לוין: "העליון רומס את החלטות הכנסת, ושופטיו מנהלים את הליכי הבחירות" - 0404
לוין: עדינה וולמן, דוברות הכנסת

לוין: "העליון רומס את החלטות הכנסת, ושופטיו מנהלים את הליכי הבחירות"

יו"ר הכנסת יריב לוין ביקר היום (שלישי) את מערכת המשפט הישראלית, בדבריו בפתח ישיבת וועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24.

בנאומו אמר לוין: "אנחנו מתכנסים כאן היום לטקס הקמתה של ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24. אנו עושים זאת בימים של משבר בריאותי וכלכלי קשה. ימים בהם ישראל מחפשת יציבות שלטונית, לאחר שלוש מערכות בחירות רצופות.

על כן, כבר בפתח הדברים, אני מאחל לכם, חברי ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24, כהונה ארוכה. אני מקווה שהמשימה החשובה המוטלת עליכם תתבצע במלואה, בהצלחה, אבל לא באופן מיידי.

האירוע שאנו מקיימים היום, הוא אירוע טקסי. לצערי, אין זה האירוע הטקסי היחיד. גם הבחירות לכנסת הולכות והופכות לאירוע טקסי. מן טקס משונה שכזה, בו אנו, אזרחי ישראל, בוחרים את נציגינו לכנסת, רק כדי שאחרים יחליטו במקומם.

אנו חיים במציאות של היפוך יוצרות, בשעה שריבונות העם נלקחה ממנו זה מכבר והוחלפה בהכרעה של קומץ שופטים.

מצב בו ביד אחת בית המשפט העליון רומס את החלטות הכנסת ואת החוקים הנחקקים על ידה, וביד השנייה שופטיו מנהלים את הליכי הבחירות לכנסת כאילו היינו דמוקרטיה מתוקנת, הוא כסות, או בלשון השגורה בימים אלה – מסכה, שראוי, להבדיל מן המסכות הדרושות להגנה מפני הקורונה, להסיר.

כך העקרון שהגיונו ברור לפיו שופט הוא שעומד בראש ועדת הבחירות המרכזית, מקבל גוון שונה לחלוטין כאשר השופטים הופכים את עצמם לשחקנים במגרש הפוליטי. הנזק הנגרם לכלל מערכות השלטון, ובראשן בית המשפט עצמו הוא כבד מאוד.

מכובדיי כולם, לא בלב קל אני אומר דברים אלה, אך כיושב ראש הכנסת אני חש שמחובתי לומר את הדברים כפי שהם. אני תקווה כי דבריי אלו ייפלו על אוזניים קשובות ונימנע מהמשך הפגיעה בכנסת ובסמכויותיה ומן ההתנגשות הקשה והמיותרת בין רשויות השלטון.

חברי ועדת הבחירות הנכבדים, אני מבקש בהזדמנות זו להודות בשם כל אזרחי ישראל לוועדת הבחירות לכנסת ה-23, ולכלל עובדי ועדת הבחירות המרכזית, אשר פעלו בתקופה האחרונה בעומס עבודה חסר תקדים ועשו זאת תוך השקעת מאמץ רב ובאופן מקצועי. תודתי ותודה הכנסת נתונה לכם.

ולחברי ועובדי ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24 – אני מאחל הצלחה גדולה במילוי שליחותכם זו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]