שר הביטחון לשעבר בנט אישר הטבות לארגונים הקוראים לחרם על ישראל וטען: לא ידעתי - 0404
שר הביטחון לשעבר בנט אישר הטבות לארגונים הקוראים לחרם על ישראל וטען: לא ידעתי עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר הביטחון לשעבר בנט אישר הטבות לארגונים הקוראים לחרם על ישראל וטען: לא ידעתי

ביום שני האחרון דנה ועדת הכספים של הכנסת בבקשת שר האוצר ישראל כץ לאשר הקלות משמעותיות במיסי הדלק ל'ארגוני סיוע בינלאומיים'. מדובר בארגונים שמסייעים לפלסטינים ביהודה ושומרון ובעזה הנהנים מזה זמן רב מהקלות במע"מ ובמס ה'בלו' על הדלק, ומשלמים פחות ממחצית הסכום שמשלם כל ישראלי שמתדלק את רכבו או חברה שרוכשת דלק. חלק מהארגונים הם ארגוני שמאל קיצוני, ואף מתנגדים לישראל ותומכים בארגוני חרם מבית BDS.

ועדת הכספים החליטה להוריד מסדר יומה את הבקשה, בעקבות סערה ציבורית שנוצרה. יממה של לחצים כבדים מצד ארגוני ימין קדמו להחלטה, וחברי כנסת דוגמת בצלאל סמוטריץ' (ימינה) וניר ברקת (הליכוד) הפעילו גם הם לחץ כנגד ההחלטה. סמוטריץ הציג את החלטת הוועדה להוריד מסדר היום את הבקשה כהוכחה לכך שאפשר להשיג הישגים גם באופוזיציה. למרות שבתחילה היה נראה שהעניין נגנז, היום (חמישי) התפרסם כי ביום שני הקרוב שוב תתבקש ועדת הכספים לאשר את הקלות המס.

הבקשה לאישור ההקלות במס משמשת גם ככלי פוליטי לניגוח הליכוד והממשלה. הבוקר צייץ ח"כ בצלאל סמוטריץ (ימינה): "אז אחרי שראש הממשלה תמך השבוע בישיבת סיעת הליכוד בעצירת הפטור ההזוי לארגוני ה BDS ממס על דלקים, אנשיו העלו את זה שוב לסדר היום של וועדת הכספים. נהיה שם כדי להילחם באבסורד האוטואימוני הזה. מקווה שחבריי מהליכוד יתמידו בהתנגדותם ולא יכנעו".

אלא שחשיפה משותפת של כתב ערוץ 20 הלל ביטון רוזן בשיתוף עם אתר 24/6 מבית ערוץ 20 מעלה כי לשכת שר הביטחון היוצא נפתלי בנט, יו"ר 'ימינה', הכירה את הקלות המס – ואף אישרה אותם.

במסמך שהגיע לידי ערוץ 20 חתום מנכ"ל משרד הביטחון דאז, אלוף במיל' אודי אדם, שתפקידו הוא מימוש מדיניות השר, על מכתב לערן יעקב, מנהל רשות המסים, בו הוא מאשר את ההכרה בארגון UNOPS כארגון סיוע בין-לאומי "לעניין פטור והשבון מס הבלו, לצורך מתן פטור לאספקת דלקים לתחנת הכח בעזה". בסיום המכתב כותב אדם: "הריני להכיר בארגון UNOPS כארגון בינלאומי לסיוע… לצורך הארכת הפטור לאספקת דלקים לתחנת הכח בעזה". תאריך המכתב הוא 1.1.2020.

השר לשעבר נפתלי בנט טוען כי לא ידע על האישור, וכי מדובר בפטור שאושר לראשונה על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון דאז בנימין נתניהו לפני שבנט נכנס לתפקיד, וכי בתקופת בנט אושר הצו "כהליך טכני" עליו חתם מנכ"ל משרד הביטחון ללא ידיעת השר.

בשיחה שערכנו עם אודי אדם אמר האלוף במיל' כי "אין דבר כזה שהוצאתי מסמך כזה. אני לא זוכר אותו, אך זה פרוצדורה קבועה שהיינו מוציאים וזה תמיד עבר אצל השר".
אדם מדגיש: "לא הייתי מוציא מסמך כזה בלי אישור, לא של משפטנים ולא של שר הביטחון". אדם טוען כי מסמכים מסוג זה חייבים אישור של השר "בעיניים פקוחות ובידיעה ברורה".

מלשכת בנט נמסר: "הפטור ממס על דלקים לארגוני BDS הוא נוהג חמור שנמשך שנים ארוכות. נפתלי בנט מתנגד נחרצות לנוהג זה וכשר הביטחון מעולם לא חתם או אישר צו כזה. הוצגו בפנינו שני מכתבים: המכתב הראשון מתאריך 27/05, תקופת כהותנו של בני גנץ ועל כן יש להפנות אליו את השאילתא. המכתב השני נשלח בתחילת ינואר, ועוסק בחידוש הפטור ממס על דלקים אחרי שזה אושר לראשונה חצי שנה קודם, ביוני 2019. בתאריך זה כיהן נתניהו כשר הביטחון.

בתקופת כהונתו של בנט כשר הביטחון חודש הצו, כהליך טכני, בציר של המתפ"ש ומנכ"ל משרד הביטחון ישירות מול רשות המיסים וללא ידיעתו של שר הביטחון לשעבר בנט. בנט לא הכיר את הצו ולא היה מאשר אם היה מכיר".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]