שר הבריאות אדלשטיין: "הנגיף לא מבחין בין סלב לאדם מן הרחוב" - 0404
שר הבריאות אדלשטיין: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר הבריאות אדלשטיין: "הנגיף לא מבחין בין סלב לאדם מן הרחוב"

על רקע העליה הגדולה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל בימים האחרונים, ראש הממשלה ושרי בריאות והאוצר מסרו הערב (חמישי) הצהרות לתקשורת.

רה"מ נתניהו: "יש לי חדשות טובות וחדשות פחות טובות", פתח נתניהו את דבריו. "הטובות הן לגבי מצב הכלכלה. יש סימנים ראשונים שהכלכלה מתחילה לחזור לעצמה. אנו רואים גם נתונים דומים אבל לא מדוייקים ומדעיים בכרטיסי האשראי, בנתונים ראשוניים של הלמ"ס. רואים את זה במכוניות בכבישים, אנשים בחנויות בקניונים. ועם זאת אני חייב להגיד שהבעיה לא נפתרה עדיין. המצוקה של אנשים שנפגעו מהמשבר זו מצוקה אמיתית. היא מדברת אל ליבנו ואנו לא חדלים מלטפל בזה.
 
בגלל שנקטנו בצעדים המגבילים התחלואה ירדה עד לנקודת הנמוכה של 20 חולים ביום, אבל  אז פתחנו הכלכלה ושחררנו המגבלות, זה כלל גם שיתוף פעולה של הציבור בעטיית מסכות, שמירת מרחק ושטיפת ידיים. שחררנו את המגבלות על הכלכלה אך התחלנו לעלות. אנחנו לא יכולים לחזור בחזרה לגידול של טור גיאומטרי כי הטור הזה גורר מצב שיהיו חולים קשים ולצערנו גם אנשים שימותו. ולכן חייבים לעצור הגידול הזה בזמן. אם זה ימשיך נהיה חייבים להחזיר המגבלות ואז ממילא הכלכלה תיעצר.  
 
הנגיף כאן. הוא לא מתחשב ברצונות שלנו ובכלכלה שלנו. הוא מתחשב רק בדבר אחד: אם מקפידים על הכללים או לא מקפידים על הכללים. אנחנו לצערנו פחות הקפדנו. אני אומר את זה באופן ישיר. איך אמר אחד השרים: 'הצפיפות בחופים הייתה כל כך גדולה שאי אפשר להכניס ארטיק בין המתרחצים. בברים לא יכולנו להכניס תחתית בירה בין אנשים'. אני מבין את הקושי. זה מאתגר את כולנו וגם אותי. אני מבקש מכם לעשות את מה שאני מקפיד עליו ביתר שאת בימים האחרונים: אני מבקש שתשמרו על מאמ"י – מרחק, מסיכה וידיים.

אני לא איש בשורות. אנחנו חוששים מיבוא של הנגיף. ולא נעים להגיד. אני חייב להגיד את האמת. עד לפני כמה ימים היינו בין המדינות המצליחות. ודורגנו מבחינת הבטיחות והאפשרות לקלוט התיירים שלנו. אחת המדינות הודיעה לי – ביממה האחרונה שהיא מורידה לנו הדירוג כי מסתכלים על העקומה ורואים את זה. לכן היכולת שלנו להבטיח שתיירים ישראלים יוכלו לנסוע לחול ושתיירים מחול יוכלו להגיע לישראל היכולת תלויה במה שקורה במדינות אחרות, אבל היכולת שלנו לצאת לחו"ל תלויה במה שקורה אצלנו.
 
קבענו שלושה קריטריונים. שניים מתקיימים. השלישי לא מתקיים לשמחתי. אנו בוחנים את זה כל יום. אם לא נראה שינוי בהתנהגות הציבור זה ימשיך לעלות ואז לא תהיה ברירה לפעול במקומות שלא רצינו לפעול: בעסקים ובלימודים". 

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר בהצהרה כי בני 67 ומעלה שלא חזרו עדיין למעגל העובדים יקבלו מענק לחודש נוסף ע"ס 4,000 ש"ח.

שר הבריאות יולי אדלשטיין: "יכול להיות שהייתם מצפים לשמוע אותי אומר שצריך לסגור הכל. אנחנו בעליה מתמדת בתחלואה, והדבר שהכי קל לי זה להוביל קו של סגירות.

אני מדגיש – זו לא דעתי! כשאני מגבש מדיניות, אני תמיד מסתכל על ההשלכות הרחבות של ההחלטות, ולא מתפתה להסתכל על חלקת האלוהים הקטנה שלי. אני בעד לפתוח. גם אולמות וגני האירועים בעזרת ה' ייפתחו ביום ראשון.

אבל, לא ניתן לעשות זאת בלי שני דברים:
קטיעת שרשרת ההדבקה, באמצעות כמה שיותר בדיקות ותוצאות מהירות; ומשמעת של הציבור.

הנושא הראשון הוא באחריותי, באחריות משרד הבריאות-
החל מהשבוע שעבר הגדלנו משמעותית את מספר הבדיקות, היינו באזור 3,000 בדיקות ביום והגענו עד ללמעלה מ 16,000 אלף בדיקות ביום.

הדבר יצר פקק במעבדות, ואנחנו מטפלים בכך: אנחנו מתחילים להפעיל את מעבדת "מיי הריטג'", ויחד עם שר האוצר נתגבר את כוח האדם במעבדות. היעד שהצבתי להגיע ל 30,000 בדיקות. ישנה חשיבות אדירה לקיצור משמעותי של מתן תוצאות הבדיקה. בלי כך לא נוכל לקטוע את שרשרת ההדבקה.

העניין השני תלוי בציבור – על כל אחת וכל אחד אחד לעמוד בשלושה דברים פשוטים: עטיית מסיכה, ריחוק של שני מטר והיגיינה.

קיימת התרופפות בנושא ובלי משמעת של הציבור לא נוכל להמשיך עם משק פתוח.

כבר לפני כמה ימים ביקשתי להגביר את האכיפה, ויש לכך היענות מצד כולם. האכיפה צריכה להיעשות כלפי כולם. לאיש אין פטור מההנחיות, לא לידוענים ולא לאלפיון העליון. לאף אחד! הנגיף לא מבחין בין סלב או אדם מן הרחוב.

לצערי יש גם נוסעים באוטובוסים, ומבקרים בסופרים ובקניונים, שלא מקפידים על עטיית מסיכות. גם שם – חייבים לבצע אכיפה קפדנית.

מי שלא עוטה מסיכה, שומר על ריחוק ומקפיד על היגיינה – לא מסכן רק את עצמו. הוא מסכן את כולנו ואסור לגלות סלחנות על כך!

במישור של ההסברה – ממש בדקות אלה עולה קמפיין חדש שהעלינו בשיתוף פעולה עם משרד ראש הממשלה, שממחיש מה קורה כשלא מקפידים על ההנחיות.

גם צעיר בן 22 וגם אשה בת 51, שניהם ללא מחלות רקע, יכולים להגיע למצבים קשים מאוד מהנגיף. נוהגים באחריות – שומרים על הכללים"!

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]