מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את תיקון החוק הנורבגי - 0404
מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את תיקון החוק הנורבגי עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את תיקון החוק הנורבגי

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה את הצעת חוק-יסוד הכנסת (תיקון מס' 49: הפסקת חברות בכנסת של חבר הכנסת המכהן כשר או כסגן שר), המכונה החוק הנורבגי.

הצעת החוק מבקשת לעגן בהוראת קבע, בשינויים מסוימים, את הוראת השעה שחוקקה בכנסת העשרים המאפשרת לשר או לסגן שר להתפטר מהכנסת לתקופת כהונתו ברשות המבצעת ולחזור לכהן בכנסת אם יחדל לכהן ברשות המבצעת.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מטרת תיקון זה היא להתיר לחבר הכנסת שמכהן כשר או כסגן שר להפסיק את חברותו בכנסת לתקופה שבה הוא מכהן בתפקידו ברשות המבצעת, בראש ובראשונה כדי להבטיח כי לסיעות הקואליציה יהיו מספיק חברי הכנסת שיכולים להתמקד בעבודה הפרלמנטרית. יש בכך כדי לשפר את עבודת הכנסת ואת הייצוג של הציבור בדיונים בכנסת ובוועדותיה, וכן לאפשר למספר לא מבוטל של שרים וסגני שרים להתמסר לעבודתם ברשות המבצעת.

מוצע אפוא כי בכל סיעה יוכלו להפסיק את כהונתם בין חבר כנסת אחד לחמישה חברי הכנסת כפועל יוצא של גודל הסיעה ומספר חברי הכנסת הנמנים עם הסיעה שאינם שרים או סגני שרים. כמו כן מוצע לקבוע מנגנון לחזרתו המיידית ובלא תנאי לכנסת של חבר הכנסת שחברותו נפסקה בשל התמנותו לשר או לסגן שר מייד עם תום כהונתו ברשות המבצעת בתקופת כהונתה של הכנסת שבה נבחר".

החוק עבר ברוב של 64 בעד 38 נגד והוא יועבר לוועדת חוק חוקה ומשפט. כמו כן עברה ההצעה המשלימה ברוב של 61 בעד ו-30 נגד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]