וועדת השרים אישרה: הבנקים יחוייבו להודיע ללקוח טרם סירוב שיק - 0404
וועדת השרים אישרה: הבנקים יחוייבו להודיע ללקוח טרם סירוב שיק עדינה ולמן, דוברות הכנסת

וועדת השרים אישרה: הבנקים יחוייבו להודיע ללקוח טרם סירוב שיק

וועדת שרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של יו"ר וועדת חוקה ח"כ יעקב אשר לחייב את הבנקים לעדכן את הלקוח מראש לפני סירוב שיק בחשבון. הצעת החוק תעלה ביום רביעי לאישור מליאת הכנסת בקריאה טרומית.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי כיום, הבנקים בישראל אינם מחויבים לעדכן בעל חשבון על המחאה שנידונה לחזור טרם סירובה. בשל כך כשהמחאה שנמסרת על ידי בעל החשבון היא ללא כיסוי, הוא יידע על כך רק בדיעבד, כשההמחאה מסורבת על ידי הבנק, על ידי בדיקה עצמאית של חשבונו. סירוב ההמחאה נרשם לחובתו של בעל חשבון ועלול להקשות עליו להמשיך ולנהל את חשבונו.

מוצע כי הבנק יודיע ללקוח כי השיק שמסר נידון לסירוב, ותינתן בידו שהות של יום עסקים אחד על מנת שיוכל להפקיד כסף בחשבונו לשם פירעון השיק. אופן ומועד ההתראה ייקבעו על ידי השר, וייעשו בצורה שתבטיח קבלת התראות בדרך המהירה והנגישה ביותר לבעל חשבון הבנק.

באמצעות החלת חובות אלו ניתן יהיה למזער את נזקיהם של בעלי חשבונות בנק פרטיים ועסקיים מההשלכות של המחאות החוזרות ללא הודעה מוקדמת, ובכך לחזק את יכולת הציבור לנהל את חשבונותיו בצורה ראויה.

יו"ר וועדת חוקה, ח"כ יעקב אשר: "הצעת החוק החברתית הזו מתבקשת מאליה, הצדק החברתי מחייב אותנו לתת צ'אנס לכל אדם ולעדכן אותו לפני שמחזירים לו שיק בחשבון, כד שיוכל למנוע הכתמת שמו הכלכלי, ונזק לנותן ומקבל השיק, מי שייהנה מהתיקון לחוק הם כלל האזרחים הישרים במדינה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]