דרישה ממ"מ פרקליט המדינה מנדלבליט: פתח בחקירה כנגד ח"כ עידן רול - 0404
דרישה ממ עדינה ולמן, דוברות הכנסת

דרישה ממ"מ פרקליט המדינה מנדלבליט: פתח בחקירה כנגד ח"כ עידן רול

מכתב נשלח היום (רביעי) למ"מ פרקליט המדינה, אביחי מנדלבליט כנגד עידן רול ובו דרישה לחקור את רול בגין עבירות של הפצת מחלה במזיד והפרעה לשלום הציבור. הדרישה מגיעה לאחר שדבריו של רול, אשר רבים ראו בהם קריאה למרד אזרחי כנגד הממשלה, עוררו סערה ציבורית.

רול התבטא כזכור כנגד הכוונה להטיל סגר נוסף, לדבריו: "הממשלה הזו הפרה את החוזה הכי בסיסי מול הציבור. זה שמחייב אותה להגן עלינו בעת משבר. בנוסף, ההחלטות שלה לא מבוססות על נתונים ונגועות בשיקולים פוליטיים. לכן אין לה לגיטימציה להורות על סגר מלא והציבור לא צריך לציית".

על רקע הדברים ששלח עו"ד יעקב כהן מכתב למ"מ פרקליט המדינה, אביחי מנדלבליט. במכתב צויין הסעיף בחוק לפיו "העושה בהתרשלות מעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות, דינו – מאסר שלוש שנים; עשה את המעשה במזיד, דינו – מאסר שבע שנים".

במכתבו מציין עו"ד כהן כי "למרבה הצער, נראה כי היו אזרחים שאכן דבריו של ח"כ רול השפיעו עליהם, כפי שניתן לראות ולשמוע בהפגנה שנערכה אתמול, מול מעון ראש הממשלה בירושלים.

הציוץ מצטרף לקריאה אחרת של פרופסור רותי שאקו-לוי, יו"ר איגוד הפתולוגים, אשר כתבה ביום 2020.07.11 רשת החברתית 'פייסבוק' פוסט ובו הציעה לאנשים שרוצים להגיע להפגנה באותו ערב את הדבר הבא: "מי שמגיע הערב להפגנה ולא מעוניין להכנס מחר לשבועיים בידוד שיעשה לעצמו טובה וישאיר את הטלפון החכם בבית". 

למרבה השמחה, תלונה בנידון כבר הוגשה כנגד ע"י משרד הבריאות לנציב הקבילות במשרד. מכאן אנו למדים, כי לא רק שישנו בסיס לתלונה כנגד ח"כ רול לאור תלונה שהוגשה ע"י משרד הבריאות במקרה דומה, אלא כי שמחברים את הציוץ עם הפוסט עולה חשש ממשי שדבריו של ח"כ רול ייתכן והשפיעו על חלק מהאנשים אשר נמצאים בבידוד להפר את הוראות הבידוד ולהסכן בהעברת נגיף הקורונה, נגיף אשר אין חולק כי מדובר ב- "מחלה שיש בה סכנת נפשות" כלשון החוק.

בכך שפרסם את הציוץ, ח"כ רול למעשה מביע תמיכה מכוונת בהפרת הוראות משרד הבריאות ובהפצה במזיד של מחלה אשר יכולה לעלות בחיי אדם. 

המפרסם או משעתק אמרה, שמועה או ידיעה העלולות לעורר פחד ובהלה בציבור או להפריע את שלומו, והוא יודע, או יש לו יסוד להניח, שהן כוזבות, דינו – מאסר שלוש שנים.

ח"כ רול פרסם את דבריו ביודעו כי מדובר בחדשות מזויפות. בנוסף, מטרת פרסום דבריו הייתה לזרוע אנרכיה, כאוס וחרדה בציבור, אשר גם כך נמצא בחרדות לאור איומים בטחוניים ומגפת הקורונה, תוך שהוא מפיץ ידיעות סובייקטיביות אשר אינן ניתנות להוכחה כאילו ממשלת ישראל לא מגנה על הציבור ושכל החלטותיה נגועות בשיקולים פוליטיים ולא עניינים. הדבר האסודרד בכל העניין הוא שבפרסום הציוץ, ח"כ רול הוא זה שפעל במטרה להשיג רווח פוליטי.

למרבה החרפה, נראה כי דבריו של ח"כ רול הצליחו לחלחל לציבור, שכן כפי שצוין קודם לכן, עוד באותו היום מאות מפגינים צבאו על מעון ראש הממשלה בירושלים בהפגנה אלימה, כאשר כל המפגינים בה -ללא יוצא מן הכלל- לא שמרו על מרחק של שני מטר בין אדם לאדם, חלק נכבד מהם לא חבשו מסכה על פניהם ומרביתם נקטו באלימות כלפי שוטרים, בלשים ואזרחים.

לאור אופן התפשטותו הויראלית והמהירה של נגיף הקורונה, בעושם כך סיכנו משתתפי המחאה את עצמם ואת כל הציבור בישראל ופעלו באופן פלילי שיש בו כדי לסכן את שלום הציבור ובריאותו. הנה כי כן, מתברר כי הציוץ של ח"כ רול היווה לא רק קריאה להפרת הוראות משרד הבריאות והפרצת מחלות במזיד, אלא גם הפרעה לשלום הציבור.

על יסוד המתואר בפירוט במכתבי זה, אבקשך לפעול בנדון ולהורות על פתיחת חקירה כנגד ח"כ רול בגין עבירות הפצת מחלה במזיד והפרעה לשלום הציבור".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]