36 חניכים סיימו את קורס המכללה לביטחון הלאומי. הרמטכ"ל: "ההרתעה מתחזקת ע"י אנשים מעולים" - 0404
36 חניכים סיימו את קורס המכללה לביטחון הלאומי. הרמטכ דובר צה"ל

36 חניכים סיימו את קורס המכללה לביטחון הלאומי. הרמטכ"ל: "ההרתעה מתחזקת ע"י אנשים מעולים"

היום (רביעי) התקיים טקס סיום קורס מחזור מ"ז של המכללה לביטחון לאומי (מב"ל) בבסיס המכללות הצבאיות. הטקס התקיים במעמד ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ומפקד המכללות הצבאיות, אלוף איתי וירוב. המכללה לביטחון לאומי היא המוסד הממלכתי הגבוה במדינה, המכשיר את הסגל הבכיר בצה"ל, במערכות הביטחון והממשל, לתפקידי פיקוד וניהול בכירים.
 
את הקורס של המכללה סיימו בהצלחה 36 משתתפים ומשתתפות מצה"ל, מצבאות זרים ומגופים נוספים לרבות משרד הביטחון, משטרת ישראל, משרד ראש הממשלה, משרד החוץ, משרד האוצר, משרד התפוצות, בנק ישראל, חברת החשמל, רשות מקרקעי ישראל, והועדה לאנרגיה אטומית.
 
במהלך הקורס, שאורכו כעשרה חודשים, קיבלו החניכים המשרתים בתפקידי מפתח בצה"ל ובשירות הציבורי, ידע וכלים בנושאי ביטחון, אסטרטגיה, מדיניות חוץ, כלכלה וחברה. כמו כן, שולבו בקורס סיורי היכרות עם נושאים אלו ברחבי הארץ. בין מסיימי הקורס 16 חניכים מצה"ל, שישה חניכים מצבאות זרים, שישה חניכים ממערכת הביטחון ושמונה חניכים ממשרדים אזרחיים.
 
מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי: "הרתעה היא מצב תודעתי בראשם של אויבנו, אבל היא נובעת מהעוצמה של צה"ל, מוכנותו ומהאופן בו הפעלנו את הכוח הצבאי עד כה. ההרתעה מתחזקת גם כפועל יוצא של הפעולות המבצעיות הנוכחיות, אך הדיוק והמקצועיות שהן מחייבות לא יכול להתבצע, אלא רק על ידי אנשים מעולים. במהלך השנה החולפת שקדנו על גיבוש 'תפיסת ההפעלה לניצחון' ועל התוכנית הרב-שנתית 'תנופה'.

בלב התוכנית עדכון מעשי של עקרון ההכרעה, באמצעות שיפור כושרו ההתקפי של צה"ל, שיאפשר לפתוח פער ניכר על האויב, ויוביל להכרעה מהירה ומובהקת יותר. אלו שינויים עמוקים המחייבים את המפקדים הטובים ביותר ואת המפתחים הטובים ביותר. הם אלה המפצחים את מיקומו המדויק של מחסן הטילים, הם אלה הטסים בחשאיות ותוקפים במרחק מאות ק"מ מהגבול, הם אלה המובילים גדודים ופלוגות בקרב מורכב בשטח עירוני מסובך, הם אלה המפתחים את הפצצה החדשה, הם אלה המחברים את כל אמצעי השליטה, והם אלה המספקים תמיכה לוגיסטית וטכנולוגית. הכל בזכות האנשים, ובראשם המפקדים".
 
מדברי מפקד המכללות הצבאיות, אלוף איתי וירוב: "אריסטו כתב: 'סוף המחשבה הוא ראשית המעשה וסוף המעשה הוא ראשית המחשבה'. הרי שאמרנו, אין התחלה ואין סוף, אלא תהליך תמידי של התהוות רב מערכתית, רב תחומית, רבת משתנים ומגמות, מרובת שחקנים, תופעות והקשרים בהן מתקיימת מחשבה בהם מתקיימים מעשים בכל עת. בוגרי המכללה לביטחון לאומי מחזור מ"ז, ברוכים הבאים לעולם ההקשה, המורכב, המאתגר והמרתק הזה- העולם הכאוטי, רב החיכוך והנעלם הרב גוני, חסר הגבולות והרצפטים. עולם המחייב לא רק לחשוב, אלא לחשוב על המחשבה".

דובר צה"ל

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]