החל מסופ"ש: עד 4,000 ש"ח קנס לצרכני זנות בישראל - 0404
החל מסופ דוברות המשטרה

החל מסופ"ש: עד 4,000 ש"ח קנס לצרכני זנות בישראל

ביום שיש הקרוב ייכנס לתוקף החוק שיאסור צריכת שירותי זנות בישראל, הקובע שמי שצורך זנות או מנסה לצרוך זנות, עובר עבירה פלילית.

מדובר בעבירה חדשה שמתווספת לעבירות הפליליות שכבר קיימות בחוק העונשין בהקשר לתופעת הזנות, בהן סרסרות, פרסום שירותי זנות, החזקת מקום לשם זנות וצריכת זנות מקטין שכבר כיום מהוות עבירות פליליות.

על פי החוק החדש, על כל מי שייתפס עובר עבירה של צריכת זנות, יהיה ניתן להטיל קנס מנהלי בסך 2,000 ₪, כשעבירה חוזרת על החוק תהווה עילה לכפל קנס (4,000 ₪). את הקנסות יטילו שוטרים שיזהו את ביצוע העבירה בשטח.

במידה ויבוצעו עבירות מרובות על החוק או משיקולים אחרים, יהיה ניתן גם להגיש כתב אישום פלילי שעשוי להסתיים בהטלת קנס עד גובה של 75,300 ₪.

מטרת החוק היא להביא לצמצום הזנות בישראל ומיגורה עד כמה שניתן באמצעות קביעת איסור צריכת זנות, כחלק ממהלך משולב הכולל פעולות אכיפה, חינוך והסברה לציבור, לצד תכנית מקיפה לטיפול ושיקום לאוכלוסיות בזנות. זאת, מתוך הכרה במאפייניה הפוגעניים של הזנות ובנזקים הכרוכים בה. לצורך יציאת תכנית השיקום והטיפול לדרך, הממשלה הקציבה כ-30 מיליון ₪ לשנה הראשונה בה מיושם החוק (סה"כ 90 מיליון לשלוש שנים), במסגרתם יינתנו מענים על ידי משרדי הרווחה, הבריאות, החינוך וגופים נוספים בממשלה ובחברה האזרחית.

תכנית השיקום והטיפול לעוסקים/ות בזנות תכלול בין היתר: סל מענים גמיש בסך כ-10,500 ₪ לפרט, בו הושם דגש על טרנסג'נדריות, כולל מענים לסיוע בחובות, צרכים רפואיים, דיור זמני ומענים נוספים; הקמת מרכזי יום בירושלים ובתל אביב למענים לצרכיהם של העוסקים בזנות; הקמת דירות מעבר להלנת נשים טרנסג'נדריות; דירות שיקום לאימהות ודירות מעבר; הפעלת תכנית מניעה, חינוך מניעתי לנוער; חלופת אשפוז לנשים על פי הצורך; זאת, לצד גמילה לגברים שמכורים לצריכת זנות, ועוד.

בדיון שנערך בכנסת בשבוע שעבר האחרון לקראת כניסת החוק לתוקף, עדכנה נציגת המשטרה כי משטרת ישראל נערכה לאכיפת החוק, הוכנה מערכת מיחשובית מתאימה ופותחו לומדות הדרכה שישמשו לחינוך ולימוד השוטרים כיצד לנהוג בעוסקים בזנות בצורה מכובדת. במשטרה ציינו עוד כי האכיפה תהיה הן יזומה באמצעות פשיטות של היחידות המרכזיות והבילוש, והן בעקבות פניות למשטרה ודיווחים על מתחמים בהם ניתנים שירותי זנות. הדו"ח שיינתן, יירשם במרשם מנהלי פנימי שמנהלת משטרת ישראל, שנערך לצרכי מעקב פנימיים של המשטרה, למשל במצב של עבירה חוזרת.

יש לציין כי החוק עבר כהוראת שעה לחמש שנים, והוא ילווה במחקר שיאמוד את השפעת החוק על מצב הא/נשים במעגל הזנות, וממדי התופעה. תוצאות המחקר יוגשו לממשלה לאחר 4 שנים מתחילת החוק, ועל בסיסם תוכל הממשלה לקבל החלטה באשר לאפקטיביות החוק על צמצום תופעת הזנות.

החוק החדש גובש בהמשך להמלצות ועדה בינמשרדית בראשות מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, אמי פלמור, שמונתה על ידי שרת המשפטים לשעבר איילת שקד במטרה לבחון דרכים לצמצום צריכת הזנות בישראל. התפיסה המנחה של החוק היא תפיסה שמי שנמצא/ת במעגל הזנות הם קורבנות, ועל המדינה לסייע להן/ם. כלומר החוק יאסור צריכת זנות, אך לא תהיה ענישה כלפי א.נשים שיעסקו בזנות. תפיסה זו אופיינית ל"מודל הנורדי", הקיים במדינות כמו שבדיה ונורבגיה הממשלה החליטה לאמץ את המודל הנורדי, וקבעה כי הנושא יקודם בהצעת חוק ממשלתית, ובעוד מספר ימים, כאמור, החוק ייכנס לתוקף.

סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים וראש הוועדה ליישום החלטת הממשלה: "החוק החדש מסמן התפתחות משמעותית של אחד המהלכים הערכיים והחשובים שמדינת ישראל מקדמת בעת הזו, ומשרד המשפטים גאה על ההובלה של נושא חשוב זה. אחרי למעלה מעשור של דיון ציבורי וחברתי, חקיקה פרטית ולבסוף גם חקיקה ממשלתית, המציאות בה צריכת זנות בישראל עשויה להיתפס כלגיטימית – הסתיימה. לצד מהלכי האכיפה וההסברה, ישנה חשיבות עצומה לתכנית השיקום והטיפול בעוסקות/ים בזנות שבמסגרת החוק מתוקצבת ב-90 מיליון שקל לשלוש שנים, תסייע למי שנמצא במעגל הזנות, ותיתן כלים וסיוע ליציאה ממעגל אכזרי ופוגעני זה. נמשיך לפעול בנחישות לקידום הרחבת המענים והתאמתן לאוכלוסיות השונות כפי שהתחייבה הממשלה. זאת, כחלק מהמטרה המרכזית של כולנו – להביא לצמצום תופעת הזנות בישראל, תופעה שפוגעת באופן קשה בלכודים בה, אך גם בחברה כולה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]