בשורה ליולדות: תוארך חופשת הלידה לשוהות במלוניות קורונה - 0404
בשורה ליולדות: תוארך חופשת הלידה לשוהות במלוניות קורונה 0404

בשורה ליולדות: תוארך חופשת הלידה לשוהות במלוניות קורונה

הביטוח הלאומי הודיע הבוקר (רביעי) על הארכת חופשת הלידה ליולדת ששהתה במלונית קורונה, והכרה בתקופה זו כאשפוז בבית חולים לעניין הארכת החופשה.

בעקבות מצוקתן של יולדות רבות, ששהו במלוניות הקורונה ולא זכו לחופשת לידה מלאה ותקינה, פנה יו"ר וועדת החוקה חוק ומשפט, ח"כ יעקב אשר, למנכ"ל הביטוח הלאומי, מר מאיר שפיגלר, וביקש את התערבותו לפתרון מהיר.

בפנייתו כתב ח"כ אשר: "על פי חוק הביטוח הלאומי, יולדת זכאית להאריך את חופשת הלידה אם היא או התינוק שילדה צריכים להתאשפז במהלך חופשת הלידה. בתקופה זו בה התפרץ נגיף הקורונה בישראל אושפזו יולדות רבות יחד עם תינוקיהם במלוניות שהוסבו לטיפול עבור חולי הקורונה".

עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אותן יולדות לא זכו לחופשת לידה כראוי, בביתן, במנוחת הנפש. אולם מכיון שאשפוז המלוניות לא הוגדר על ידי הביטוח הלאומי כאשפוז לעניין חופשת הלידה, לא היה מענה למצוקתן.

לאור זאת, דרש ח"כ אשר במכתבו: "יש צורך בהבהרה של המוסד לביטוח לאומי לפקידי התביעות במוסד לביטוח לאומי, כי יש להכיר באישור האשפוז בבית מלון כאישור אשפוז לצורך הארכת חופשת הלידה".

עוד ביקש ח"כ אשר לבחון אפשרות להעניק הארכה זו לכלל היולדות בתקופה זו, לאור העובדה כי היו סגורות בבתיהן יחד עם הילדים, ולא יכלו לנצל את חופשת הלידה כדי לאגור כח לקראת החזרה לעבודה.

אשר הוסיף וציין: "כדי לעודד נשים לשוב לעבודה לאחר הלידה, יש חשיבות לתת להן את המנוחה הנדרשת בתקופה זו שלאחר הלידה, כך שיש צורך לבדוק כיצד ניתן לפעול גם בצורה רחבה יותר ולהאריך לכלל היולדות בתקופה זו את חופשת הלידה".

בתשובתו, כתב מנכ"ל הביטוח הלאומי מר מאיר שפיגלר, בהודאה על הפעילות המשותפת בתקופת הקורונה. "אודה לך בשם כל עובדי הביטוח הלאומי על הפרגון והתמיכה הבלתי מסוייגת בפעילותינו בתקופת הקורונה".

בהמשך ציין מר שפיגלר את הקושי לאפשר את ההארכה ככלל, ובפרט אם זו תוענק לכלל היולדות: "דמי לידה מחושבים ומשולמים לפי הוראת החוק. משך תקופת הזכאות לדמי לידה תלויה בתקופת האכשרה שנצברה. מי שברשותה תקופת אכשרה מלאה, זכאית ל-15 שבועות ומי שצברה תקופת אכשרה חלקית זכאית ל-8 שבועות.

דמי הלידה נועדו לתת פיצוי על אובדן הכנסה בשל השהייה בבית עם התינוק, במהלך תקופת לידה והורות. בכדי להאריך את משך חופשת הלידה, נדרש שינוי חקיקה".

למרות זאת ולאור הפנייה אושרה הבקשה לגבי מאושפזות המלוניות: "הלשכה המשפטית בחנה את הסוגיה ברוח בית הלל והוציאה חוות דעת המכירה בשהייה במלונית של יולדת או תינוקה, שאומתו כחולים בנגיף, כאשפוז בבית חולים לעניין הארכת חופשת לידה. הנחיה ברוח המצויין לעיל נשלחה לפקידים המטפלים".

ח"כ יעקב אשר הודה למר שפיגלר על האישור שניתן לטובת היולדות מאושפזות הקורונה, וציין כי מן הראוי שלא להרפות ולפעול לבחון שינוי מהיר בחקיקה כדי לאפשר את הארכת החופשה לכלל היולדות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]