מועצה איזורית שומרון: רה"מ כבר התחיל בהקפאת יישובים שישארו מבודדים - 0404
צילום: מועצה איזורית שומרון

מועצה איזורית שומרון: רה"מ כבר התחיל בהקפאת יישובים שישארו מבודדים

מאז פרסום תוכנית המאה עוצר הדרג המדיני תוכניות בנייה בישובים שעל פי תוכנית המאה יהיו מובלעות. במקביל מאושרות תוכניות בנייה שעל פי תוכנית המאה אינם מבודדים הישובים בהם נעצרו תוכניות בניה: אלון מורה, איתמר, יצהר ואחרים. כך טוענים הערב (חמישי) במועצה איזורית שומרון.

בהודעה מטעם מועצה איזורית שומרון נמסר כי על אף שבישיבת המת"ע (ישיבת תכנון בנייה במנהל האזרחי) שהתקיימה בתחילת השנה אושרו תוכניות בישובים רבים בהם פדואל, רחלים, עץ אפרים, לשם, יצהר ואלון מורה – אושרו לפרסום (אושרה התקדמות בקבלת אישורי הבנייה) תוכניות רק בישובים שעל פי מפת הריבונות יהיו בתוך המפה. הישובים שהם מובלעות (פדואל, רחלים, עץ אפרים, לשם) והישובים שעל פי מפת הריבונות יהיו מובלעות (יצהר, אלון מורה).

בישוב אלון מורה התוכנית אושרה לתוקף כבר בחמישי לינואר, אולם מאז טרם העביר הדרג המדיני את אישור נוסח הפרסום. הסיבה לכך היא שהדרג המדיני עוצר את התקדמות אישורי הבנייה, מה שלמעשה מקפיא את הבנייה בישובים.

כך גם בישוב יצהר בו התקיים דיון להפקדה (אישורי תוכניות בניה) בסוף השנה הקודמת (18.12.19) אולם מאז טרם הועבר אישור פרסום ההפקדה. מה שעוצר את הבנייה במקום. ולמעשה מייצר מדיניות של הקפאה.

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון: "מדובר כאן בניסיון לקיים הקפאת בנייה ליישובי קצה במסווה של בירוקרטיה. החלוקה לסוג א' וסוג ב' בישובים ביו"ש לא מקובלת עלינו. באם יש כאן רמיזה לכוונה להשאיר ישובים מבודדים כחלק מהתוכנית להחלת ריבונות הרי שזה חמור אף יותר. אני קורא לראש הממשלה להסיר באופן מיידי את החסמים ולאפשר את המשך התכנון והבניה בכל הישובים ביו"ש. ללא יוצא מן הכלל. הזכות לגדילה ולבנייה היא זכות בסיסית של כל אזרח ישראלי. הנסיון לחנוק את הישובים לא מקובל. הריבונות היא דבר חשוב. נתניהו נבחר על הטיקט הזה 3 פעמים בבחירות, עם ישראל מחכה לכך. בשום פנים ואופן הציבור בישראל לא ייתן שעל גבי הדיבורים היפים והחשובים על הריבונות יכניסו בדלת האחורית את ההקפאה בפועל. זו לא מדיניות של ממשלת ימין ולא אמור להתבצע כך".

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "הדיווח לא נכון. המת"ע מתקיימת כסדרה. רה"מ ממשיך במדיניות הבנייה ביהודה ושומרון".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]