון להעניק גיבוי לכוחות הביטחון בהתמודדותם המבצעית המורכבת, ובין חשש מניצול ההסדר הקיים בהצעת החוק לשם ביצוע מעשים פסולים.

ח״כ מאי גולן אומרת כי ״ לא יעלה על הדעת שחיילי צה״ל שלנו ירגישו חשופים בצריח ללא מחסה. מחובתנו להעניק להם את ההגנה הטובה ביותר. גם בשדה הקרב וגם בשדה המשפטי. הצעת החוק תסדיר אחת ולתמיד את המעמד המשפטי של כוחות הבטחון ותיתן להם לפעול בקור רוח ושקט נפשי ללא חשש״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]