עקב תלונת רגב: משרד התקשורת יטפל בתופעת המסרונים המזויפים - 0404
עקב תלונת רגב: משרד התקשורת יטפל בתופעת המסרונים המזויפים משה ביטון

עקב תלונת רגב: משרד התקשורת יטפל בתופעת המסרונים המזויפים

בעקבות תלונת השרה מירי רגב, אמש (שלישי) נחשף משרד התקשורת לתופעת ניצול השימוש במספרי טלפון של מנויים והפצת מסרונים בשמם, תוך התחזות להם.

כיום, קיימים אמצעים טכנולוגיים המאפשרים להגדיר בשדה השולח ("CLI") שם או מספר טלפון כלשהו. התכונה הזו נועדה בין היתר לאפשר ערוצי שיווק נוחים לבתי עסק עם מספר טלפון לחזרה. אולם, יש כאלו שניצלו לרעה תכונה זו והגדירו בשדה השולח מספר של מנוי אמיתי וכך זייפו הודעות שכביכול כתב אותו המנוי.

לאחר בדיקת הנושא, פרסם המשרד שימוע לציבור לפני מספר חודשים בנוגע לאופן הטיפול במיגור התופעה. בתום השימוע, החליט המשרד על הפתרון ולפיו רק חברת תקשורת שקיבלה רישיון משר התקשורת תוכל לאפשר למנוייה להפיץ מסרונים באמצעות אתר האינטרנט של החברה או אפליקציה שלה, כשמספר המנוי מופיע בשדה השולח, וגם זאת רק לאחר ביצוע זיהוי אמין של המנוי.

מפיץ שאיננו בעל רישיון ממשרד התקשורת, לדוגמא מפיץ הודעות מסחרי, יוכל לאפשר שליחת מסרון שבו זהות השולח היא מספר רק לאחר ביצוע זיהוי אמין על פי הנחיית בעל הרישיון שבאמצעותו הוא מפיץ את ההודעה, במקרה כזה בעל הרישיון יהיה אחראי לכך שהמפיץ אכן ביצע זיהוי אמין.

יש להדגיש כי אין בהחלטה כדי להשפיע על האופן שבו מנויים פרטיים שולחים מסרונים באמצעות מכשיר הסלולר שברשותם. תיקוני הרישיונות לחברות בעניין זה יופצו ויפורסמו באתר המשרד.

שר התקשורת, יועז הנדל: "אמש התלוננה השרה מירי רגב על מסרונים מזויפים שנשלחו בשמה. תופעות דומות של זיוף מסרונים התגלו במערכות הבחירות האחרונות. החלטה זו תחסום את התופעה ומהווה בשורה חשובה למאבק בפייק ניוז וחיזוק הדמוקרטיה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]