זעם בקרב צאצאי המגורשים: דורשים שלא להקשיח את התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית - 0404
זעם בקרב צאצאי המגורשים: דורשים שלא להקשיח את התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית Pixabay

זעם בקרב צאצאי המגורשים: דורשים שלא להקשיח את התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית

בשנת 2015 חוקק בפורטוגל חוק המאפשר לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל לקבל דרכון פורטוגלי וזאת במטרה לתקן את העוול ההיסטורי שנגרם למאות אלפי מגורשי ספרד ופורטוגל שגורשו ממדינות אלה לפני כ-500 שנים. במסגרת הבקשה נדרשים המבקשים להוכיח כי הינם יהודים, צאצאים למגורשי ספרד, זאת באמצעות שם משפחתם, ארץ מוצאם, ידיעת שפת הלדינו ובחינה גניאולוגית.

הדרכון הפורטוגלי הינו דרכון אירופי לכל דבר, אשר מקנה בין השאר את האפשרות לגור, לעבוד, ללמוד ולרכוש נדל"ן בכל מדינות האיחוד. כמו כן מאפשר הדרכון כניסה ללא ויזה לארצות בהן ארה"ב ונסיכויות המפרץ הפרסי, דבר שאינו אפשרי למחזיקים בדרכון ישראלי בלבד. יהודים רבים ניצלו את החוק הפורטוגלי ומאז כניסתו לתוקף הוגשו עשרות אלפי בקשות לקבלת אזרחות ואלפים כבר הוכרו כאזרחי פורטוגל ומחזיקים בדרכון הזר.

לאחרונה ולאור ריבוי הבקשות, הגישה המפלגה הסוציאליסטית הצעת חוק הדורשת להקשיח את הדרישות לקבלת אזרחות פורטוגלית, כך שכל מבקש יאלץ לגור בפורטוגל משך שנתיים כתנאי לקבלתה. הדבר יצר פעולה הפוכה – יהודים רבים מבינים שחלון ההזדמנויות עלול להיסגר ומשכך מזדרזים להגיש בקשה לקבלת אזרחות כבר כעת. לצד זאת, יהודים רבים זועמים על הגשת הצעת החוק המחמירה שלטענתם תביא לביטול הלכה למעשה של האפשרות לקבל אזרחות פורטוגלית.

עוה"ד אושר טקאטש, ממשרד עורכי הדין טקאטש-הבר פנה לשגרירות פורטוגל בישראל והביע בפניהם תרעומת על הכוונה להקשיח את תנאי הזכאות. במכתב ששיגר היום, 8.6.20 לשגרירות, ציין טקאטש: "כמייצגי צאצאים למגורשי ספרד, הרינו להביע את אכזבתנו מהצעת החוק, פרי יוזמתה של המפלגה הסוציאליסטית בפורטוגל, שלפיה יוקשחו תנאי הזכאות לקבלת אזרחות פורטוגלית. אנו סבורים כי הדרישה החדשה תכביד על המבקשים ותסכל הלכה למעשה את כוונתה של פורטוגל לתקן את העוול ההיסטורי שנגרם ליהודים שחיו בה לפני כ-500 שנה".

טקאטש הוסיף: "בנוסף, קבלת הדרישה תפגע בשאיפותיה הכלכליות של פורטוגל בהן תנועת משקיעים, כספים, פיתוח והתחדשות טכנולוגית שיביאו עמם המתאזרחים החדשים, כמו כן באינטרסים פוליטיים של העמקת הקשר עם מדינת ישראל".

בסיום ביקש טקאטש מאנשי השגרירות, לפעול לסיכול הצעת חוק פוגענית זו ולהעביר לנציגי בית הנבחרים בפורטוגל את תוכן מכתבו, בתקווה שאלה ישכילו להבין את חשיבות השארת החוק הנוכחי על קנו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]