וועדת הכספים אישרה: פטור רטרואקטיבי ממס לרה"מ על הוצאותיו הפרטיות - 0404
וועדת הכספים אישרה: פטור רטרואקטיבי ממס לרה עדינה ולמן, דוברות הכנסת

וועדת הכספים אישרה: פטור רטרואקטיבי ממס לרה"מ על הוצאותיו הפרטיות

וועדת הכספים אישרה היום (שלישי) ברוב קולות, גילום מס על תשלומים ושירותים, שקיבל ראש הממשלה במסגרת מילוי תפקידו בשנים עברו, שלא במסגרת שכר או קצבה.

במהלך הדיון בוועדה, אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "כאשר חוקקנו את החוק הפוטר רה"מ ממיסוי על הוצאות הנוגעות לתפקידו ברשות המיסים ציינו כי לא יהיה חיוב רטרואקטיבי, אילו היינו יודעים שיבקשו למסות לאחור, היינו כוללים זאת בחוק כבר אז.

כאשר תמכנו בחוק, שפטר מכאן ואילך את כל ראשי הממשלה ממס, אם רשות המיסים הייתה אומרת שגבתה מס רטרואקטיבית היינו מחילים את החוק גם לגבי זה. הבנו מהרשות באופן ברור וחד משמעי, שזה לא יחול רטרואקטיבית. שכן אנחנו מדברים על הוצאות רה"מ לצורך מילוי תפקידו. מה שקרה שברגע שהוצאנו פטור לעניין הזה, הוציאו פתאום דרישה רטרואקטיבית לתשלום. זה נראה רע מאוד.

רציתי שמנהל רשות המיסים יהיה כאן וייתן תשובות. אם היינו יודעים שזה יחול רטרואקטיבית, היינו עושים את החוק רטרואקטיבית. אני כועס מאוד על רשות המיסים שאמורה לתת תשובות חד משמעיות ולא עושה זאת".

אבינועם סגל אלעד, נציג משרד המשפטים, אמר: "הקושי לעמדתנו הוא בהיבט של הרטרואקטיבית, התיקונים של המס הכנסה נבעו מכאן והילך לעניין כל ראשי הממשלה הבאים, בהיבט הרטרואקטיבי יש היבט פרסונאלי. אנחנו לא חושבים שזה קושי המגיע כדי מניעה, אבל אנחנו מציפים את הקושי הזה".

רונן פרץ, מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ, הוסיף: "ההחלטה שבפניכם מבהירה את המצב הקיים והיא לא משנה אותו. לעניין המיסוי, מ-1982 עד 2017 לא יצאה שום דרישה לשום רה"מ לשלם שקל מס. בשנת 2017, בעקבות עתירה שהוגשה לביהמ"ש העליון, נקבע שצריך להבהיר את הדברים. בעקבות כך התכנסה הכנסת וקבעה שרה"מ לא צריך לשלם מס לעניין טובות הנאה שקיבל.

גם רשות המיסים אמרה שאף רה"מ לא חויב מעולם, ולא הייתה כוונה לחייב. לפני העתירה היו חילופי מכתבים בין אותו עותר ליועמ"ש. כך כותב נציג היועמ"ש: 'יש הצדקה שהמדינה המעסיקה תישא בהוצאות הכרוכות במעון רה"מ'. התפיסה הייתה תמיד שההוצאות האלה אינן מחויבות במס. ההוצאות הן בקשר למילוי תפקידו, לא בקשר לשום דבר פרטי. אין שומה על אף רה"מ אחר למעט נתניהו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]