השר אוחנה ליועמ"ש: אזרחים מתעדים תמונה חלקית - אפשר למשטרה לפרסם סרטונים ממצלמות גוף - 0404
השר אוחנה ליועמ עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השר אוחנה ליועמ"ש: אזרחים מתעדים תמונה חלקית – אפשר למשטרה לפרסם סרטונים ממצלמות גוף

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, פנה ליועמ"ש מנלבליט בדרישה לאפשר למשטרה לפרסם את התיעוד ממצלמות הגוף שעל השוטרים, וזאת מבלי שהדבר יחשב כ"שיבוש הליכי חקירה". לטענת השר, הסרטונים שמצלמים אזרחים ומפיצים ברשתות החברתיות הם במקרים רבים חלקיים ואינם משקפים תמונה מלאה. 

השר אוחנה: "אנו עדים בימים האחרונים, בעיקר עקב הגברת האכיפה כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, לחיכוכים לא מעטים בין שוטרי משטרת ישראל לבין אזרחים.
לעולם לא אוכל להצדיק הפעלת כח שלא כדין כלפי אזרח, לא כל שכן הפעלת אלימות של ממש. זו תופעה שיש לגנות בכל פה, ובכוונתי לדרוש ממפקדי המשטרה לפעול על מנת להעניש ובמקרים המתאימים להוציא משורות המשטרה את מי שפועלים כך.

יחד עם זאת, אני מרשה לעצמי לקבוע שרוב מוחלט של המפגשים בין השוטר לאזרח על רקע זה, מסתיימים ללא כל תקריות חריגות, כשהשוטר מילא את תפקידו (כיום נרשמים למעלה מ-3,000) דו"חות קורונה ביום, מתוכם מקרה אחד או שניים מוגדר "חריג").

במקרים המעטים בהם מופעל כח, בדרך כלל על רקע של אי-נכונות להזדהות ולציית להוראות השוטר, יש התעניינות ציבורית רבה, והדבר מובן. במקרים אלה, עוברי אורח מתעדים לא פעם את הפעלת הכח מצד השוטרים, בד"כ בלי לתעד את השלבים שקדמו לכך – ומפרסמים את הסרטונים ברשתות החברתיות, ואלה מתפשטים במהירות ומגיעים לכל בית – עם או בלי עזרתם של כלי התקשורת הממוסדים.

לעיתים השוטרים כושלים, ובכך כפי שציינתי יש לטפל במלוא הרצינות המתחייבת. עם זאת לרוב יש להם תשובה טובה ואף הוכחה לטענותיהם, המצויה בסרטונים שבנדון. דא עקא, במקרים המועברים לטיפול מח"ש המשטרה מנועה מלהוציא סרטונים אלה, מחשש מהטענה שמא הדבר עלול להוות "שיבוש הליכי חקירה".
לענ"ד אין לקבל טענה זאת, והיא איננה מאוזנת ביחס לנזק הלאומי שעלול להיגרם כתוצאה מאי מתן תשובה מיידית במקרים המתאימים. אין צורך להפליג למחוזות הדמיון כדי להסביר מה עלול להיגרם כתוצאה משיהוי בעניין זה. כך בארץ, כך בעולם.

חשיפת התמונה, מלאה ככל הניתן, אין בה כדי לשבש את החקירה – יש בה כדי לשרת את החקירה. על כן אני פונה אליך בזאת בבקשה לאשר הוצאת סרטונים מהסוג שבנדון והמצויים בידי המשטרה מבלי שהדבר יחשב ל"שיבוש הליכי חקירה", וזאת כדי לחשוף בפני הציבור תמונה כמה שיותר מלאה, כמה שיותר מהר, על ההתרחשות כולה (למעט במקרים בהם יש קביעה פוזיטיבית ומנומקת של מח"ש על איסור הוצאת התיעוד מסיבות שיפורטו ע"י מח"ש)".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]