הצעת השכל: מבטיחה להסדיר זכויות חשודים כבר משלב החקירה - 0404
הצעת השכל: מבטיחה להסדיר זכויות חשודים כבר משלב החקירה אייר בנימין

הצעת השכל: מבטיחה להסדיר זכויות חשודים כבר משלב החקירה

הצעת חוק של סגנית יו״ר הכנסת, ח״כ שרן השכל (הליכוד) שהונחה השבוע (שני) על שולחן הכנסת מבשרת על מהפכה בזכויות חשודים ונחקרים. כיום כבר קיימים בחוק הישראלי חוקים והנחיות אשר אמורים לוודא כי זכויות חשודים ונחקרים נשמרות, בינהן הזכות לייצוג ע״י עו״ד והזכות לפגוש סנגור ללא דיחוי וכן הזכות לשמור על שתיקה כדי להימנע מהפללה עצמית. למרות זאת בדו״ח מבקר המדינה שפורסם ב-4.5.2020 עלתה תמונה עגומה באשר להתנהלות המשטרה אל מול עצורים ומימוש זכויות ההיוועצות בעו״ד.

מן הדו״ח עולה כי ברבע מן המקרים שנבדקו (23%) טופס הבקשה למינוי סנגור ציבורי נשלח רק לאחר החקירה, דבר המעלה חשש שבמקרים אלה הופרה הזכות להיוועצות.

כפי שכתב המבקר בעצמו: ״על מנת שעצור יחליט אם לממש את זכותו, עליו להיות מודע לקיומה. זאת בייחוד במצב שבו הוא טרוד בעצם היותו עצור, ועלול שלא לדעת כיצד עליו לנהוג ומה עליו לעשות. חוק המעצרים ופקודת מטא״ר קבעו מהם השלבים המקדימים הנדרשים למימוש זכות ההיוועצות של עצורים עם עורך דין. לא אחת נקבע בהחלטות בתי המשפט כי יש לראות במימוש השלבים המקדימים חלק בלתי נפרד מחובת היידוע על זכות ההיוועצות, ובפרט יש להקפיד לכרוך את ההודעה על זכות ההיוועצות עם ההודעה על האפשרות למנות לו סנגור ציבורי״.

הצעת החוק של ח״כ השכל נועדה לעגן בחקיקה את זכותם של חשודים כבר בשלב החקירה ועוד לפני שלב המעצר, וכן ליידע אותם באשר לזכויותיהם בטרם החקירה. על-פי ההצעה לפני כל חקירת חשוד יובהר לו ע״י החוקר, בשפה אותה החשוד דובר, את עיקר החשדות המיוחסות לו וכן ימסר לו בעל-פה מהן זכויותיו בנוסח הבא: ״זכותך לא לומר דבר, דבריך יתועדו ועשויים לשמש כראיה בבית המשפט, זכותך להיוועץ בעורך-דין לפני חקירתך וזכותך להיוועץ בסניגור ציבורי אם אתה חסר אמצעים או זכאי לכך על-פי החוק, זכותך שחקירתך תתנהל בנוכחות עורך-דין״.

על-פי הצעת החוק חקירת נחקר שהוא חשוד בביצוע פשע תתנהל בנוכחות עו״ד למעט במקרים בהן החשוד ויתר על נוכחות עו״ד בכתב. אך גם במקרים בהן ויתר החשוד על נוכחות עו״ד, בעבירות בהן העונש המרבי שנקבע להן הוא עשר שנים ומעלה תתועד החקירה באמצעות צילום והקלטה. הודאות חשודים שהתקבלו ללא נוכחות עו״ד אינן קבילות.

בנוסף מבהיר החוק כי לנחקר יש הזכות לא לומר דבר ואם שתק החשוד בחקירתו לא יביא זאת בחשבון בית המשפט בבואו להעריך את מהימנות העד.

סעיף נוסף בחוק נוגע באופן פרטני במכשירי הסלולר. כיום, בעוד על החיפוש במחשבים אישיים חלים כללים מסודרים, מכשירי הטלפון המשמשים כמחשבים אישיים לכל דבר ועניין ניתנים להחרמה ע״י המשטרה ללא כללים מוסדרים. הצעת החוק מציעה להחיל את אותם כללים הקיימים לגבי חיפושים במחשב לחיפושים במכשירי טלפון סלולרי.

ח״כ השכל: ״ זכויות פרט, ובהן זכויות עצורים במהלך מעצר וחקירה הן זכויות יסוד בדמוקרטיית חוק. כמו שעלינו לרדוף פורעי חוק המסכנים את החברה כך עלינו לוודא שאיננו פוגעים באזרחים חפים מפשע בדרך.
הצעת החוק שלי למעשה ממסדת את התהליך שכבר הושרש במשפט הישראלי ומעניקה באופן מוסדר יותר כלים לאזרח הפשוט שמצא את עצמו בחקירה להתמודד עם הסיטואציה הלא פשוטה הזו.
מדובר בצעד נוסף בסדרת מהלכים להשבת אמון הציבור במערכות אכיפת החוק״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]