כץ על דחיית הצעתו: "כל מתעלל בחסר ישע ישב בכלא. אאבק עד שאחוקק" | צפו - 0404
צילום: דוברות הכנסת

כץ על דחיית הצעתו: "כל מתעלל בחסר ישע ישב בכלא. אאבק עד שאחוקק" | צפו

וועדת השרים לחקיקה דחתה היום (ראשון) את הצעת החוק של חבר הכנסת אופיר כץ, לקבוע עונש מאסר בפועל למתעלל/ת בחסר ישע.

חה"כ כץ: "בשנים האחרונות קיימת תופעה מזעזעת אשר הולכת ונרחבת של התעללות בחסרי ישע. תינוקות, פעוטות וקשישים עוברים ייסורים והתעללות כאשר אין ביכולתם להגן על עצמם. המעשים הללו מחרידים, ובלתי אפשרי להישאר אדישים אל מול המראות הנוראיים האלו, המופצים לעתים כסרטונים.

למרות המעשים המטלטלים, הכרעות הדין הנגזרות על העבריינים המורשעים בהם נחשבות למקלות אל מול חומרת המעשה. סקירת פסקי הדין הראתה כי בעשור האחרון רק מספר מקרים בודדים הסתיימו בהרשעה, וזאת כשהתוקפים הורשעו בתקיפה או בהתעללות בקטינים שהיו תחת אחריותם. גם במקרים קשים שבהם האלימות תועדה, בתי המשפט הסתפקו בעבודות שירות, ולא שלחו מטפלים אלימים למאסר בפועל. חלק מן המטפלים ומהמטפלות אף חזרו לעבוד בתחום וביצעו פעם נוספת תקיפה או התעללות.

מטפלים אלו הצליחו לעורר את רחמי בית המשפט ולזכות בעונשי מאסר הנמוכים משמעותית מהעונשים הקבועים בחוק. אדם המתעלל בחסר ישע אשר הוא אחראי לו, מלמד בהתנהגותו שהוא מהווה סכנה לחברה ולכן יש להטיל עליו עונש מאסר מינימלי שיש בו אלמנט הרתעתי, וזאת כדי לעקור תופעה זו מהשורש. לפיכך, מוצע להגדיר את העונש כמינימום מאסר בפועל שלא ירוצה בעבודות שירות.

ועדת השרים לחקיקה דחתה את החוק בטענה כי נדרשת הידברות נוספת לפני העלתו. הצעת החוק שלי באה לשים לתופעת העונשים המקלים האלו סוף – כל מתעלל/ת בחסר ישע ישב בכלא. לצערי וועדת השרים לחקיקה דחתה היום את הצעת החוק בחודש ימים אך זה לא ימנע מבעדי להיאבק עד אשר אחוקק את החוק, ועד אשר אותן פושעים ופושעות ישבו בכלא".

יוסי חברה, שבתו לין עברה התעללות בגן של כרמל מעודה: "בושה לועדת השרים על הפלת החוק שיזם חבר הכנסת אופיר כץ שמעבירים מסר מאוד ברור וזה הפקרת הילדים שלנו. כל עוד אין שום הרתעה, ענישה מחמירה, הילדים שלנו ימשיכו לעבור טרור בגנים, מתעללות יחזרו לטפל בילדים ואף אחד לא יידע על כך. אנחנו לא נוותר ונמשיך להיאבק על החמרת הענישה למתעללות, נצא להפגנות, נחסום כבישים, כל מה שצריך. אסור שהמתעללות ימשיכו ליהנות מעונשים מקלים ועסקאות טיעון".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]