עפ"י מפת תכנית המאה: יצאו מאות אתרי מורשת וארכיאולוגיה משליטה ישראלית - 0404
עפ שומרים על הנצח

עפ"י מפת תכנית המאה: יצאו מאות אתרי מורשת וארכיאולוגיה משליטה ישראלית

על פי המפה שפורסמה עם תכנית המאה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יצאו מאות אתרי מורשת וארכיאולוגיה משליטה ישראלית. החשש הוא מהשתלטות וניכוס מצד הרשות והתגברות מעשי הביזה. רשימת האתרים המלאה תיחשף היום (שלישי) בדיון וועדת חוץ וביטחון.

ביהודה ושומרון ישנם כ-6,000 אתרי עתיקות המוכרים לעולם המחקר והארכיאולוגיה, אולם רק כ-2,300 מהם הוכרזו כאתרי עתיקות באופן רשמי. בעקבות הצהרת טראמפ ערך ארגון "שומרים על הנצח" סקר חירום עבור "פורום שילה", ב-365 אתרי עתיקות מרכזיים, בעלי חשיבות למורשת הלאומית.

על פי המיפוי, מתוך 365 אתרים שנסקרו, 258 נמצאים כיום בשטחי C, אולם על פי מתווה טראמפ, כ-30% מהם אמורים להיות חלק מהמדינה ה"פלסטינית" העתידית. 135 אתרי מורשת שנמצאים כיום בשליטה ישראלית יעברו לשליטה זרה. בין הבולטים בהם: מבצר הורקניה החשמונאי שבצפון מדבר יהודה, מבצר קיפרוס החשמונאי בבקעת הירדן, ארמונות החשמונאים שליד יריחו, העיר שומרון (סבסטיה), מזבח יהושע בהר עיבל, תל ביתר, תל מעון, תל חברון, ועוד.

מנכ"ל תנועת רגבים, מאיר דויטש: "כיום, רוב אתרי העתיקות ביהודה ושומרון סובלים משוד וביזה באופן תדיר, ורק צוות מצומצם במנהל האזרחי אמון על אכיפת החוק ומניעת ביזה במקום. בנוסף, לאחרונה פועלת הרשות הפלסטינית לנכס ולהשתלט על אתרי מורשת, ולהפכם ל"אתרי מורשת פלסטינית", תוך העלמת סממנים של ההיסטוריה היהודית, ןדחיקת מטיילים ישראלים מהמקום. כך קרה בין השאר בעיר סבסטיה, בירת ממלכת שומרון, ובמבצר החשמונאי "תל ארומה".

החשש המרכזי הוא, כי מגמות אלו יחריפו ביתר שאת, ויגרמו למחיקה נוספת של היסטוריה וארכיאולוגיה באתרים שיישארו מאחור. לצערנו, מדינת ישראל לא שמרה ב־20 השנים האחרונות על אתרי המורשת שלה", אומר איתן מלט, רכז הפעילות בארגון "שומרים על הנצח". הם הוזנחו שוב ושוב על ידי הממשלה וזכו למקום מאוד לא מכובד בסדר העדיפויות. 4,000 שנות היסטוריה צריכות לקבל יותר כבוד. אנחנו דורשים ממקבלי ההחלטות לתת את דעתם על אתרי המורשת הלאומית שלנו, ולשמור עליהם בצורה יעילה, גם אם זה דורש קצת משאבים או הזזה של המפה ימינה ושמאלה.

ההסכמות בענייני ארכיאולוגיה בהסכמי אוסלו כשלו באופן מוחלט. מנגנון התיאום לא פעל מעולם, ואתרי העתיקות עוברים מאז פעולות שוד חוזרות ונשנות המרוקנות אותם מממצאים ומונעים את היכולת לחקור אותם באופן מדעי. ישנם אתרים הנמצאים על סף אובדן וכליה, במקביל להשתלטות מצד הרשות הפלסטינית על אתרים מרכזיים במטרה לנכס אותם לעצמה ול'מורשת הפלסטינית'".

שומרים על הנצח

שומרים על הנצח

שומרים על הנצח

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]