הצעת גפני: למחוק את מאגר נתוני האשראי מתקופת משבר הקורונה - 0404
הצעת גפני: למחוק את מאגר נתוני האשראי מתקופת משבר הקורונה ויקיפדיה

הצעת גפני: למחוק את מאגר נתוני האשראי מתקופת משבר הקורונה

וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראושן) את הצעת החוק שיזם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, יחד עם סגן שר התחבורה אורי מקלב, הקובעת כי מאגר נתוני האשראי מתקופת משבר הקורונה יימחק. הצעת החוק תעלה עוד השבוע להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת.

בעקבות מגיפת הקורונה, נפגע מקור פרנסתם של אזרחים רבים עקב סגירת בתי עסק, פיטורים, יציאה לחל"ת או בידוד, כתב ח"כ גפני בדברי ההסבר להצעת החוק. גפני הוסיף: "כתוצאה מכך, רבים מהאזרחים שנפגעו אינם יכולים לעמוד בהתחייבויותיהם, להחזיר הלוואות ולעמוד בהוצאותיהם בתקופה קשה זו.

בנוסף, בהוראת בנק ישראל, הבנקים הקפיאו את תשלומי המשכנתאות. כתוצאה מכך, הלווים שבפועל אינם משלמים את המשכנתא חוששים שדירוג האשראי שלהם ייפגע, וכי פגיעה בדירוג האשראי שלהם עשויה להקשות עליהם לחזור לתפקוד נורמלי".

לפיכך, הציע גפני לתקן את חוק נתוני האשראי, ולקבוע כי בנק ישראל לא יכלול במאגר נתוני אשראי נתונים שנאספו בתקופת משבר הקורונה; וכי לשכות האשראי לא יקבלו ולא יעשו שימוש בנתונים שנאספו בתקופה האמורה. כמו כן, הנתונים שנאספו בתקופת משבר הקורונה לפני כניסתו לתוקף של החוק ונכללו במאגר – יימחקו. ומה שנאסף בתקופה האמורה וכבר נמסרו ללשכת אשראי או ללשכת מידע על עוסקים, לא ישמשו לשם עריכת דוח אשראי, דירוג אשראי, או מתן חיווי אשראי.

ח"כ גפני: "מדובר בהצעת חוק חברתית מהמעלה הראשונה, בכך שאנשים רבים שנקלעו לקשיים כלכליים בעקבות משבר הקורונה לא יירשם עליהם כתם שחור בעתיד וכי דירוג האשראי שלהם ישאר כמו שהיה טרם המשבר הנוכחי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]