בעקבות אירועים חריגים בסיירת גולני: מפקד פיקוד צפון הורה להקים צוות לבחינת תפקוד מפקד הצוות - 0404
בעקבות אירועים חריגים בסיירת גולני: מפקד פיקוד צפון הורה להקים צוות לבחינת תפקוד מפקד הצוות דובר צה"ל

בעקבות אירועים חריגים בסיירת גולני: מפקד פיקוד צפון הורה להקים צוות לבחינת תפקוד מפקד הצוות

בחודשים האחרונים פורסמו בעיתון ״הארץ״ מספר כתבות ביחס לאירועים חריגים, שהתרחשו לכאורה בסיירת גולני, בהם היה מעורב מפקד צוות בדרגת סגן. מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, הטיל על מפקד עוצבת "געש" להקים צוות לבחינת תפקודו של מפקד הצוות באירועים אלו. מסקנותיו הוצגו למפקד פיקוד הצפון לפני כשלושה שבועות. 

בנוסף לממצאי הצוות, בחן מפקד פיקוד הצפון את כלל התחקירים שבוצעו ביחס לאירועים המדוברים. כמו כן, קיים שיח עם המפקדים הרלוונטיים, לבירור ולבחינה של הטענות באופן מצטבר וכן ביחס לכל אירוע לגופו – וזאת בהתחשב בכך שכל אירוע התרחש בזירה אחרת, תחת פיקוד שונה ובעל אופי שונה בתכלית.

מסקנות הבחינה דוחות על הסף את הטענות לטיוח, לשקר או להסתרה מכוונת של מי מהמפקדים באירועים אלו. בנוסף, תהליך הבחינה לא מצא אמת בטענות שעלו בכתבות אלו ביחס לאירוע מבצעי שהתרחש בגבול סוריה או לטענות ביחס לתאונת הדרכים שהתרחשה בכביש 6 לפני כשנתיים.

לצד זאת, מסקנות הבחינה אישרו את קיומם של צבר אירועים בתחום הערכי הקשורים במפקד הצוות בסיירת גולני, שהובילו למסקנה שיש לקבל החלטה פיקודית בעניינו.

כמו כן, עלה כי כלל פרטי האירועים בעניינו של הקצין הוצגו בפני המפקדים, בכל אירוע לגופו. עם זאת, היו שגיאות שנעשו על-ידי המפקדים בסנכרון ובתיעוד החלטות פיקודיות בעניינו של הקצין, שהובילו לקידומו בצה"ל.

מפקד פיקוד הצפון הדגיש כי הקצין עשה מספר טעויות לאורך הדרך, אך כאמור, זכה בקידומו מבחינה פורמלית בתהליך ישר ותקין. אף על פי כן, קבע מפקד פיקוד הצפון כי לאור צבר האירועים הקשורים בקצין והתקלות הערכיות שנפלו בהתנהלותו, לא יקודם הקצין לתפקיד מפקד פלוגה בצה״ל. הקצין שלומד בימים אלו במכללה לפיקוד טקטי, יוכל לסיים את לימודיו ולשרת כקצין מטה.

בנוסף, מפקד פיקוד הצפון ראה לנכון להעיר פיקודית לקצין בדרגת סגן-אלוף, אשר שירת כמפקד גדס״ר גולני בתקופה הרלוונטית, בשל אחריותו להוצאתו של מפקד הצוות ללימודים במכללה לפיקוד טקטי וזאת מבלי לשקף למפקד החטיבה הנוכחי באופן מלא את האירוע שהתרחש בשכם.

ההחלטות והצעדים הפיקודיים הוצגו לראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, שאישר אותם. מצה"ל נמסר: "נבקש להבהיר כי ההכחשה שפרסמנו בעניין זה ביום 7 ביוני 2020 הייתה מדויקת לשעתה. לאחר בירור פרטים נוספים עלה כי הכתב קיבל חלק מהמידע שפרסם מגורם צבאי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]