מערך 9,900: צה"ל חושף את יחידת הרחפנים החדשה לאיסוף מודיעין - 0404
צילום: דובר צה"ל

מערך 9,900: צה"ל חושף את יחידת הרחפנים החדשה לאיסוף מודיעין

לא הרבה יודעים מה מסתתר מאחורי הדלתות של 9900. כבר יותר משבעה עשורים פועלת יחידת המודיעין הגאוגרפי והחזותי, שאוספת וממפה בעזרת טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות מידע שמגובש לתמונה מודיעינית רחבה, הכרחית ומלאה.
אותו תהליך של מיפוי מדויק, מיצוי החומר החזותי ועיבודו, מבוסס על היתוך בין ויזואליה ומידע גאוגרפי, במטרה להנגיש את התוצרים המודיעיניים ללוחמים בשטח.
כחלק מתר"ש "תנופה", מהווה היחידה למעשה מכפיל כוח משמעותי, למימוש תפיסת הדור הבא של הלוחמ"ם (לוחמה מוכוונת מודיעין) – הנגשת מידע מודיעיני מועשר עד הקצה הטקטי בעת הצורך המבצעי, ושילוב המודיעין במערכות הלחימה.

התפיסה על פיה פועלת 9900 במסגרת התר"ש ותוכנית "היסוד החמישי" של ראש אמ"ן, אלוף תמיר הימן, נקראת "הגיאו-אינט" Intelligence) Geographic). מדובר בתפיסה המסדירה את תהליך איסוף המודיעין הוויזואלי והגיאו-חזותי.
באמצעות שימוש רב ממדי בסנסורים רבים, ביג דאטה, כוח אדם טכנולוגי ובמגוון עולמות ידע אקדמיים, תפיק ותמצה היחידה לאורך זמן מודיעין איכותי בעבור הלוחם שבקצה.

מערכת סימולטור קרב וירטואלי
אותו מידע מודיעיני שייאסף, יהפוך לתוצר תלת מימדי חדשני, שיסייע למפקדים ולכוחות בשטח, כמו גם בהתמודדות עם אתגר "האויב הנעלם" – דפוס לחימה שפיתחו ארגוני טרור כדי "להיעלם" מתחת לקרקע, להסתוות ולשנות את פני השטח, על מנת להקשות על זיהוי ופגיעה בהם.
אחד הכלים שפיתחו ב-9900 להתמודדות עם אתגר זה הוא שכלול תפיסת הלוחמה מוכוונת מודיעין. בזכות יכולות תכנון והנדסה מתקדמות, על בסיס עיבוד תמונות חכם, הלוחמים מקבלים תוצרים תלת ממדיים המאפשרים להם להתכונן ללחימה בצורה המתקדמת ביותר.

יכולות אלה מאפשרות תכנון תשתיות למבצעים, תיעוד מבנים חשודים וסקירה גאולוגית של שדה קרב, הכנה למבצעים מיוחדים בסימולטורים, אימון לוחמים שמבוסס על תרחישי מציאות, יכולת תכנון תמרון דיגיטלי מדויק למפקדים וכו'.
כמו כן, בתפיסה זו החיכוך של הלוחמים בשטח יאפשר את חשיפת האויב באמצעות העברת מודיעין מהלוחם אל דרג המטכ"ל. מדובר על תהליך הדדי – המידע מעובר אל הלוחם מדרג המטכ"ל ואל הלוחם מהמטכ"ל באמצעות כלים דיגיטליים מתקדמים.

הצצה למערכת סימולטור קרב וירטואלי
יכולת נוספת של היחידה היא סימולטור קרב וירטואלי. מדובר בפלטפורמה המאפשרת התנסות בתוואי השטח בו עתיד להתקיים מבצע/תמרון, ולבצע למעשה סימולציה שלו.
הפלטפורמה הזו משמשת את הדרג הטקטי של הכוח, ומנגישה באופן תלת ממדי את תרחיש הייחוס, כך שיבוסס על חווית אמת ותרחישים אשר התרחשו בשטח בעבר, ותרחישים אשר יכולים לקרות בזמן המבצע. כך מתרגלים הלוחמים יכולות קרב חיוניות ללא סיכון חיים בשטח ובחיסכון משאבים.
המערכת המתקדמת מאפשרת התנסות מבצעית בתור נהג, טייס, לוחם חי"ר, וכל אחד מהם הוא בעל מגוון אפשרויות לדוגמה: צניחה, נהיגה ברכב ובטנק, התנסות בשלל סוגי המסוקים והמטוסים, מארבים, תצפיות, צלפים ובעלי תפקידים שונים.

לצד זאת, פועלת מערכת היהלום, באמצעותה יכול המפקד להוביל תהליך תכנון כחלק מהליך תכנון התמרון לפני מבצע או כניסה לשטח אויב. המערכת, שמסוגלת לדמות מרחב תלת ממדי המבוסס שטחי אמת, מאפשרת למפקדים לתכנן ברמה האופרטיבית את המהלך לפרטי פרטים תוך התייחסות למכשולים פיזיים והאויב במרחב.
בנוסף, ישנם ליחידה חפ"קים מבצעיים המאפשרים להוריד לדרג השטח את היכולות הטכנולוגיות המתקדמות של 9900. כך לדוגמה, במקרה של אירוע מתפרץ, אנשי המיפוי של היחידה מגיעים לזירות אירועים מספקים לכוחות הלוחמים מודיעין איכותי ומדויק בזמן מהיר.

באגף המודיעין הפנימו גם את הפוטנציאל האינסופי של הרחפן ואת המגמה ההולכת וגוברת של שימוש נרחב בכלי. לאור זאת, הקימו קיימת ב-9900 יחידת רחפנים לאיסוף גיאו-חזותי, שאחראית על איסוף מודיעין מדויק ברזולוציות גבוהות תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, בתנאים מזג אוויר שונים ובתנאי יום ולילה.
"תוצרי היחידה", מדגיש ומסכם סא"ל פ', רע"ן פוטוגרמטריה ב-9900, "מהווים חלק בלתי נפרד מקצה הלוחמה הצה"לית, לוחמה מעושרת מודיעין, שמהווה תשתית הכרחית לכל פעילות צה"ל".

יכולות היחידה שהוצגו במהלך היום:
סימולטור קרב דיגיטלי– פלטפורמה המאפשרת התנסות בתוואי השטח בו עתיד להתקיים מבצע/תמרון. למעשה, מאפשרת סימולציה של המבצע. מדובר בפלטפורמה עבור הדרג הטקטי של הכוח, המנגישה באופן תלת ממדי את תרחיש הייחוס כך שיבוסס על חווית אמת ותרחישים אשר התרחשו בשטח בעבר, ותרחישים אשר יכולים לקרות בזמן המבצע.

למעשה הכוחות יכולים לתרגל יכולות קרב חיוניות ללא סיכון חיים בשטח ובחיסכון משאבים. כיום השימוש בפלטפורמה נפוץ מאוד ביחידות המיוחדות של צה"ל ובקהיליית המודיעין ומאפשר לכוחות הלוחמים הצלחה בשדה הקרב. המערכת מאפשרת התנסות מבצעית בתור נהג, טייס, לוחם חי"ר וכל אחד מהם הוא בעל מגוון

אפשרויות לדוגמה: צניחה, נהיגה ברכב ובטנק, התנסות בשלל סוגי המסוקים והמטוסים, מארבים, תצפיות, צלפים ובעלי תפקידים שונים.

מערכת היהלום– מערכת אשר מאפשרת למפקד תהליך תכנון כחלק מהליך תכנון התמרון לפני מבצע או כניסה לשטח אויב. המערכת מאפשרת למפקדים לתכנן ברמה האופרטיבית את המבצע לפרטי פרטים תוך התייחסות למכשולים פיזיים והאויב במרחב. הפלטפורמה מסוגלת לדמות מרחב תלת ממדי המבוסס שטחי אמת. באופן טבעי המערכת חוסכת במשאבים ומייעלת את הלחימה. כיום שימוש בפלטפורמה זו נפוץ מאוד בצה"ל ומאפשר לכוחות הלוחמים הצלחה בשדה הקרב.

חפ"ק לוט"ר– ליחידה 9900 חפ"קים מבצעיים המאפשרים להוריד לדרג השטח את היכולות הטכנולוגיות המתקדמות של יחידה 9900 .במקרה של אירוע מתפרץ אנשי המיפוי של היחידה מגיעים לזירות אירועים מספקים לכוחות הלוחמים מודיעין איכותי ומדויק בזמן מהיר.

יחידת הרחפנים– ביחידה 9900 קיימת יחידת רחפנים לאיסוף גאו- חזותי. באגף המודיעין הפנימו את הפוטנציאל האינסופי של הרחפן ואת המגמה ההולכת וגוברת של שימוש נרחב ברחפנים. יחידת הרחפנים אחראית על איסוף מודיעין מדויק ברזולוציות גבוהות תוך שימוש ברחפנים וטכנולוגיות מתקדמות, זאת בשונה משימושים אחרים שהצבא עושה ברחפנים. יחידת הרחפנים מהווה מכפיל כוח משמעותי ביכולת של 9900 לספק מידע גאוגרפי – חזותי.

היתרון היחסי בשימוש ברחפנים הוא היכולת להפעילם בתנאים משתנים כגון ביום ובלילה, בתנאי מזג האוויר המשתנים ובעובדה כי מדובר בכלים זולים וזמינים באופן יחסי.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]