סמוטריץ' בהצעת חוק: נשיא ביהמ"ש העליון יבחר ע"י הכנסת - 0404
סמוטריץ' בהצעת חוק: נשיא ביהמ עדינה ולמן, דוברות הכנסת

סמוטריץ' בהצעת חוק: נשיא ביהמ"ש העליון יבחר ע"י הכנסת

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הניח היום (שלישי) על שולחן הכנסת הצעת חוק, לפיה נשיא ביהמ"ש העליון יבחר ע"י הכנסת. הצעת החוק אושרה אמש ע"י נשיאות הכנסת להנחה על שולחן הכנסת, כדי להתחיל בהליכי החקיקה.

הצעת חוק דומה הוגשה בכנסת ה-20 ע"י השר אמיר אוחנה. על פי ההצעה, הליכי בחירת נשיא בית המשפט העליון לכנסת ייעשו בדומה לאופן שבו נבחרים בעלי תפקידים אחרים, כגון נשיא המדינה ומבקר המדינה.

סמוטריץ' נימק את הצעת החוק: "דרך מינוי זו תבטיח מתן ביטוי הולם להשקפות הרווחות בציבור ותחזק את כוחה של הכנסת מול הרשות השופטת, באופן שישפר את האיזון בין הרשויות השונות – איזון אשר נפגע כתוצאה מהיחלשות הכנסת ומגישתם של חלק מראשי מערכת המשפט שבאה לידי ביטוי בטשטוש קו הפרדת הרשויות ובפלישה מתמשכת של הרשות השופטת לתחומיהן של הרשות המחוקקת והמבצעת.

בהיות נשיא בית המשפט העליון גורם בעל השפעה ומשמעות רבה במדינה, מניהול סדרי הדין בבית המשפט העליון ועד הטמעת מדיניות ורוחה של מערכת המשפט, ראוי כי ייבחר בהליך מיוחד ודמוקרטי ככל הניתן, ויוחלף בכל פרק זמן קבוע. במרבית הדמוקרטיות בעולם נהוגה שיטת בחירת שופטים המשקפת באופן נאמן יותר את רצון הציבור והשקפותיו, בין בדרך של בחירה ישירה על ידי הציבור ובין בדרך של בחירה באמצעות הרשות המבצעת והרשות המחוקקת ואילו בישראל כלל השופטים מתמנים על ידי הוועדה למינוי שופטים". 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]