קרעי על קרן וקסנר: "ההתקשרות הזו בכל מקום בשירות הציבורי בישראל חייבת להיפסק" - 0404
קרעי על קרן וקסנר: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

קרעי על קרן וקסנר: "ההתקשרות הזו בכל מקום בשירות הציבורי בישראל חייבת להיפסק"

חבר הכנסת ד"ר שלמה קרעי נאם היום (רביעי) בפתח הדיון בוועדת החוקה על קרן וקסנר, וקרא להפסיק עמה את הקשר לאלתר.

ח"כ קרעי אמר בנאומו: "לא ביקשתי את הדיון הזה כדי להלין על פעילותה העצמאית של קרן כלשהי. אין לי טענות כלפיהם. הם מנסים לקדם את מה שחשוב וראוי בעיניהם. הם גם רשאים לעשות מה שהם רוצים ואיפה שהם רוצים בהתאם לחוק של המדינה שבה הם פועלים. הטענה שלי היא כלפי מקבלי ההחלטות הרלבנטיים במדינת ישראל. המטרה שלי היא לגרום לכך שמדינת ישראל וכל רשות שלה, נציבות שירות המדינה, המשטרה, הצבא, הפרקליטות, בתי המשפט וכל רשות אחרת לא ישלחו פקידים אל הלא נודע.אהוד ברק הוא סיפור גדול תקשורתית וגם עליו אדבר. אבל מה שמעניין את אזרחי ישראל זו ההשפעה של הקרן על פקידי הציבור שלנו באופן אנטי דמוקרטי ואולי אף אנרכיסטי.

מה שמעניין את אזרחי ישראל זה ניקיון הכפיים ואי התלות של עובדי הציבור שלנו ממחויבות לקרן זרה, לאחר שהם קיבלו במישרין או בעקיפין מתנה של כמעט מיליון שקל. מה שמעניין את אזרחי ישראל הוא מה הם עושים בקרן עם המידע האדיר שיש להם על בכירי השירות הציבורי של מדינת ישראל, כולל בכירי מערכת הביטחון. מי חשוף אליו? היכן הוא שמור? מה שמעניין את אזרחי ישראל ,זה ההתקשרות של המדינה, של נציבות שירות המדינה, של הצבא, של הפרקליטות, של המשטרה ועוד גופים עם הקרן, בניגוד לחוק המתנות.בנוסף מה שמעניין זה מדוע עובדי מדינה ממשיכים לקבל שכר מלא מהמדינה בעת שהותם בתכנית הקרן? גם אם דבר כזה נפוץ בתכניות אחרות שאינן קשורות לקרן, יש לקבל תשובות על כך במיוחד כשמדובר בהתערבות זרה.

עכשיו, מכיוון שהגיעו כל כך הרבה מליצי יושר לקרן, יש לי גם כמה שאלות. נתחיל בסיפור של הקרן עם אהוד ברק. הסיפור מעלה שאלות ותהיות רבות וחמורות.לפני כמה ימים אחרי שנים של שתיקה פתאום נזכרה הקרן להוציא מסמכים לתקשורת על מה קיבל אהוד ברק 2.3 מיליון דולר מהקרן.בעקבות המסמך הזה, החליט כתב מסויים, שפרסם תחקיר על הקרן במוצ"ש האחרון, שהדיון הזה כאן מתייתר כי כל השאלות נענו.ואני אומר בדיוק להיפך: המסמך שיצא, לפי המידע שנמצא בידי, מלא בלא מעט שקרים וסילופים. תוכנו וגם העת לפרסומו מעלים שאלות קשות במיוחד.

ראשית, הקרן מבקשת שני מחקרים כביכול מראש ממשלת ישראל לשעבר ומציעה לו כעשרה מיליון שקלים תמורתם. מדובר בסכום חסר פרופורציה לתפוקה הנדרשת, המעלה שאלה לגבי המחקרים האמיתיים שביקשו מאהוד ברק… מה רצו להשיג מאהוד ברק עם סכום הזוי תמורת 300 עמודים? בנוסף, ההצהרה הזו היא בניגוד למכתב ששלחה נשיאת הקרן לנציבות שירות המדינה כאן בישראל, ובה הצהירה שהכסף שניתן לברק הוא במסגרת הפילנטרופיה של הקרן.יתירה מכך, הקרן בעצמה אומרת כי רק מחקר אחד הוגש ועל אף שהשני לא הוכן מעולם, הם עדיין שילמו לברק את הסכום במלואו ולא ביקשו החזר.למישהו כאן זה נשמע הגיוני? מי נותן כמיליון דולר, בהנחה שאנחנו מאמינים לסיפור הזה, ככה סתם בחינם? 

גם התאריכים שהקרן ציינה מעלים קושי רב וחלקם אף מטעים בכוונה תחילה.דובר על 2004 עד 2006 בהם לדברי הקרן "אהוד ברק היה אזרח פרטי שפרש מהשירות הציבורי". אז זהו שלא. ב-2004 ברק כבר הכריז על התמודדותו לראשות מפלגת העבודה, ליתר דיוק ב 05.11.04 הודיע ברק על שובו לחיים הפוליטיים ועל כוונתו להתמודד על ראשות מפלגת העבודה, רק 11.09.05 פרש רשמית מהמרוץ לראשות המפלגה, האם יש כאן תרומה אסורה לפריימריז שלו? מיליון דולר בשנת 2004; 505 אלף דולר בשנת 2005; 800 אלף דולר בשנת 2006.

והכי מדאיג. לפי מיטב הבנתי, מועד הוויתור של הקרן הפילנטרופית על הכסף לאהוד ברק, למרות שלא ביצע את המחקר השני, היה עם מינויו לשר הבטחון של מדינת ישראל. אתם מבינים? קרן זרה ועשירה נותנת סכום עתק לשר הבטחון של ישראל, ובכל מקרה לנבחר ציבור בישראל ללא כל תמורה! רק תארו לכם אילו חקירות היו נפתחות אם היה מדובר במישהו מהצד הנכון/הלא נכון של המפה הפוליטית…האם ברק עשה משהו למען הקרן במשרד הבטחון ובצה"ל?

האם הקרן ביקשה ממנו משהו שנוגע למשרד הבטחון? לפי הפרסומים בארצות הברית, גם יתר הפרטים במסמך של אהוד ברק הם שקר. אפשטיין, הפדופיל המורשע, בניגוד מוחלט לכל מה שהקרן רשמה במסמכים שלה בימים האחרונים, היה חלק אינטגרלי מהקרן. הוא היה סגן נשיא!! איך אתם מעיזים לשקר במצח נחושה ולומר שהוא רק טיפל במסמכים ובניירת? ידו היתה בכל ויד כל בו, באישור המייסד לסלי וקסנר. יתירה מכך, הקרן קבעה במסמכים כי אפשטיין לא תרם אפילו דולר לקרן. מהמסמכים שבידינו הוא תרם לפחות 9.5 מיליון דולר ב-2001. 

האם מישהו מאיתנו חושב שראוי שישראל תיתמך על ידי קרן שמשאביה וכספה החלקי הגיעו מפדופילים?עושה רושם שהקרן הזו, במכתב שלה, ניסתה לפתור בעיה ציבורית שיש לה בישראל ואולי יצרה לעצמה בעיה קשה מול רשויות המס בארצות הברית . זה לא לדיון הזה אבל גם זה צריך להיבדק.קרן כל כך עשירה ומשפיעה, מפרסמת מסמך בעייתי, מלא הטעיות והסתרות, אפילו בשמו של נציב שירות המדינה טעתה… מה יש לכם להסתיר?הקרן ביקשה מיו"ר הוועדה להשמיע כאן את בוגרי הקרן שלה. רובם ככולם עובדי מדינה בעבר או בהווה. מי שעובד מדינה בהווה ודאי לא יכול לדבר לכאן ללא אישור השר הממונה עליו. מי שבעבר, הרי שעליו לשקול הדק היטב את מילותיו ולא להצטרף לחגיגת השקרים הנ"ל.

עכשיו, אותי לא מעניין וזה לא רלבנטי מי הבוגרים שלהם ברמה הפרסונלית. אני בטוח שיש ביניהם גם כאלו שהם ראויים וטובים, למרות שלפי דוח של הצוות הבין משרדי, אין שם אף לא חרדי או אתיופי אחד, וכמעט ואין תושבי פריפריה חברתית וגיאוגרפית. אותי מעניין הגופים שעליהם הם משפיעים עם האג'נדה הלא דמוקרטית שהוטמעה בתוך תכני הלימוד.אם התכנית באמת עולה כמיליון שקל לתלמיד, מישהו מהתלמידים לא ירגיש מחוייב לה ולצרכיה לשנים רבות? הרי תכנית הלימודים בתכנית העמיתים של קרן וקסנר מתבססת על בית הספר למנהיגות קנדי, בארצות הברית. אחת הדמויות הפדגוגיות המרכזיות בתכנית הלימודים היא פרופ' רונאלד חפץ. הוא מחזיק בתפיסה שנויה במחלוקת וטעונה פוליטית לגבי מקומם ומידת עצמאותם של עובדי ציבור שאינם נבחרים. יש לו תיאוריה לגבי מנהיגות מסתגלת/אדפטיווית… לשיטתו: ההתנתקות והסכמי אוסלו למשל, הם מודלים למנהיגות ראויה. אירועים חמורים המביישים את ההיסטוריה של מדינת ישראל.

אין לי בעיה עם האיש ודעותיו החשוכות וההזויות האלו. אבל נראה לכם הגיוני שהמדינה שולחת את בכירי השירות הציבורי להתחנך אצלו? לפי חפץ, מנהיג טוב הוא כזה שמצליח לקדם את מדיניות בניגוד למדיניות נבחרי הציבור. עד שנת 2006 נאמר במפורש בקול הקורא שהתכנית מתמקדת במתן כלים לקביעת מדיניות. זוהי חתרנות פקידותית. עכשיו נכון שזו כבר נהייתה שיטה שפקידים קובעים איך המדינה הזו תתנהל, משופטי בג"ץ דרך היועמ"ש ועד כל מיני פקידים במשרדים ממשלתיים. אבל למישהו זה נראה ראוי? דמוקרטי? שהרעל האנטי דמוקרטי הזה יוחדר לראשם של פקידינו הבכירים ביותר ואז יישלחו חזרה לעבודתם כדי ליישמו? בקרן וקסנר קיימת הטייה ברורה לשמאל. הקרן גיבתה קמפיין שקרא ליהודים אמריקניים לחדול מתרומות לקק"ל עקב פעילותה ביהודה ושומרון. כשראש הממשלה רצה למנות את עפרה ברכה שהיתה ידועה בימניותה, לנציבת שירות המדינה, בוגרי קרן וקסנר ופורום נשות וקסנר נלחמו במינוי בכל תוקף. עד שבסופו של דבר הגיעו לבג"ץ, שם עמד בראש ההרכב… לא פחות מאשר בוגר וקסנר השופט פוגלמן… ברור לכם מה היתה החלטתו… המינוי נפסל כמובן.

אני חוזר ואומר, העניין המרכזי בעיני גם אם הוא נראה טריוויאלי לחלק מהאנשים, הוא שליחתם, כביכול באישור המדינה, של פקידים בכירים, קצינים בצבא ובמשטרה ללימודים במימון מלא, אצל קרן זרה ובעייתית… אסור לנו לאפשר זאת.עכשיו, גם אם בשלבים מסויימים בדרך, הנושא זכה לשיתוף פעולה מצד הממשלה, זה לא אומר שצריך להמשיך לאחוז בטעות הזו. הנתונים שנחשפו על ידי אראל סגל ותנועת "אם תרצו" בתקופה האחרונה לא היו ידועים בזמנו. יתירה מכך, הכנסת ריבונית לפקח ולהמליץ המלצות גם אם הן לא מוצאות חן בעיני הממשלה. במקרה שלנו בכל אופן, הממשלה תומכת בהקפאת ההתקשרות עד שהעננה מעל פעילות הקרן תתבהר.לסיכומו של דבר אומר כך:

1. אין שום הצדקה לכך שמדינת ישראל תיתמך על ידי קרן זרה שתיתן מתנה בשווי של כמיליון שקל לכל תלמיד, לפקידים הבכירים שלנו. 2. הדרך שבה ההתקשרות מתקיימת כיום, מעלה שאלות ותהיות לגבי חוקיות ואתיות ההתקשרות. 3. לקרן הזו יש בעיות משל עצמה מול מערכת החוק בארצות הברית ומדינת ישראל צריכה להתרחק מזה ככל הניתן. 4. הנאמנות הכספית והאידיאולוגית של חלק מבוגריה כאן במדינת ישראל מסכנת את המדינה ואת הדמוקרטיה בישראל. 5. ההתקשרות הזו בכל מקום בשירות הציבורי בישראל חייבת להיפסק לאלתר ולא להתחדש שוב .6. אם ראשי הגופים בישראל, בשירות המדינה, בצבא במשטרה ועוד, לא יפסיקו את ההתקשרות הזו, בין היתר, כי חלק מראשי אותם ארגונים הם בוגרי הקרן שכנראה חייבים לה המון, נקבע זאת בחוק".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]